Guarana: Přírodní posilovač výkonnosti a erekce

Zlepšete svou výkonnost, a není tím myšlená sportovní výkonnost s dary přírody. Guarana působí jako přírodní stimulant, jejž posiluje jak vaše fyzické, tak mentální schopnosti po delší dobu. Nebojte, nepůjde o konzumaci rostliny, neboť guarana je dostupná i ve formě doplňků stravy jako tablety či prášek.

Pánové, zbystřete! Guarana je vysoce ceněna zejména díky svým přínosům pro mužské sexuální zdraví. Chcete vědět více o jejích dalších přínosech, původu a dostupných formách? Odpovědi najdete v našem nejnovějším článku, který vám nezabere ani 5 minut.

Co je Guaranu aneb Paulinie nápojná?

Označení guarana není úplně přesné. Správným názvem této rostliny je Paulinie nápojná, zatímco slovo guarana se vztahuje pouze na její semena. Termín pochází ze slova „gua-rana“, co v jazyce amazonských indiánů znamená „velký strom lesa“. Jiné zdroje uvádějí, že název může být také odvozen od kmene Guarani, který ji po staletí využíval jako přírodní stimulant.

Stimulační vlastnosti jsou i dnes hlavním důvodem její oblíbenosti ve světě, a to zejména kvůli svým účinkům v podobě energie, obdobně jako nakopávací nápoj – Kafe. Guarana roste převážně v teplém a vlhkém klimatu amazonského deštného pralesa v Brazílii.

Jak vypadá Guarana a její plody

Jak Guarana vypadá?

Guarana je popínavá rostlina patřící do čeledi mýdelníkovitých. Paulinie nápojná se vyvíjí jako dřevnatá liána s rýhovanou lodyhou a velkými lichozpeřenými listy, kvetoucí světlými květy uspořádanými do rozsáhlých květenství. Rostlina dosahuje ohromující výšky, a to až 12 metrů.

Jaké má Guarana plody?

Plody jsou značně nápadné svým vzhledem připomínajícím otevřené oko a jsou uspořádané jako hroznové víno, avšak s červenou barvou. Jakmile plody zrají, černé semeno se „klube“ na povrch. Právě unikátní vzhled plodů vyvolal mezi původními domorodými obyvateli řadu mýtů.

Pár mýtů o Guaraně mezi domorodými kmeny

Jak jsme psali výše, domorodé kmeny v Brazílii, zejména Guaraní a Sateré-Mawé, mají bohaté mytologie týkající se této rostliny. Jen pro zajímavost můžete vidět 3 nejzajímavější.

 1. Mýtus o stvoření Guarany: Jeden z mýtů je, že guarana byla stvořena z očí dítěte. Příběh vypráví o mladém chlapci z kmene, který byl velmi milovaný. Jednoho dne byl však zabit hadem. Vypráví se, aby bohyně zmírnil bolest svého lidu, přeměnila chlapcovy oči na semena guarany. Když semena vyrostla, vypadala jako oči dítěte a tím se Guarana stala symbolem života a energie pro kmen.
 2. Mýtus o dvojčatech: Jiný příběh vypráví o dvou bratrech, z nichž jeden byl „hodný“ a druhý „zlý“. Zlý bratr zabil svého dobrého bratra, což bohy rozhněvalo a rozhodli se potrestat zlého bratra tím, že z očí mrtvého bratra vypěstovali rostlinu, která měla přinášet sílu a energii těm, kteří ji budou pravidelně konzumovat.
 3. Příběh o bohu a guaraně: V dalším mýtu se vypráví, že guarana vznikla z oči boha, který byl zabit zlým duchem. Po smrti boha se jeho oči proměnily v semena guarany, aby jeho duch mohl žít dál a rozdávat lidem energii a sílu.
 4. Mýtus o božském daru: Kmen Sateré-Mawé věří, že guarana je dar od boha Tupã, který jim ji dal jako přírodní lék na různé nemoci a jako prostředek ke zlepšení síly a vitality. Podle této legendy byla guarana stvořena, aby chránila lidi tak, že jim dodává sílu a energii k lovu i samotnému přežití.

Už ze samotných mýtu můžete poznat, jak je Guarana důležitá a posvátná pro domorodé kmeny v Brazílii. Rostlina není jen zdrojem potravy a energie, ale také symbolem života, ochrany a božské přítomnosti v jejich kultuře.

Jaké má Guarana účinky a benefity

Jaké má Guarana účinky na náš organismus?

Jak jsme psali několikrát výše, Guarana je ceněná pro své stimulační účinky a je často označována jako superpotravina. Díky tomu je dnes běžnou součástí mnoha energetických nápojů.

Faktem je, že semena guarany obsahují až šestkrát více kofeinu než kávová zrna. Kofein z guarany efektivně pomáhá zmírňovat únavu a zlepšovat koncentraci, což ji činí ideálním doplňkem pro sportovce, manažery i studenty, kteří vyžadují mentální i fyzickou vytrvalost.

Další Guarana účinky můžete vidět níže:

 • Posiluje vitalitu: Cítíte se vyčerpaní a potřebujete rychlé oživení? Guarana je účinná pomoc v jakékoli situaci, navíc jde o přírodní produkt, bez vedlejších účinků.
 • Zpomaluje únavu: Jako každý z nás, se cítíte po náročném dni unaveni, ale stále vás čeká mnoho úkolů? Nakopněte se Guaranou, která dodá potřebnou energii, a to dlouhodobě.
 • Posiluje imunitu: Stává se vám často, že býváte nemocní? Guarana s bohatým obsahem cenných přírodních látek zlepšuje imunitní systém.
 • Podporuje hubnutí: Zdravá strava a fyzické vytížení, by měl být základem každého z nás, kvůli celkovému zdraví, ale i kvůli radosti ze své postavy. Avšak mohou být situace, kdy chceme hubnutí podpořit. K čemuž se hodí právě Guarana zrychlující metabolismus, což pomáhá zlepšovat proces spalování nadbytečných tuků.
 • Mladá a hladká pleť: Díky kofeinu a antioxidantům je guarana vynikajícím doplňkem péče o pleť, jelikož chrání před UV zářením a zpomaluje stárnutí kůže.
 • Podporuje psychickou pohodu: Je vaše práce stresující nebo vás starost o rodinu vyčerpává a dostáváte se do napětí? Guarana přispívá k lepší psychické kondici a odbourává stres.
 • Zvyšuje fyzickou výkonnost: Chcete lepší sportovní výsledky? Guarana může zvýšit vaši sportovní výkonnost a dokonce pomáhá překonávat lenost.
 • Zlepšuje trávení: Guarana je velmi ceněná pro své účinky na trávicí systém, tlumí hlad a chuť k jídlu, což je ideální pro snížení váhy či udržování nějaké diety.
 • Může omezit růst rakovinných buněk: Díky látkám jako je kofein, teobromin, třísloviny, saponiny a katechiny, které mají antioxidační účinky, bojují proti volným radikálům a chrání buňky před oxidačním poškozením, což může přispět k prevenci před rakovinou.

TIP: Chcete další přírodní možnosti na podporu erekce a sexuální výkonnosti? Pak si prohlédněte naší sekci „Bylinky na erekci„, kde naleznete nejen samotné bylinky, ale i tipy na vitamíny a minerály, které mají vliv na sexuální zdraví.

Pro koho jsou Guarana účinky výhodné?

I když je Guarana přírodní a užívání je vhodné pro každého z nás, níže se můžete podívat, kdo zejména může těžit z přínosů Guarany a posunout tak svou výkonnost o kus dále.

 • Sportovci a aktivní jedinci: Čeká vás náročný trénink nebo se vám do pravidelného cvičení jen těžko hledá motivace? Guarana je skvělým řešením pro zvýšení energie a nakopnutí z prokrastinace.
 • Profesionální řidiči: Soustředit se během dlouhých nočních jízd je opravdu velká výzva. Skvělým pomocníkem může být Guarana kvůli svým energickým účinkům pro profesionální řidiče, ale i pro jedince na dlouhých cestách, například na dovolenou. Nezdravý Red Bull můžete nahradit něčím přírodním.
 • Studenti: Během zkouškového období, plného stresu a nedostatku spánku, vám guarana pomůže zůstat bdělými a zvládnout i ty nejtěžší zkoušky.
 • Manažeři a lidé se stresovým prostředím: Překypující emaily, nekonečné schůzky nebo náročné hovory vyžadují maximální výkon a uvolněnost. S Guaranou budete lépe zvládat náročné dny, utlumíte stres, a nakonec zefektivníte práci.
 • Noční směny: Práce s nočními směnami je pro mnohém vyčerpávající, zvláště v krizových obdobích. Nakopněte svou energii a pomozte si přírodní cestou zůstat vzhůru a ve střehu.

Guarana a její účinné látky

Proč je tak Guarana účinná? Jaké prospěšné látky obsahuje?

Mezi velmi důležité složky guarany patří kardiostimulanty jako je teobromin a teofylin, společně s kofeinem, který je jejím nejvýznamnějším stimulačním alkaloidem.

 • Teobromin a teofylin mají pozitivní účinky na regulaci krevního tlaku, podporují nervovou aktivitu a působí protizánětlivě.
 • Kofein, obsažený v semenech guarany ve 4 až 8 %, představuje až čtyřnásobně vyšší koncentraci než v kávě.

Guarana obsahuje také třísloviny, další alkaloidy a škrob. To není vše! Guarana je také bohatá na minerály, aminokyseliny, vitamíny skupiny B a vitamín A, což z ní dělá významný zdroj nutričních hodnot.

Jaké má Guarana dávkování a v jakých formách se běžně užívá?

Pro zvýšení fyzického a psychického výkonu je doporučená dávka 200–600 mg extraktu z guarany, kterou je ideální užít 30 minut před danou aktivitou. Co se týče dostupnosti a konzumace, nabízí se většinou ve dvou formách:

 • Guarana prášek umožňuje flexibilní nastavení dávkování podle individuálních potřeb. Avšak při užívání guarana prášku je nutná opatrnost, kvůli riziku předávkování, protože si to dávkujete sami. Prášek můžete přidat do jídla před tréninkem nebo jej rozpustit ve sklenici vody.
 • Guarana tablety nabízí snadné a přesné dávkování bez nutnosti vážení. Stačí spolknout potřebnou dávku a zapít alespoň 250 ml vody, či jiným nealkoholickým nápojem.

Každý z nás občas potřebuje dodat energii, a Guarana je pro tento účel perfektní, přírodní volbou nejen pro ty, kteří nepijí kávu. Prohlédněte si níže nabídku skvělých přípravků obsahujících Guaranu, avšak my spíše kvůli vyváženosti a bezpečnosti doporučujeme Guarana tablety.

Guarana tablety od Warrior

Guarana tablety od Warrior

Jde o Guarana tablety, které nejsou kombinované s žádnými dalšími látkami, jako u předchozích variant. Pokud chcete těžit z výhod samotné Guarany, doporučujeme tento přípravek.

Pro zlepšení paměti a koncetrace s Guaranou

Pro zlepšení paměti a koncetrace

Doplněk stravy „Paměť a koncentrace od Theo Herbs“ kombinuje Bakopu drobnolistou pro zlepšení kognitivních funkcí, paměti a koncentrace s Guaranou pro extra dávku energie.

FAT BURNER - Super spalovač tuků od Skinny s Guaranou

FAT BURNER – Super spalovač tuků

Vynikající KVALITA pro podporu spalování tuků s Guaranou od Skinny! Navržený k efektivnímu spalování tuků, snížení únavy a potlačení chuti k jídlu.

Jaký účinkuje Guarana na sexuální zdraví u mužů?

Jak vidíte, tato úžasná superpotravina nabízí mnoho benefitů. Jde o přírodní prostředek, který nejen dodává energii, ale také podporuje sexuální apetit a zvyšuje libido, zejména u mužů. Kromě toho rostlina přispívá k intenzivnějšímu sexuálnímu zážitku tím, že zlepšuje prokrvení, tím dochází ke zvýšení citlivosti žaludu a celkově penisu.

Hlavní výhodou guarany je zlepšení prokrvení intimních oblastí, což u mužů může vést až k posílení erekce, avšak neočekávejte žádné zázraky. Účinnost v podobě erekce se nemůže rovnat s komplexnějšími přípravky na erekci, jako je Proerecta Klasik, Proerecta SHOT nebo Amarex. I přesto je Guarana tradičně využívána v Brazílii, Venezuele a dalších latinskoamerických zemích, jako jemné přírodní afrodisiakum, a to již po mnoho staletí.

Proč se Guaraně říká „přírodní Viagra“?

Guarana je někdy nazývána s nadsázkou, jako přírodní alternativa modré pilulky „Viagra. Nicméně je důležité si uvědomit, že účinky přírodních produktů, včetně těch obsahujících semena Paulinie nápojné, se nemohou rovnat účinkům klasických léků na předpis.

Potravinové doplňky jsou primárně určeny zdravým mužům a nejsou zamýšleny jako léčba jakéhokoli onemocnění. Zřejmě rakovinu nebudete léčit doplňky stravy, to je nesmysl. Avšak pokud hledáte nějaký přírodní nakopávat, bez vedlejších účinků je Guarana a doplňky stravy skvělou volbou. Níže se podívejte, co účinnějšího na erekci se nabízím na našem trhu.

Proerecta Long

Proerecta Long

Další produkt z řad od Proerecty, který rozhodně stojí za vyzkoušení! Oproti svému předchůdci, nabízí dlouhodobé účinky za předpokladu, dlouhodobějšího užívání. Výsledky se dostavují cca do 1 týdne,

Proerecta na podporu erekce

Proerecta

Dlouhodobý vítěz mezi přírodními produkty na podporu erekce a výkonnosti. S tímto produktem rozhodně neuděláte chybu.

Účinky se dostavují 30-45 minut po užití kapsle. Vyrobeno v ČR za přísných podmínek.

Amarex Men Complex

Amarex Men Complex

Elegantní novinka, která nás v redakci usadila do židle. Amarex je další produkt na erekci, který můžeme doporučit na základě našich testů.

Po užití modré kapsle, se dostaví účinnost do 30-60 minut.

Jaké jsou rozdíly mezi Guaranou a kávou neboli kofeinem?

Jak už určitě víte, káva není vhodná pro každého. Její hořká chuť a pouze krátkodobé povzbuzení, mohou některé lidi svést k hledání účinnějších alternativ. Guarana by mohla být právě v takovém případě ideálním řešením.

Hlavní výhodou guarany ve srovnání s kávou je, že poskytuje delší a stabilnější přísun energie. Energie z guarany se uvolňuje pomalu, což zajišťuje její dlouhotrvající efekt, bez nervozity a bez prudkého poklesu energie, který je typický pro kávu.

Kromě vyššího obsahu kofeinu guarana obsahuje také další alkaloidy a tuky, které mohou pomáhat potlačovat hlad a žízeň. Proto možná z guarany dělá populární součást programů na hubnutí.

Může negativně účinkovat při kombinaci s léky na předpis?

Při kombinaci guarany s jinými léky na předpis, vždy existuje riziko nežádoucích interakcí, proto je důležité konzultovat její užívání s lékařem, zvláště pokud již užíváte jiné léky. Je důležité se ujistit, že produkty obsahující Paulinii nápojnou jsou pro vás bezpečné.

Guarana se obecně nedoporučuje kombinovat s léky na ředění krve, jako je warfarin, ani s léky na srdce, jako je digoxin. Kombinace guarany s dalšími stimulanty je rovněž považováno za nevhodné řešení.

Astmatikům může guarana posloužit jako doplňkový prostředek po konzultaci s ošetřujícím lékařem, jelikož má schopnost uvolnit svaly dýchacích cest a může pomoci při astmatickém záchvatu. Nicméně i zde je nutná opatrnost a odborné vedení!

FAQ – Vaše nejčastější dotazy ke Guaraně

Dostáváme se k závěru, protože vše již bylo podrobně vysvětleno. Přesto se pár dotazů do článku nevlezlo, proto jsme níže vytvořili seznam nejčastějších dotazů ke Guaraně.

Pokud máte osobní zkušenosti nebo dotazy, napište je pod článek do komentáře. Budeme i rádi, když nás upozorníte na nějakou chybu či překlep v článku. Každý může udělat chybu, děkujeme.

 Jaká je maximální denní dávka Guarany?

Pokud bychom měli zvážit bezpečnou konzumaci guarany, je důležité dodržet maximální denní limit kofeinu, který Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil na 400 mg pro dospělého jedince. To odpovídá přibližně pěti, až šesti šálkům kvalitního espressa.

Kolik guarany denně je bezpečné?

Jak již bylo zmíněno výše, doporučené dávkování guarany se odvíjí od konkrétního výrobku, ale obecně se za bezpečnou dávku považuje 400 mg kofeinu. NE samotné GUARANY! Je důležité dodržovat pokyny uvedené na příbalovém letáku, daného přípravku.

Kolik kofeinu je v guaraně?

Semena guarany obsahují přibližně 4 až 8 % kofeinu. V doplňcích stravy je to zhruba 32 až 110 mg kofeinu na tabletu.

Jaké benefity guarana přináší?

Guarana působí jako stimulant, díky obsahu kofeinu, což zvyšuje čilost, bystrost a hbitost těla. Další podrobnosti o benefitech naleznete výše v článku.

Guarana obsahuje jen kofein?

Kromě kofeinu obsahuje guarana také theofylin, theobromin a různé vitamíny (A, B) a minerály. Konkrétní detaily k látkám naleznete výše v článku.

Podporuje guarana erekci a libido?

Guarana má schopnost zvýšit sexuální touhu a podporovat erekci u mužů díky svým vazodilatačním účinkům, které zlepšují prokrvení. Avšak je zapotřebí pravidelné a dlouhodobé užívání. Okamžité výsledky neočekávejte.

Kdo by se měl užívání vyhnout?

Guaranu by neměli užívat lidé, kteří pravidelně užívají léky na předpis, trpí onemocněním ledvin, mají kardiovaskulární problémy, žaludeční vředy, nebo jsou náchylní k nespavosti. V případě, že se rozhodnete užívat Guaranu a již užíváte léky na předpis nebo máte nějaká vážnější onemocnění, je nezbytné to konzultovat s lékařem.

Použité zdroje při tvorbě článku:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24237188/
 • https://pubmed-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/12960921/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9865053/
 • https://www.bensnaturalhealth.com/blog/sexual-health/guarana-benefits-sexually/
Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce