Nesestouplé varle u dítěte nepodceňujte

Během těhotenství dochází k přirozenému vývoji miminka. Občas se však může stát, že jeho růst neprobíhá tak, jak by měl. Bohužel, ani pomocí dnešních moderních technologií se na některé komplikace nemusí přijít a určité zdravotní problémy dětí můžou být také způsobené předčasným, nebo komplikovaným porodem.

Jednou z vrozených vad, které se bojí mnoho budoucích rodičů, jsou nesestouplá varlátka u dětí. Proč k tomuto problému může dojít a co ho způsobuje?

Co to je kryptorchismus aneb nesestouplé varle?

Nesestouplé varle, nebo také kryptorchismus, je velmi jednoduše řečeno stav, kdy se jedno, nebo ojediněle i obě varlata nenachází tam, kde mají, tedy v šourku. Velmi často jde už o vrozenou vadu, na kterou se většinou přijde hned po narození dítěte.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Bohužel tato komplikace podle statistik postihuje až 30 % předčasně narozených dětí. Výjimkou ale není ani nesestouplé varle u dítěte, které se narodilo v termínu porodu. V dospělosti se tento problém vyskytuje velmi zřídka. Rozlišují se 2 typy kryptorchismu. Které to jsou?

  • Primární kryptorchismus, ke kterému může dojít ve 3 různých případech. Buď se varle zastavilo někde na své cestě do šourku, nebo úplně vybočilo ze své cesty k sestupu, anebo varle úplně chybí.
  • Sekundární kryptorchismus vznikající tak, že už sestouplé varle náhle začne cestovat ze šourku směrem ven. To se může stát třeba po operaci tříselné kýly.

Genetika, ale také porod před termínem

Důvodů, proč se může nesestouplé varle objevit je hned několik a pro lékaře je někdy obtížné zjistit, jestli jde jen o jeden problém nebo kombinaci různých příčin. Na to, jestli varlata správně sestoupí může mít totiž vliv celá řada faktorů.

Od genetických predispozic, přes celkový průběh těhotenství a skutečný termín porodu, až po to, jaký životní styl a v jakém prostředí žijí oba rodičové. Věděli jste, že nesestouplé varle, tedy kryptorchismus může mít 2 varianty?

  • jednostranný kryptorchismus, kdy se jedná o 1 nesestouplé varle,
  • oboustranný kryptorchismus, kdy nejsou sestouplá obě varlata.

TIP: Trápí vás nefungující erekce? Odhalíme vám, které prášky na erekci koupíte v lékárně i bez předpisu.

Nesestouplé varle může ohrozit budoucí plodnost

Nesestouplé varle může ohrozit budoucí plodnost

Jak poznat nesestouplé varle u dítěte?

Jak už jsme zmínili, hned po porodu by měl lékař řádně prohlédnout miminko, a to včetně prohmatání šourku. Pokud v něm jedno, nebo obě varlata nenahmatá, ještě není důvod k panice a obavám. Varle totiž může sestoupit do šourku klidně až po několika týdnech, nebo měsících od porodu.

Je však nutné tento stav hlídat a pravidelně chodit na kontroly k pediatrovi. Pamatujte také na to, že u některých dětí nejde na první pohled varle vidět. Proto je nutné provádět pohmatové vyšetření v několika polohách, například v sedě, v leže, nebo v teplé vodě.

Kdy řešit nesestouplé varle?

Pokud pediatr podle hmatu zjistí, že v šourku jedno varle skutečně chybí, tak se většinou přistupuje k dalšímu vyšetření, které zjistí, kde se varle nachází a co je důvodem jeho nedocestování do šourku.

Velmi často jde o sonografické vyšetření, případně se přistupuje k laparoskopii. Pokud ani po 10 měsících, nebo 1 roce se stav u dítěte nezmění, je nutné nesestouplá varlátka u dětí řešit pomocí léčby, nebo lékařského zákroku.

Víte, co už se považuje za mikropenis? Zdá se vám penis moc malý?

Hormonální léčba, nebo operace

Léčba nesestouplého varlete u dítěte se může řešit 2 způsoby. Pokud lékař zjistí, že varle nesestoupilo z důvodu překážky na jeho cestě, nebo je ve vyšší poloze, je nutné tento problém řešit operací.

Jde o rychlý chirurgický zákrok, který se provádí v celkové narkóze a jeho cílem je přesunutí nesestouplého varlete z nevhodného místa do šourku. Operace a následné zotavování bývá velmi často bez komplikací, a proto je délka hospitalizace v nemocnici pouze pár dní.

Druhou variantou je hormonální léčba, která se používá hlavně u případů, kdy je varle v malé vzdálenosti od šourku, ale nesestoupilo do něj především z hormonálních důvodů.

TIP: Nuda v posteli? Odtajníme vám, jak efektivně probudit sexuální touhu a nakopnout libido pomocí afrodiziak pro muže i ženy.

Pokud včas řešíte nesestouplé varle, budoucí plodnost muže nemusíte ohrozit

Pokud včas řešíte nesestouplé varle, budoucí plodnost muže nemusíte ohrozit

Je muž plodný po operaci nesestouplých varlat?

Mnoho mužů se obává, že když prodělali v dětství hormonální léčbu, nebo operaci spojenou s posunutím varlete do šourku, nebudou schopni založit rodinu. Pokud byl však problém řešený včas a nezanedbala se žádná péče, není nutné se toho obávat. Úspěšnost operace nesestouplého varlete je velmi vysoká, a proto je pravděpodobné, že jsou varlata zdravá a produkují spermie.

Nicméně je nutné mít na paměti, že takoví muži musí chodit na pravidelné prohlídky, kvůli mírně zvýšenému riziku rakoviny varlat. Také nezapomeňte na to, že je možnost geneticky přenést tento problém na další generaci.

Poluce: vše co potřebujete vědět o samovolném nočním výronu semene

Nesestouplá varlátka u dětí můžou způsobit vážné komplikace v dospělosti

Nesestouplé varle není vhodné brát na lehkou váhu. Neřešení tohoto problému v dětství může mít v dospělosti velké zdravotní následky. Pokud totiž nesestouplé varle zůstane v oblasti břicha, jeho tkáň se postupně a nenávratně poškozuje. Kvůli tomu varle není schopné plnit svoji funkci a přestane produkovat spermie.

To znamená, že muž může mít problémy s plodností a v případě obou nesestouplých varlat se stane neplodným. Další hrozbou je fakt, že s nesestouplým varletem se také pojí daleko vyšší riziko vzniku rakoviny varlat. Mezi další komplikace spojené s nesestouplými varlátky u dětí je například torze, nebo úraz varlat a také tříselná kýla.

Kryptorchismus aneb co vás nejvíce zajímá o nesestouplých varlatech?

1. Je kryptorchismus častým onemocněním?

Nesestouplé varle u dětí není úplně běžným onemocněním. Podle statistik se s tímto problémem setkává okolo 3 % všech narozených chlapců. Jak jsme už zmínili výše, větší pravděpodobnost, že varle nesestoupne do šourku mají děti, které jsou nedonošené a narodí předčasně. Ale také to není pravidlo a klidně se tato komplikace může objevit i u dítěte narozeného na den přesně.

2. Můžu léčit nesestouplá varlátka u dětí přírodní léčbou, například bylinkami?

Nesestouplá varlata se nedoporučují léčit alternativní medicínou. Pokud se tento problém u dítěte objeví je důležité přenechat léčbu odborníkům. Je totiž velmi důležité, aby léčba byla efektivní a varle se podařilo dostat do šourku co nejdříve.

Jinak dítěti hrozí vážné zdravotní problémy, včetně poruchy plodnosti. Zanedbání léčby nesestouplých také varlat mnohonásobně zvyšuje riziko dalších onemocnění, jako je například rakovina varlat.

3. Měl jsem v dětství nesestouplé varle, které se následně operovalo. Jak zjistím, jestli jsem teď v pozdějším věku plodný?

Pokud měl muž v raném dětství nesestouplé varle, které se léčilo, je pravděpodobné, že chodí na pravidelné kontroly jejich součástí může být i vyšetření potence. Každý muž si může sám zjistit, jak je na tom s kvalitou spermií.

Slouží k tomu spermiogram, díky kterému můžete velmi efektivně zjistit vaši šanci na početí potomka. Na spermiogram si můžete zajít sami bez nutnosti doporučení lékaře. V takovém případě však počítejte, že za vyšetření budete muset zaplati. Pokud vám spermiogram doporučí lékař, pak toto vyšetření proplácí vaše zdravotní pojišťovna.

TIP: Nejste spokojeni s velikostí vaší chlouby? Vyzkoušejte návleky na penis. Okamžitě zvětší a rozšíří penis během pár sekund.

Pravidelné kontroly u pediatra jsou klíčové

I přesto, že na tento problém neexistuje žádná předchozí prevence, jde velmi efektivně vyřešit včasnou léčbou. Mějte na paměti, že varlata musí být vždy v šourku, protože tam mají ideální prostředí pro svůj další vývoj a následnou produkci spermií.

Varle, které se nachází například v břišní dutině nemá ideální teplotu pro své fungování, protože ta musí být nižší, než je teplota těla. Navíc je u takového varlete několikanásobně vyšší riziko vzniku rakoviny. Nesestouplá varlata jsou problémem především nově narozených miminek. Proto je důležité nezanedbat návštěvy u pediatra.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta