Vitamín E na podporu erekce a sexuální výkonnosti

Vitamín E je termín, který jistě zní známě většině z vás, ale k čemu je vlastně dobrý? Vyznačuje se především skupinu přírodních chemikálií známých jako tokoferoly. Tyto vitamíny, rozpustné v tucích, hrají nezbytnou roli jako antioxidanty, chrání buněčné membrány před škodlivými účinky volných radikálů.

Nedávné studie navíc prokázaly, že vitamín E má širší spektrum účinků, než jen obranu proti oxidativnímu stresu. Jaké další konkrétní přínosy může vitamín E nabídnout? Jak může přispět k vašemu zdraví? Je účinný proti erektilní dysfunkci, nebo spíše podporuje vaši sexuální vitalitu? To jsou klíčové otázky, na které se dnes zaměříme.

Co je Vitamín E a k čemu je prospěšný?

Vitamín E není jediná specifická látka, jak by se mohlo zdát. Tento termín zahrnuje různé chemické složky, známé jako tokoferoly. Jako velmi důležitý antioxidant, přispívá vitamín E k ochraně našeho těla.

Jak konkrétně?

 • Eliminuje volné radikály, posiluje imunitní systém a prodlužuje životnost buněk.
 • Dále také zlepšuje prokrvování, včetně penisu, což přispívá k lepší a stabilnější erekci.
 • Vitamín E taktéž působí diureticky, snižuje krevní tlak a přispívá k „odstranění“ hrubých jizev při hojení ran.
 • Vitamín E je také užitečný při léčbě respiračních onemocnění, pomáhá také lidem s Parkinsonovou nemocí a u budoucích matek dokonce slouží jako prevence proti spontánním potratům.

Jaké může projevovat nedostatek vitamínu E?

Pokud ve své stravě omezíte tuky, může to vést k nedostatku vitamínu E, jelikož tento vitamín vyžaduje tuky pro své vstřebání. Pokud jíte vyváženě, pravděpodobnost nedostatku vitamínu E je nízká. Co se týče tuků, nejsou myšlené ty nezdravé z hranolek a smažených jídel, ale ty „zdravé“ například z Avokáda, olivového oleje, kokosového oleje, chia semínek, ořechů, atd…

Pokud se vitamín E nedostatečně přijímá, může to následně vést k problémům s funkcí vaječníků a varlat, v nejhorším případě až k neplodnosti. Víte, že vitamín E zvyšuje vitalitu spermií, podporuje jejich množství a mobilitu?

Pokud máte problémy v sexuálním životě, pokoušíte se o početí bez úspěchu nebo čelíte výkonnostním obtížím, může být prospěšné zařadit do jídelníčku více potravin bohatých na vitamín E.

Zvláštní pozornost by však měli věnovat jedinci trpící chronickými onemocněními, která ovlivňují absorpci tuků ve střevech, jako jsou celiakie, Crohnova choroba a podobně. Vysoké riziko je také významné u předčasně narozených dětí. Nedostatek vitamínu E může vést k problémům se svalovou a nervovou funkcí.

Jak nám v těle pomáhá Vitamín E

Vitamín E se rozděluje na dvě chemické formy

Abyste pochopili celý význam Vitamínu E, je vhodné vědět, že se vyskytuje v několika chemických formách rozdělených do dvou základních skupin:

 • Tokoferoly – (zahrnující čtyři varianty) alfa, beta, gamma a delta. Alfa-tokoferol je díky své vysoké biologické aktivitě nejčastěji používanou formou ve výživových doplňcích a potravinách.
 • Tokotrienoly – (obsahují rovněž čtyři typy) alfa, beta, gamma a delta. Tyto jsou v doplňkovém průmyslu méně běžné, avšak získávají na popularitě v oblasti vědeckého zkoumání pro potenciální zdravotní přínosy.

Je vhodné vědět, že jednotlivé formy vitamínu E mohou mít různé efekty na zdraví, proto by výběr doplňku měl být pečlivě zvážen podle vašich specifických zdravotních požadavků. Rozhodně je nezbytné dodržovat bezpečné dávkování, o které se dozvíte níže.

TIP: Chcete doplnit Vitamín E a zároveň podpořit svou erekci a zažít nová, intenzivnější vzrušení? Pak doporučujeme Proerecta LONG, který jsme sami testovali, měl vynikající výsledky a obsahuje Vitamín E.

Jak na správné dávkování Vitamínu E a denní množství

Doporučená denní dávka vitamínu E pro dospělé se pohybuje mezi 12 až 15 mg. Můžete se také setkat s hodnotami vyjádřenými i v mezinárodních jednotkách, např. 22,4 IU. Udržet optimální hladinu vitamínu E je možné již při denním příjmu 12 mg, což lze dosáhnout správně vyváženou stravou. Ve většině případech není ani potřeba sahat po doplňcích stravy.

V případě, že lékařské výsledky prokáží nízké hodnoty vitamínu E ve vašem těle, může být doporučeno zvýšit denní příjem až na 50 mg vitamínu E, než se hodnoty trochu srovnají. Níže se můžete podívat na tabulku s doporučeným dávkováním podle věku a pohlaví.

Věk MUŽI ŽENY
0-6 měsíců 4 mg 4 mg
7-12 měsíců 5 mg 5 mg
1-3 roky 6 mg 6 mg
4-8 let 7 mg 7 mg
9-13 let 11 mg 11 mg
14 a více let 12*-15 mg 12*-15 mg
V těhotenství 15 mg
V průběhu kojení 19 mg

Jaké má účinky Vitamín E na erekci a libido?

Vitamín E je známý svým pozitivním vlivem na sexuální výkonnost, zlepšení kvality spermií a podporu spermatogeneze. U mužů může zvýšit vzrušení a prodloužit dobu dosažení orgasmu, proto se mu možná přezdívá „přírodní viagra.

Právě díky těmto vlastnostem je součástí doplňků stravy zaměřených na zlepšení erekce a posílení libida. Avšak je zapotřebí podotknout, že Vitamín E může pomoci, ale rozhodně erektilní dysfunkci nevyléčí!

V případě problémů s erekcí je vhodné navštívit lékaře, který dokáže rozpoznat příčiny na základě vyšetření a testů. Pokud vám lékař předá informaci, že máte v těle nedostatek vitamínu E, pak je vhodné s ním probrat i optimální dávkování.

Vyléčí Vitamín E mojí erektilní dysfunkci a problémy se sexem?

Ačkoliv vitamín E může mít příznivý vliv na sexuální funkce, není to lék na léčbu erektilní dysfunkce. V případě závažnějších sexuálních problémů je rozhodně vhodnější se obrátit na odbornou lékařskou pomoc.

Stejně tak i vitamín E nefunguje jako antikoncepce. Nechrání před nechtěným těhotenstvím ani před pohlavně přenosnými chorobami. Pro tyto účely se spoléhejte na osvědčené antikoncepční metody, jako jsou kondomy nebo hormonální antikoncepce.

V jakých potravinách najdete Vitamín E

Vitamín E v potravinách může být při správném výběru dostačující

Vitamín E v potravinách je běžně dostupný, především v potravinách bohatých na zdroj rostlinných olejů, jako olivový, slunečnicový a mandlový olej.

 • Ořechy a semena, včetně mandlí, lískových ořechů a slunečnicových semínek, nabízí taktéž bohatý zdroj tohoto vitamínu.
 • Nezapomeňme na zeleninu a ovoce, kde vynikají špenát, brokolice a avokádo svým obsahem vitamínu E.
 • V menších množstvích se vitamín E nachází i v živočišných produktech: vejce, některé druhy masa a ryby.

Je důležité si uvědomit, že potraviny s nízkým obsahem tuků obvykle mají nižší obsah vitamínu E, protože je rozpustný v tucích. Níže se můžete inspirovat seznamem konkrétních potravin bohatých na vitamín E, abyste věděli, co zařadit do svého jídelníčku:

 • Olej z pšeničných klíčků (150 mg/100g)
 • Řepkový olej (144 mg/100g)
 • Slunečnicový olej (41 mg/100g)
 • Mandlový olej (39 mg/100g)
 • Olej z hroznových jader (29 mg/100g)
 • Slunečnicová semínka (26 mg/100g)
 • Mandle (26 mg/100g)
 • Pšeničné klíčky (19 mg/100g)
 • Lískové ořechy (15 mg/100g)
 • Olivový olej (14 mg/100g)
 • Píniové ořechy (9 mg/100g)
 • Arašídové máslo (9 mg/100g)
 • Arašídy (8 mg/100g)

TIP: Chcete ještě více podpořit své sexuální zdraví přírodní cestou? Pak si přečtěte o minerálu „ZINEK“, který rovněž může zlepšit erekci a zvýšit hladiny testosteronu.

Získejte Vitamín E přírodní cestou s doplňky stravy

I když vitamín E je běžně dostupný v mnoha potravinách, v určitých situacích může být užitečné zvážit jeho doplnění formou suplementů neboli doplňků stravy, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Jedním z takových určený pro muže je Proerecta LONG, více se dozvíte v recenzi.

Tato potřeba může nastat, pokud osoba trpí nedostatkem vitamínu E, mnohdy kvůli dietním omezením nebo nedostatečným příjmem potravin bohatých na tento vitamín.

Přírodní přípravky neboli doplňky stravy mohou být přínosné i v různých životních fázích, například provázenými zdravotními problémy nebo pro ty, kteří mají nemoci, jež ovlivňují absorpci tuků. Lidé se špatnou absorpci tuků mohou mít problémy se vstřebáváním vitamínu E z běžné stravy, proto je vhodné jej pravidelně doplňovat.

Zde jsou hlavní důvody, proč byste měli zvážit doplňování vitamínu E:

 • Nedostatečný příjem vitamínu E ze stravy
 • Zvýšená potřeba vitamínu E
 • Lékařské doporučení
 • Při potížích s erekcí a sexuální výkonností
 • Problémy se vstřebáváním vitamínu E

Proerecta SHOT - Drink na podporu erekce a výkonnosti

Jaká je doporučená doba užívání Vitamínu E?

Léčba nedostatku vitamínu E může trvat od několika týdnů, až po několik měsíců, v závislosti na závažnosti nedostatku a na reakci těla. Během léčby je nezbytné pravidelně monitorovat hladiny vitamínu E v krvi, aby bylo možné sledovat, zda se hladiny vracejí do normálu a předejít riziku předávkování.

Jaké má Vitamín E nežádoucí účinky?

Dlouhodobé užívání vitamínu E v nízkých dávkách obvykle nevyvolává vedlejší účinky, pokud nejde o nějakého alergika. Nicméně vysoké dávky tohoto vitamínu mohou být spojeny s různými zdravotními riziky a nežádoucími účinky, které však nejsou smrtelné.

O Vitamínu E je běžně známo, že je dobře snášenlivý a obvykle nedochází k alergiím, ani nežádoucím reakcím. Ve srovnání s jinými vitamíny, jejž jsou rozpustné v tucích, je vitamín E považován za relativně málo toxický.

Avšak při dlouhodobém užívání vitamínu E ve vysokých dávkách, může dojít ke špatnému vstřebávání vitamínu K, který při nedostatku v tělo může přivodit problémy s krevní srážlivostí. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě, které se mohou z těla vyloučit močí, bez závažnějších následků, se vitamín E ukládá v tělesných tkáních, a proto může dojít k jeho předávkování.

Nemusíte mít obavy z předávkování Vitamínem E

Ano, i vitamínem E je možné se předávkovat, ale důsledky nejsou tak závažné, jako u léků na předpis. Předávkování vitamínem E přímo ze stravy je však velmi nepravděpodobné.

Je třeba být opatrný při dlouhodobém užívání doplňků stravy s vysokým obsahem vitamínu E, aby nedošlo k vedlejším účinkům, které nejsou smrtelné, ale dokážou docela potrápit. Pokud byste přijali více než 30 mg vitamínu E, mohly by se objevit následující problémy, které obvykle odezní do několika hodin:

 • Alergická reakce
 • Nevolnost
 • Průjem
 • Svalové oslabení
 • Vyrážka
 • Únava

Kdo by si měl dávat pozor na nedostatek Vitamínu E?

Poměrně běžným jevem nedostatku vitamínu E bývá u novorozenců, zejména u předčasně narozených dětí s nízkou porodní hmotností. Tito novorozenci jsou zvláště náchylní k problémům s absorpcí tuků a vitamínu E z mateřského mléka, toť přispívá k vyššímu riziku vzniku hemolytické anémie.

Rovněž starší lidé jsou vystaveni vyššímu riziku nižších hladin vitamínu E, což může být způsobeno slabší absorpcí nebo zvýšenými potřebami kvůli oxidačnímu stresu jejž může být spojován se stárnutím.

Další rizikové skupiny zahrnují osoby dodržující přísné nízkotučné diety nebo jiné omezující stravovací režimy, jedince s genetickými poruchami ovlivňujícími metabolismus vitamínu E, a lidi s poruchami, které narušují absorpci tuků, jako jsou pacienti s cystickou fibrózou nebo Crohnovou chorobou.

Co se týče nedostatku Vitamínu E v případě vlastní diety, pak jde o nejčastější problém právě z důvodu špatně nastavených diet. Ono na internetu najdete tisíce diet, ale jen hrstka jich je nejen efektivních, ale především šetrných k organismu.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce