Andropauza - Rozhovor s Petrem (49 let) o mužském přechodu

V rámci našeho posledního průzkumu mezi našimi čtenáři, jsme narazili na téma, které se týká mnohých mužů, ale často zůstává ve stínu: andropauza. Toto období, známé také jako mužský přechod, jejž přináší s sebou řadu fyzických i psychických změn. Není to tak dávno, kdy jsme k tomuto tématu publikovali článek „Překonávání krize středního věku: Porozumění andropauze a menopauze“, který doporučujeme si přečíst.

Abychom lépe pochopili, jak tyto změny ovlivňují každodenní život, rozhodli jsme se požádat o rozhovor jednoho z našich aktivních a pravidelných čtenářů, Petrem, který je ve věku 49 let a s andropauzou se potýká již necelé dva roky. Chtěli bychom Petru velmi poděkovat za jeho otevřenost a ochotu sdílet své osobní zkušenosti. Věříme, že pomohou dalším mužům překonat tohle období z větší jistotou.

Pokud i vy, naši čtenáři, čelíte tématům, která jsou specifická pro muže a chtěli byste se o své zkušenosti podělit, neváhejte nás kontaktovat**. Vaše příběhy a zkušenosti mohou inspirativně působit na ostatní, proto je zapotřebí o tom diskutovat. Vždy budeme dodržovat, co největší anonymitu, dle vašich požadavků.

Rozhovor s Petrem, 49 let, o jeho zkušenostech s andropauzou

Dobrý den, Petře. Mohl byste se nám představit a s čím se potýkáte?

Dobrý den.

Jmenuji se Petr D., je mi 49 let a pracuji jako svářeč v Ostravské společnosti a jsem šťastně ženatý 15 let. Zhruba 2 roky se potýkám s příznaky přechodu, se kterými se snažím bojovat a prozatím docela úspěšně.

Andropauza, někdy nazývaná mužský přechod, je období, kdy dochází k poklesu produkce mužských hormonů, hlavně testosteronu a to se může projevovat různými způsoby, proto jsem musel nějak zakročit. U mě to začalo zvýšenou únavou přes den a poměrně častou podrážděností. Přitom jsem neměnil svůj denní režim, ale prostě jsem se cítil unavenější.

Jaké další příznaky andropauzy jste zažíval?

Kromě únavy jsem začal mít problémy se spánkem a měl jsem pocit, že mě všechno více stresuje a rozčiluje. Moje libido nebo pochopitelněji chuť na sex, bylo hodně proměnlivé. Občas jsem míval velké chutě, ale zase byly i dny, kdy chuť na sex není, což ovlivňuje i mohou kvalitu erekce.

Byly problémy s erekcí časté a jak to chápala manželka?

No, nemohu říct, že bych to nazýval přímo poruchami erekce, protože jsem erekce dosahoval, ale bohužel nebyla tak pevná jak bych si představoval. Na svou obranu mohu říct, že v dané dny jsem byl hodně pracovně vytížený a unavený. Když jsem byl řádně odpočatý, byla erekce stejná, tak jak jsem na ní zvyklý.

Manželka to chápala, přeci již nejsme nejmladší, oba se cítíme více unaveni než před 10 lety. Naštěstí problémy s erekcí byly ojedinělé a kvalitu sexu to nijak moc neovlivnilo.

Jak jste reagoval, když jste začal pociťovat změny značící Andropauzu? Hledal jste nějakou pomoc?

Na začátku jsem to bral trochu na lehkou váhu a myslel si, že je to jen dočasné a odrazem mého stárnutí. Ale když problémy přetrvávaly, rozhodl jsem se využít dotazu lékaře, když jsem byl u něj na preventivní prohlídce. Ten mi udělal vyšetření a následně vysvětlil, co se děje, a doporučil nějaké změny životního stylu a případně léčbu, když budou příznaky neúnosné.

Jaké změny vám byly doporučeny?

Lékař mi doporučil pravidelně cvičit, prý to pomáhá nejen fyzicky, ale i mentálně. Je pravda, že předtím jsem maximálně občas vyšel na procházku s manželkou. Nyní pravidelně skáču přes švihadlo, plavu a chodíme o víkendech na výšlapy. Vlastně občas si zajdu i do posilovny v našem sklepě.

Dále jsem měl upravit svou stravu, to zahrnovalo méně cukru a více bílkovin se zeleninou. Lékař na mě apeloval, ať se vyhýbám co nejvíce alkoholu. Sice tvrdé vůbec nepiju, ale to pívíčko si velice rád dám, aspoň jedno denně. Trochu jsem to sice omezil, ale podle představ lékaře to zrovna asi nebude.

Používáte také nějakou léčbu na podporu hladin testosteronu?

Ano, doporučil mi vyzkoušet nějaké bylinné čaje a doporučil mi, ať si obstarám nějaké vitamíny, nějaké mi i doporučil, ale já jsem si sám vybral dle doporučení kamaráda Primulus, se kterým jsem prozatím velice spokojený. Prý, pokud mi nepomohou předchozí rady, provedli bychom nějaké další kroky, ale prozatím nevidím důvod.

Doporučil byste mužům navštívit lékaře nebo to lze zvládnout sám?

Nejdůležitější je neignorovat příznaky a nebojovat s tím sám. Musíme si přiznat, že oné mládí je bohužel už pryč…. Je důležité mluvit o tom s lékařem, ale i s rodinou. Také bych doporučil najít si čas na relaxaci a zábavu, protože duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické.

Jak andropauza ovlivnila vaše vztahy s blízkými?

Myslím, že největší změna byla v tom, jak otevřeně teď komunikuji o přechodu a jak se cítím. Ze začátku jsem byl dost nepříjemný, ale postupně mi to vše pomohlo zlepšit vztahy. Děti sice neví, že si jejich tatínek prochází jakýmsi přechodem, ale cítí, že se občas semnou něco děje. Naštěstí mám skvělou rodinu, která mi dokáže odpustit. Ani oni nejsou svatí a takto se dokážeme pochopit vzájemně.

Jak vypadá váš běžný den nyní, když jste se naučil zvládat příznaky andropauzy?

Jak bych to řekl jednoduše. Můj den je teď více vyvážený. Začínám s lehkým cvičením (protahování a švihadlo), snažím se jíst zdravěji a pravidelně. Co se týče práce, snažím se ji vždy nechat v práci a nic si netahat domu (myslím starosti). Taky se snažím chodit do práce co nejčastěji pěšky (vzdálenost, 3 km).

Večery trávím s rodinou, většinou na zahradě nebo sleduji televizi. Důležité pro mě je mít pravidelný spánkový režim a spát minimálně 7 hodin denně. Díky tomu se cítím lépe přes den a zvládám všechny úkoly s tzv. grácií.

Říkal jste, že jste musel provést nějaké změny i v práci? Jak vás to tedy pracovně ovlivnilo?

V běžném životě jsem se musel naučit lépe si rozvrhovat energii, protože, čím jsem starší, tím ji mám mnohem méně. Snažím se to vše dohánět kvalitním a dostatečným spánkem, jak jsem už psal. Míval jsem dny, kdy jsem se cítím opravdu unaveně, a to ovlivnilo i moje pracovní výkony tak i mojí náladovost.

Co se týče práce, jsem svářeč a potřebuji být neustále ve střehu, takže jsem musel najít způsoby, jak zvládat stres lépe a být stále plně soustředěný. Ze začátku jsem se trápil, ale postupně jsem vše dostal pod kontrolu. Hodně mi pomohla změna životního stylu, zmiňovaný spánek a nějaký ty vitamíny.

Zmiňoval jste, že užíváte nějaké vitamíny, jaké to jsou a proč?

Začal jsem užívat přírodní doplněk zvaný Primulus, který mi doporučil můj kamarád a více informaci jsem se dozvěděl právě u vás, z vaší recenze (odkaz na recenzi). Zaujal mě svým složením, které podporuje produkci testosteronu a celkově mi pomáhají cítit se lépe.

Mám pocit, že po měsíci pravidelného užívání, mi pomáhá udržet si energii a cítím si vitálněji. Současně ho pravidelně užívám už 3 měsíce a jsem rád, že prodejce nabízí měsíční předplatné, protože lék na sklerózu jsem ještě neobjevil. Nic víc nemám, ale uvažuji možná o nějaké přípravku na erekci, abych i ty moje občasné výpadky měl čím v nouzi podpořit. Zatím ale není potřeba!

Ráno skáčete přes švihadlo, ale děláte i něco jiného, kvůli vyšší fyzické aktivitě?

Ano, snažím se každé ráno nějakým způsobem nastartovat a věnovat chvilku svému tělu. Když vstanu, skáču 15 minut přes švihadlo a pořádně celé tělo protáhnu. Výjimečně si zkusím jít zaběhat, ale nepatří to mezi oblíbené pohybové aktivity.

I přes ranní trénink, se snažím aspoň 1x týdně zajít do fitka a o víkendu se ženou chodíme na dlouhé procházky a výšlapy. To mi pomáhá nejen zlepšit fyzickou kondici, ale především mi to pomáhá na psychiku, místo nějaké meditace.

Jak se vyrovnáváte s náladovostí a podrážděností, které jste zmiňoval?

Náladovost je opravdu výzva a připadám si jako má manželka, když má své dny. Mám dny, kdy jsem bez zjevného důvodu podrážděný, a to někdy vede k napětí doma. Nejvíce to schytávaly děti, když neměli hotové své povinnosti. Občas na chudáky zařvu, i když to mnohokrát není ani nutné.

Přesto se snažím být si vědom toho a když cítím, že jsem naštvaný, snažím se nějak odreagovat (sport, pivečko, atd…) nebo se zajdu projít. Otevřeně jsemo tom komunikoval se svou ženou, aby věděla, co se děje, a snažím se, aby moje podrážděnost neovlivnila naše vztahy a na děti nebyl někdy zbytečně nepříjemný.

Jak andropauza ovlivnila váš sexuální život?

Na začátku jsem pociťoval pokles sexuální touhy, což bylo docela frustrující. Ale po nějaké době, po zmíněných změnách se to zlepšilo a paradoxně jsem začal mít větší sexuální chuť než dříve. Nikdy by mě nenapadlo být nevěrný, jak to bývá v přechodu u mnoha mužů, navíc s manželkou jsme našli nové způsoby, jak si užívat intimní chvíle.

Jaké byste dal rady mužům, kteří se mohou ocitnout v podobné situaci jako vy? Je možné se na andropauzu nějak připravit?

Přechod u mužů je těžké předvídat, ale určitě doporučuji vést zdravý životní styl už předtím. Snažte se jíst zdravěji, nevynechávejte ovoce a zeleni, najdete si nějaký pravidelný sport nebo jinou pohybovou aktivitu a mějte především dostatek odpočinku. Nezáleží, co vám radí já a co fungovalo mě, ale sledujte změny na sobě a nalezněte svoje optimální řešení.

Když budete pozorovat dlouhodobě určité změny ne-li příznaky andropauzy, je důležité se o nich otevřeně bavit s lékařem, ale i s partnerkou. Připusťte si, že stárnete a přizpůsobte se tomu.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce