Spermiogram: co to je a proč ho podstoupit?

Velkým tématem dnešní moderní doby je to, že čím dál více párů se potýká s problémem početí. Založit rodinu totiž často vyžaduje měsíce a měsíce snažení, někdy i roky. Bohužel, ne vždy je ale pomyslná vina na straně ženy. Neplodnost u mužů je stále častějším důvodem, proč páry nemůžou založit rodinu, proto také podstupují muži spermiogram – vyšetření spermií.

Důvodem je nízká kvalita spermií, která výrazně snižuje možnost početí. V předchozím článku jsme zhodnotil přípravek na zlepšení plodnosti Proerecta Fertil, nyní si probereme téma hlouběji.

Zajímá vás, jak na tom jsou vaše spermie? Spermiogram odhalí jejich kondici. Prozradíme vám, na co se při vyšetření spermatu připravit a zároveň vysvětlíme, co všechno vám můžou výsledky spermiogramu odhalit.

Co to je spermiogram?

Spermiogram je laboratorní vyšetření spermatu, které se provádí na odborných pracovištích. Vyšetření probíhá především pod mikroskopem, kde se hodnotí tvar, pohyblivost a počet spermií.

Aby byly výsledky co nejpřesnější, hodnotí se také vlastnosti ejakulátu. A to například jeho viskozita, pH nebo zabarvení. Odběr zkoumaného ejakulátu se provádí přímo v místě odborného pracoviště, které má pro tyto účely připravenou intimní místnost.

Pro koho je spermiogram vhodný?

Každý muž by měl vědět, v jaké kondici jsou jeho spermie. Ať už chcete v blízké budoucnosti založit rodinu, nebo máte do takových plánů ještě daleko, spermiogram vám ukáže, jaká je pravděpodobnost, že budete, nebo nebudete, mít s početím problém.

Odborníci doporučují provést během života i několik vyšetření spermatu. Je to z toho důvodu, že kvalita spermií může kolísat. Kdo nejčastěji chodí na vyšetření spermatu?

 • muži, kteří se snaží založit rodinu, ale ani po 12 měsících se jim to stále nedaří
 • muži, kteří v blízké budoucnosti budou chtít založit rodinu
 • muži, kteří si nechali udělat vasektomii (kontrola úspěšnosti zákroku)
 • muži, kteří mají dědičné onemocnění a jiné vrozené vady

Plující život spermií

Co vám prozradí výsledky spermiogramu?

Velmi jednoduše řečeno spermiogram vám ukáže podrobné informace o tom, jestli se ve vašem ejakulátu nachází optimální množství zdravých spermií. Ty musí mít správnou hybnost a tvar. Je nutné si uvědomit, že výsledky spermiogramu můžou odhalit spíše potenciální problém s početím.

Jednoznačně určit neplodnost u muže však může až lékař na základě dalších vyšetření. Většinou jde o laboratorní testy z krve, urologické a další speciální vyšetření. Co konkrétně se z vyšetření spermatu dozvíte?

 • objem a hmotnost ejakulátu
 • pH ejakulátu
 • počet a koncentraci spermií
 • poměr pohyblivých a správně tvarovaných spermií
 • celkový pohyb spermií
 • viskozitu a vzhled
 • počet nevyvinutých spermií
 • přítomnost bílých krvinek, fruktózy a jiných buněk

TIP: Dochází vám inspirace pro vaše milostné hrátky? Odtajníme vám 9 sexuálních poloh z Kámasútry, se kterými zažijte nezapomenutelný orgasmus.

Proerecta Fertil - Podpora mužské plodnosti

Jak probíhá vyšetření spermiogramu: krok za krokem

Ještě předtím, než vkročíte do ordinace, je důležité sexuálně abstinovat a dbát na zdravý životní styl. Proto byste se měli na 2 až 7 dní zdržet veškeré sexuální aktivity a vyhnout se například alkoholu a drogám. Optimální doba jsou 3 až 4 dny od poslední masturbace, nebo sexu s vyvrcholením.

Samotný odběr je velmi jednoduchý. Zdravotní sestra vás odvede do odběrové místnosti, kde si sám za pomocí masturbace odeberete malý vzorek ejakulátu. Ten je nutné zachytit do speciálního hygienického kelímku.

Kromě masturbace neexistuje žádný jiný způsob odebrání vašeho spermatu. Při jejím provádění si dejte pozor na to, aby se do vašeho vzorku nedostaly sliny ani jiné přípravky. Ty by totiž mohly zkreslit výsledky spermiogramu. V ojedinělých případech může jít s vámi do odběrové místnosti po předchozí domluvě partnerka, která vám pomůže se dostatečně vzrušit.

Tím však její role končí. Pokud se muži nedaří v místnosti ejakulovat ani po pár pokusech, je možné vyzkoušet domácí odběr. Ten má však velmi přísná pravidla, které musíte dodržet.

Následně vzorek odevzdáte a ten ihned putuje do laboratoře. Po krátkém odstátí, ho začne odborný personál vyšetřovat pomocí zdravotnických přístrojů. Zhotovení finálních výsledků vyšetření spermií není nijak časově náročné.

Ještě v den odběru vzorku, nebo podle vašich časových možností, je s vámi vždy prokonzultuje lékař. A v případě neuspokojivých výsledků vám navrhne možná řešení.

Špatný jídelníček a málo pohybu může mít negativní vliv na vaše spermie

Neplodnost u mužů může záviset na více faktorech. Velkou roli hrají nejen vaše genetické predispozice, ale také váš celkový životní styl. Na vině můžou být také různé hormonální poruchy, problémy s varlaty, chámovody a jiné onemocnění.

Bohužel, odborné studie ukazují, že kvalita a kondice spermií u mužů neúprosně klesá. Co všechno může způsobit, že vaše spermie nebudou v nejlepší kondici?

 • velmi málo pohybu během dne
 • sedavé zaměstnání
 • stres, deprese a jiné psychické problémy
 • časté koupele a saunování
 • nepohodlné a těsné oblečení
 • nešvary jako je pití alkoholu a kouření
 • dlouhodobá léčba léky
 • špatný životní styl
 • obezita a nadváha
 • užívání drog, anabolik a jiných návykových látek
 • dědičné a vrozené onemocnění

Jaké jsou možnosti léčby neplodnosti u mužů?

Dnešní moderní doba je sice uspěchaná, ale zároveň nabízí mnoho možností, jak podpořit vaši plodnost. Nejčastějšími metodami je změna životního stylu a u vážnějších případů pak hormonální léčba, případně chirurgický zákrok. Vždy však záleží na konkrétním případu.

Každý muž je rozdílný, a proto je důležité se podrobit nejen spermiogramu, ale také dalším vyšetřením. Na jejich základě pak může lékař určit pravděpodobnou příčinu neplodnosti u muže a sestavit mu léčebný plán.

Co vás nejvíce zajímá ohledně spermiogramu neboli vyšetření spermií?

Co vás nejvíce zajímá ohledně spermiogramu neboli vyšetření spermií?

Co vás nejvíce zajímá o spermiogramu?

1. Kolik stojí vyšetření spermií a výsledky spermiogramu?

To, kolik za spermiogram a jeho výsledky zaplatíte záleží na vaší situaci. Pokud vám toto vyšetření doporučil váš nebo partnerčin lékař a vystavil vám žádanku, pak je úhrada tohoto úkonu zcela na vaší zdravotní pojišťovně.

Na vyšetření spermiogramu však můžete jít také sám od sebe, a to bez předchozí návštěvy vašeho ošetřujícího lékaře. V takovém případě si za vyšetření spermií musíte zaplatit zhruba 1 000 Kč.

2. Je vyšetření spermatu bolestivé?

Můžeme vás uklidnit. Vyšetření spermiogramu není nijak bolestivé. Jak jsme popsali výše, tak k vyhodnocení kondice vašich spermií je potřeba malý vzorek vašeho ejakulátu.

Ten se získává masturbací, kterou si provedete sám. Následně se vzorek posílá do laboratoře k vyšetření. Jde o zcela bezbolestnou metodu. Na druhou stranu může být tento typ vynucené masturbace pro některé muže psychicky nepříjemný.

3. Za jak dlouho budu znát moje výsledky spermiogramu?

Možná si představujete, že se budete muset měsíc strachovat, jak jsou na tom vaše spermie. Naštěstí tomu tak není. Na výsledky spermiogramu nemusíte dlouho čekat. Obvykle jsou hotové zhruba za 60 až 120 minut od odevzdání vzorku.

Takže ještě v den vyšetření, případně další den, byste měli vaše výsledky znát. Samozřejmě záleží na vytíženosti pracoviště, ve kterém jste se podrobovali vyšetření spermiogramu.

4. Jak se připravit na spermiogram?

Pro kvalitní výsledky spermiogramu, je zapotřebí sexuální i masturbační neaktivity. Muž by se měl připravit na spermiogram tak, že 2 až 7 dní se zdrží sexuálních aktivit. Také je zapotřebí se vyhnout alkoholu a drogám. Optimální doba jsou 3 až 4 dny od poslední masturbace, nebo sexu s vyvrcholením.

5. Co nedělat před Spermiogramem?

Co je dobré nedělat před spermiogramem neboli vyšetřením spermií, jsme si probrali několikrát. Pokud to shrneme, je zapotřebí sexuální abstinence, nejlépe 3 až 4 dny před vyšetření. Dále vynechejte alkohol, drogy a špatnou životosprávu.

Na spermiogram klidně i několikrát za život

Spermiogram představuje velmi jednoduchou a časově nenáročnou metodu, jak zjistit kvalitu vašich spermií. Přiblíží vám také jaké jsou vaše šance na početí. Mějte na paměti, že kvalita vašich spermií se může v průběhu let měnit a vaše výsledky se můžou diametrálně lišit i v řádu pár měsíců.

Proto můžete podstoupit i několik vyšetření spermatu. Dobrou zprávou je fakt, že reprodukční medicína sklízí velké úspěchy, takže mnoho případů mužské neplodnosti jde efektivně řešit asistovanou reprodukcí.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce