Je normální jedno varle větší než druhé?

Muži mají často obavy o svá varlata. Jedním z problémů bývá zvětšené varle. Většinou si toho všimnou muži náhodou, nebo třeba jejich partnerka při erotických hrátkách. Ale jak to vlastně je? Opravdu znamená zvětšené jedno varle problém? Právě na to dostanete odpověď v našem článku, který se této problematice bude věnovat dopodrobna.

Mám jedno varle větší, co teď?

Můžeme vás uklidnit, protože jen málokterý muž má varlata stejná. Rozhodně nemusíte předčasně panikařit – nejspíš se nejedná o žádný zdravotní problém. Kromě toho, že často bývá jedno varle větší než druhé, zároveň bývají velmi často jinak umístěny – jedno je výš, druhé níž. Pokud je velikost varlat lehce jiná a nijak se v průběhu času nemění, pravděpodobně to nepředstavuje žádný problém.

Pro jistotu si můžete zajít ke specialistovi. Pokud ovšem nevíte kam, doporučujeme si prohlédnout žebříček urologických klinik, kde dostanete tu nejlepší péči.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Jak probíhá vyšetření zvětšeného varlete?

Lékař bude ze začátku nejspíš prověřovat varlata a šourek pohmatem – to ho může lépe nasměrovat, o jaký by se mohlo jednat problém. Pravděpodobně dojde také k otestování moči, ze které může lékař vyloučit, že varle nezvětšuje infekce nebo zánět, i to se může stát. Nevyhnete se ani ultrazvuku nebo CT, na kterém odborník vyšetří varlata. Zaměří se na prokrvení a také na vyloučení různých nálezů.

Samovyšetření varlat: jak na to

Pokud si nejste jisti, jestli máte jedno varle větší než druhé, můžete zkusit samovyšetření. Nezabere to víc než 5 minut, a přitom vám to může varle zachránit. Rozdíl je ovšem malý, pokud je jedno varle větší než druhé, bude to rozdíl minimální, pouze v milimetrech. Jestliže je rozdíl větší, rozhodně něco není v pořádku a doporučujeme návštěvu lékaře.

  1. Samovyšetření stačí provádět jednou měsíčně, ideálně po teplé sprše, kdy máte šanci varlata dobře prohmátnout.
  2. První fáze samovyšetření zvětšeného varlete je pohledová. Před zrcadlem si varlata prohlédněte a všímejte si změn na kůži, změn tvaru, velikosti apod.
  3. Palcem si přidržte varle, ukazováčkem a prostředníčkem varle krouživými pohyby prohmatejte. Všímejte si nerovností, změn a podezřelých věcí. Takto prohmátněte obě varlata i prostor mezi nimi.
  4. Nakonec je obě ještě jednou na závěr prohmátněte v dlaních.

Během manipulace byste rozhodně neměli pociťovat bolest nebo nepříjemné pocity. Pokud by tomu tak bylo, určitě navštivte lékaře i přesto, že jste si žádný problém nenahmatali a jedno varle ani nevnímáte jako větší než druhé.

Nenechte se problémy vyřadit ze života a nepanikařte. Může to mít vliv na váš milostný život. Podívejte se, jak deprese ovlivňují vaši erekci.

Příčiny, proč je jedno varle větší než druhé

Příčiny, proč je jedno varle větší než druhé

Příčina je většinou dána geneticky. Jednoduše se tak muž vyvine a na lehce rozdílné velikosti varlat není vůbec nic divného. Někdy se ale může stát, že za zvětšením varlete stojí jiný problém.

Varle se tak často zvětší až v průběhu života – toho si muži většinou všimnou daleko dřív, než když mají už od puberty jedno varle větší než druhé. Problémy, které by mohly stát za zvětšením varlete odhalí právě odborný lékař.

Rakovina varlat

Jednou z příčin, na kterou byste si určitě měli dát pozor, je rakovina varlat. Nejčastěji se vyskytuje u mužů mezi 15 až 40 lety. Poznáte ji podle změn na varleti, to jsou nejčastěji bulky, výrůstky, zduřeniny na kůži a jiné viditelné změny.

Rozhodně nepanikařte, pokud se rakovina varlete objeví včas, na životě vás pravděpodobně neohrozí. Léčí se radioterapií, chemoterapií nebo dojde k orchiektomii – chirurgickému odstranění nemocného varlete.

Podle Americké vědecké instituce je rakovina varlat v 95% vyléčitelná.

Protočení varlete

Protočení varlete neboli torze varlat představuje problém nastávající často po úrazu, kdy může dojít k nesprávnému otočení polohy varlete kolem své osy. Může pak dojít k přiškrcení cév, kudy do varlete proniká krev. Takto poškozené varle většinou bolí trvalou nebo pulzující bolestí. Ihned vyhledejte lékaře, protože by nakonec mohlo dojít až k odumření varlete.

Rozšíření žil ve varlatech

Opět se jedná o zdravotní problém, který můžete zjistit pohmatem při samovyšetření. Rozšíření žil většinou jinak nepoznáte, protože nebolí. Způsobuje ovšem problém v nadměrném ohřívání varlete, a to má nepříznivý vliv na tvorbu spermií a jejich plodnost. Pokud se u vás rozšíření žil ve varlatech odhalí, většinou se řeší pozorováním a následně lékař rozhodne o dalším postupu.

Jaká je normální velikost varlat?

Velikost varlat se měří takzvaným orchidometrem, kde jsou zaznamenány velikosti varlat od 1 roku až do 25 let věku. Po 25 letech už varlata většinou nerostou. Jak už ale zaznělo, je přirozené, pokud je jedno varle větší než druhé (většinou to pravé), ovšem rozdíly jsou minimální. Zdravá varlata dospělého muže měří zhruba 4,5 cm na výšku a přibližně 2,5 cm na šířku.

Může mít větší varle vliv na plodnost nebo erekci?

Většinou ne. Určitě to není tak, že pokud máte větší varle, pravděpodobně budete plodnější. Jedno větší varle než druhé (pokud je to v přirozené míře), nemá žádný vliv na erekci nebo plodnost.

Sexuální libido i plodnost je zcela beze změny a závisí spíš na jiných faktorech. Jiný případ ale může být, pokud je jedno varle poškozeno nebo dokonce odstraněno. Funkce sice přebírá varle druhé, ale může dojít ke komplikacím.

Poruchy s erekcí mohou mít několik příčin. Může se jednat o psychické problémy nebo také problémy fyzické. Pomoct vám mohou přírodní doplňky na podporu erekce.

Co vás ohledně zvětšeného varlete nejvíc zajímá

Ano, pokud je rozdíl minimální, a navíc vás varle nijak nebolí nebo nemáte jiné komplikace, není důvod k obavám. Pro jistotu samozřejmě můžete navštívit lékaře.

Pokud je rozdíl větší nebo máte jiné problémy, doporučujeme nic neodkládat a navštívit odborníky. Nestyďte se.

Samotné vyšetření většinou nezabere déle než 20 minut. Někdy si lékař vyžádá také vzorek moči a krve.

Varlata vyšetřuje urolog, ale protože se jedná o specialistu, nemusíte se k němu hned dostat. V takovém případě je lepší navštívit svého obvodního lékaře, který vám vypíše žádanku na vyšetření.

Běžná velikost varlat u dospělého muže od 25 let a více, je okolo 4,5 cm na výšku a 2,5 cm na šířku. Varlata poté už nerostou. Zvětšit se mohou ve vyšším věku nad 60 let.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta