Prostata a její příznaky - Léčba prostaty

Jen málokterý muž věnuje své prostatě pozornost, tedy alespoň do té doby, než s ní začne mít problémy. Ty se nejčastěji objevují s přibývajícím věkem – nad 40 let. Mnoho mužů ji navíc bere jako něco, co k vyššímu věku zkrátka patří a nijak ji neřeší, ovšem to je velký omyl. Zvětšenou prostatu lze v dnešní době poměrně pohodlně a šetrně léčit.

Nezhoubné zvětšení prostaty – BHP (benigní hyperplazie prostaty) je nejčastějším onemocněním prostaty ve vyšším věku. Statistiky uvádějí, že určitými příznaky trpí až 60 % mužů ve věku 60 let. Závažným stupněm onemocnění zhruba 13 %. Nad 70 let se procenta rapidně zvyšují, závažným onemocněním prostaty v tomto věku trpí téměř 30 % mužů. Většinou za to může neléčená prostata už ve svých počátcích.

Co je PROSTATA?

Potíže s prostatou jsou přirozenou součástí mužského stárnutí a jejich intenzita se stupňuje s přibývajícím věkem. Muži kolem 40 let věku pociťují tyto komplikace nejčastěji.

Víte, co je prostata? Prostata je mužská předstojná žláza. Normální velikosti prostaty je skoro stejná, jako velikost vlašského ořechu. Prostata je úzce spojena s močovou trubicí a je součástí mužského pohlavního systému. Hlavní funkcí prostaty je produkce výměšků, důležitých pro výživu a transport spermií.

Prostata a její příznaky

Nejčastější způsob, jak zjistíte problémy s prostatou, je obtížné močení – jedná se o příznak, který se objevuje téměř ve všech případech. Ovšem pozor, jestliže máte problémy s močením, nemusí se nutně jednat o prostatu, ale pokud problém přetrvává dlouhodobě, měli byste navštívit lékaře. Ten vám prostatu vyšetří a určí, co je příčinou vašich problémů.

Pravděpodobně však bude problémem zbytnělá prostata, ta se při močení projevuje dvěma způsoby, příznaky se dělí na obstruktivní a iritační. Obstruktivní příznaky se projevují namáhavým močením, slabým nebo přerušovaným proudem moči a zároveň pocitem, že močový měchýř nemůžete zcela vyprázdnit. K iritačním příznakům patří časté močení doprovázené dráždivou bolestí.

TIP: Otestujte námi ověřený Primulus multi-vitamín pro může pro zlepšení organismu, zvýšení výkonu a mnoho dalšího.

V pokročilém stádiu prostaty je příznak jasný a nezaměnitelný – pociťujete, že močový měchýř je plný, avšak nemůžete se vymočit. Důvodem je, že močová trubice je v takovém případě přiškrcena zvětšenou prostatou. Z přeplněné močového měchýře následně uniká moč po částech, a to nezávisle na vaší vůli. Takový stav je velmi pokročilý a vyžaduje okamžitý lékařský zákrok.

  • Časté močení
  • Bolestivé močení
  • Namáhavé močení
  • Slabý nebo přerušovaný proud moči
  • Pocit plného měchýře po vyprázdnění

Další příznaky problémů s prostatou

Celkový výčet příznaků, které poukazují na problém s prostatou, není velký, můžete je na sobě lehce pozorovat a objevit zbytnělou prostatu ještě dříve, než se rozvine do pokročilého stádia. O návštěvě urologa uvažujte, pokud už vaše močení nemá tak lehký průběh jako dřív, pokud vstáváte na záchod několikrát za noc, nebo jestliže chodíte močit příliš často.

Ukázka normální a zhoršené prostaty

Léčba prostaty

Aby vůbec mohlo dojít k samotné léčbě, musíte nejdříve navštívit lékaře, ten vás důkladně vyšetří. Vyhledejte tedy urologa, který se zabývá mužským pohlavním orgánem, a tedy i léčbou prostaty. Lékař většinou na základě vámi popsaných problémů zhodnotí a určí další postup. Nejčastějším a zároveň nejrychlejším vyšetřením, které často odhalí zvětšenou prostatu je takzvané per rectum.

Vyšetření per rectum, využívá toho, že prostata je dobře přístupná přes konečník, takže ji lékař pomocí prstů v rukavicích se znecitlivujícím gelem může prohmatat a určit její velikost. V případě nejasností může prostatu posoudit také pomocí ultrazvuku, kdy je viditelná jak velikost, tak struktura prostaty. Obě tyto metody jsou nenáročné a nebolestivé.

TIP: K léčbě prostaty nebo prevenci, můžete využít pomůcky. Masáž prostaty může bát i zpestření pro váš sexuální život.

Jak probíhá vyšetření prostaty?

Nejvýkonnější produkty k léčbě prostaty

RED 3 Prostamol UNO Prostanax
RED 3 - Lék na prostatu Prostamol UNO - Lék na prostatu Prostanax - Lék na prostatu
60 kapslí 90 kapslí 60 kapslí

Recenze

Recenze

Léčba pomocí léků

Léčbu prostaty lze podstoupit také pomocí léků. Jedná se o poměrně šetrný proces, avšak je třeba si uvědomit, že mnohdy – zvláště v rozvinutějším stádiu – se může jednat o doživotní užívání různých léků.

Léčba pomocí určitých léků je určena pro pacienty s mírnými až středními obtížemi. Od takové metody léčby se upouští v případě infekce, selhávání ledvin nebo úplné zástavě moči, zde je jediným řešením operace.

Operační léčba prostaty

Operace prostaty se ve většině případů bát nemusíte. Často se volí jiné, šetrnější metody léčby, například pomocí zmíněných léků. K operaci se přistupuje v případě, kdy léky zkrátka nezabírají na příliš rozvinuté stádium. Mezi komplikace, kdy se k operaci přistupuje, se řadí opakované akutní močení, zástavy močení, krvácení do moči a postupné selhávání ledvin.

Avšak také u chirurgického řešení prostaty se dbá na bezpečnost operace, měla by vést ke zprůchodnění močové trubice, zvýšení průtoku moči na normální hodnotu a celkově ke zmírnění příznaků. Většinou se nevyžaduje dlouhodobá hospitalizace a většina pacientů se poměrně rychle vrací k normálnímu způsobu života. Podíl pacientů, u kterých se prostata řeší operací, nedosahuje ani 10 %.

Může vás zajímat:

Rakovina prostaty

Karcinom prostaty se podílí zhruba 4 % na všech nádorových onemocněních, nevyskytuje se tedy příliš často. Nejčastěji se objevuje mezi 70 až 80 lety, ale může se objevit také u mladších pacientů. Problémem rakoviny prostaty je, že její průběh je prakticky bez příznaků, ty se objeví až v pokročilém stádiu. Většinou se jí podaří objevit až v případě vyšetření lékařem, proto jej nikdy neodkládejte, abyste včas rakovinu prostaty odhalili.

Mezi hlavní příznaky rakoviny prostaty patří poruchy močení, ty se však objevují téměř u každého problému s prostatou. Ojediněle se může objevit krev v moči. V pokročilém stádiu rakoviny prostaty se projevuje bolest z kostního metastatického procesu, nejčastěji v zádech, kyčlích a končetinách. Metastáze může utlačovat také míchu, čímž dochází k potížím s celkovou hybností. Dalšími příznaky jsou: slabost, nechutenství, únava a hubnutí.

Nejčastější dotazy k prostatě – FAQ

Co je to BHP (benigní hyperplazie prostaty)?

Zkratka BHP je benigní hyperplazie prostaty nebili zjednodušeně zvětšení prostaty. Pokud se zvětšená prostata neléčí, může vyústit do postupného utlačování močové trubice (uretry), což způsobuje problémy s močením například v podobě přerýsovaného, bolestivého močení.

Jak lze prostata diagnostikovat?

Nejdříve navštivte svého lékaře, který by vám měl vypsat žádanku k urologovi. Další diagnostika se skládá z vyšetření per rectum (konečníkem). Prostata je uložena před konečníkem, proto lékař vykoná vyšetření per rectum tak, že vsune navlhčený prst v rukavici do konečníku. Dále nahmatá prostatu a usoudí, zda je zvětšená.

U koho se zvětšení prostaty nejčastěji vyskytuje?

Zvětšená prostata je velmi běžná u mužů po 60-letech. Samozřejmě se může objevit i u mladších mužů.

Jak zvýšená prostata ovlivní sexuální život?

Zvětšení prostata nijak neovlivňuje sexuální život, avšak při močení už může dojít k bolestem a k nedokonání potřeby. Proto může být sexuální život právě tímto problémem mírně ovlivněn.

Jak je ovlivňuje zvětšená prostata močení?

Uretra (trubice, která odvádí moč z močového měchýře) prochází prostatou. Pokud je prostata zvětšená, může tlačit na močovou trubici, a tím ztěžuje průchod moči. Může to způsobit potíže při močení nebo jiné problémy týkající se močení, jako například infekce močového traktu – cystitidy. Můžete pociťovat bolesti při močená a pociť plného nevyloučení.

Může zvětšená prostata ovlivnit můj život?

Je mnoho mužů, kteří při zvětšené prostatě nepociťují žádné příznaky a problémy. Pokud však jsou příznaky výrazné, jde o dost nepříjemný problém, který je zapotřebí řešit s lékařem.

TIP na závěr: Masáž prostaty video ukázka

Právě masáž prostaty může sloužit jako prevence proti rakovině a dalším onemocněním prostaty. Jedná se o jednu z metod, jak lze muže přivést k orgasmu, některé páry se této praktice rády oddávají. Mužskou prostatu lze nahmatat přes tzv. hráz – z vnějšku pod varlaty. Ne nadarmo se tomuto místu přezdívá „mužský bod G“.

TIP: Vyzkoušejte pomůcky určené pro masáž prostaty, které mohou být příjemnější než prsty.

Při masáži prostaty dochází k erotické stimulaci muže a zároveň k vyprazdňování usazeného množství sekretu, který se při ejakulaci mísí se spermiemi. Pravidelná masáž prostaty prokazatelně snižuje riziko zánětu prostaty a dalších jejích onemocnění, včetně rakoviny. Snižuje také riziko erektilní dysfunkce v pozdějším věku. Účinnost masáže prostaty je podložena mnoha lékařskými studiemi.

Je nám jasné, že jste možná asi nepochopili náš textová návod na masáž prostaty, proto jsme pro vás vyhledali video ukázku, která mnohé vysvětluje lépe, než textová podoba.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Text
Léčba prostaty dnes už není tak komplikovaná. Tento článek Vám může objasnit, co je to prostata a jak jí je možné léčit.
Hodnocení
51star1star1star1star1star