Vše o mužské neplodnosti

V České republice každým rokem stoupá počet párů, které mají potíže s otěhotněním. Problémy vyplývající z neplodnosti řeší muži stejně jako ženy. Příčiny mužské a ženské neplodnosti mohou být různé, ať již vrozené či způsobené nějakým onemocněním.

TIP: 10 tip, jak dosáhnout lepší erekce

Neplodnost u žen může vzniknout z těchto důvodů:

 • poškození nebo ucpání vejcovodů,
 • chromozomální problémy (Turnerův syndrom, Klinefelterův syndrom, Superfemale),
 • hormonální problémy,
 • endometrióza,
 • imunologická rejekce spermatu (alergie na mužské sperma),
 • problémy s uhnízděním oplodněného vajíčka,
 • předčasná menopauza,
 • ostatní příčiny jako například příliš hustý cervikální hlen, záněty, pohlavně přenosné nemoci, vliv hormonální antikoncepce, stres, drogy, alkohol, kuřáctví, znečištění životního prostředí či stále vyšší věk rodiček.

TIP NA ČLÁNEK: Prášky na erekci bez předpisu: stojí skutečně za to, a kterým se vyhnout?

Mužská neplodnost a její příčiny

Příčin mužské neplodnosti můžeme být opravdu mnoho. Pokud chcete pomoci s přesnou diagnostikou a případnou léčbou, nevyhnete se vyšetření u lékaře tzv. spermiogram. Podpořit mužskou plodnost je možné také doplňky stravy, jako je Proerecta Fertil, které obsahují bylinné látky a extrakty, osvědčené při zvýšení mužské plodnosti a života spermií.

Příčiny neplodnosti u mužů můžeme rozdělit na tyto typy:

 • Pretestikulární – neplodnost je způsobena nedostatečným vývojem mužských pohlavních žláz – varlat. Ten bývá způsoben celou řadou důvodů, jako jsou například genetické odchylky, těsný oděv, jízda na kole, na koni apod.
 • Testikulární – příčinou neplodnosti je nekvalitní ejakulát z hlediska počtu, životaschopných a pohyblivých spermií. Spermie mohou mít špatný tvar, složení aj., pak hovoříme o teratospermii. Nedostatek spermií pak označujeme jako oligospermie. Úplná absence spermií v ejakulátu je nazývána azoospermie.
 • Posttestikulární – funkce varlat je normální, ale spermie se nedostanou z těla ven. Toto může být způsobeno například neprůchodností chámovodů, absencí chámovodů, záněty prostaty, chybným vyústěním močové trubice, impotence apod.
 • Genetické – muži i ženy mohou mít genetickou vadu nebo být jejím přenašeči. Často se nemusí jednat o neschopnost otěhotnět přirozenou cestou, ale mimotělní oplodnění je v těchto případech doporučováno pro vyloučení možnosti početí dítěte s genetickou vadou.
 • Autoimunita k vlastním spermiím
 • Kartagenerův syndrom
 • Koitální problémy (impotence, ejakulační selhání, retrográdní ejakulace)
 • Vasektomie
 • Některé léky – na vysoký krevní tlak či chemoterapeutika. K těžkým poruchám tvorby spermií vede užívání anabolických steroidů pro urychlení nárůstu svalové hmoty.
 • Vlivy vnějšího prostředí – znečištění ovzduší a vody.
 • Zvýšená teplota v oblasti varlat – nošení těsného oblečení, časté saunování, horké koupele, vyhřívané sedačky v autech či práce s notebookem na klíně.
 • Další příčiny – kouření, užívání marihuany, konzumace alkoholu a s
 • V mnohých případech příčina neplodnosti nemusí být odhalena vůbec (tzv. idiopatický faktor).

MUDr. Veronika Horáková říká: „Varikokéla je nejčastější příčinou mužské neplodnosti, vyvíjí se nejčastěji v pubertě, ale může vzniknout kdykoliv během života muže. Není-li léčena, zvyšuje se stupeň poškození varlat, často bývá oboustranná, co opět prognózu stran plodnosti zhoršuje, vede k abnormálnímu spermiogramu, až azoospermii (chybění spermií).“

Proerecta Fertil - Podpora mužské plodnosti

Léčba neplodnosti u mužů

Léčba neplodnosti může probíhat nejrůznějšími způsoby, dle příčiny snížení plodnosti, počínaje poradenstvím, přes medikamentózní léčbu, až po léčbu operativní. Léčba by měla podle možnosti odstranit vyvolávající příčinu.

V případě zánětu je nutná dostatečně dlouhá kúra antibiotiky, při poruchách hormonální rovnováhy stimulační či naopak supresivní léčbou dosahuje normálních hladin hormonů, zjištěnou varikokélu lze odstranit mikrochirurgickou operací.

V těch případech, kde se příčinu poruchy nepodaří nalézt, nebo tam, kde není možno ji léčit, existuje několik moderních metod asistované reprodukce. Oplodnění vajíčka ve zkumavce (IVF) nebo mikroinjekce spermie do vajíčka (ICSI) pomohou vyřešit problém tam, kde je příčinou zhoršená kvalita semene (nízký počet spermií anebo jejich špatná pohyblivost).

U mužů, kteří trpí tzv. azoospermií, tedy úplnou absencí spermií v semeni, lze mikrochirurgickou operací (MESA, TESE) získat spermie přímo „od zdroje“, tj. z nadvarlete či varlete ve více než 60 % případů.

TIP: Hledáte účinné produkty na zlepšení erekce a sexuální výkonnosti? Pak se podívejte na náš online srovnávač

Časté dotazy na téma mužská neplodnost

1. Může souviset neplodnost u mužů s hmotností?

Ano, zejména obezita obecně zvyšuje hladinu ženských hormonů a oslabuje plodnost.

2. Je nějaká forma prevence neplodnosti u mužů?

Prevencí je pravidelná sexuální aktivita. Současná společnost je přehlcena virtuálním sexem, toho reálného však výrazně ubývá, uvedl Viktor Vika, vedoucího uro-andrologické ambulance kliniky Gennet.

3. Co je to sekundární neplodnost?

Sekundární neplodnost je stav, kdy žena, která už přivedla na svět alespoň jedno dítě, není schopná znovu otěhotnět. Příčinou je často vyšší věk rodičů a z toho například vyplývající zhoršený spermiogram muže. U žen hrozí například polypy a srůsty v děloze, které se před třicítkou téměř nevyskytují, endometrióza, zjizvení vaječníků po prvním porodu nebo hormonální změny.

4. Kdy začít řešit problém s neplodností?

Obecně platí, že o neplodném páru se hovoří tehdy, když se mu nedaří otěhotnět jeden rok. U žen starších 35 let by se nemělo čekat rok, ale třeba jen půl roku,“ říká Jaroslav Hulvert z pražské kliniky IVF ISCARE.

5. Jde mužskou neplodnost řešit i za pomoci nějakých bylin?

Bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje pro muže kúru obsahující komplex bylin – dangšen, maralí kořen, dub, kotvičník a březové jehnědy. Dojde k celkovému posílení potence, k regeneraci pohlavních orgánů, zklidnění psychiky a určitému omlazení organismu.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Hodnocení
51star1star1star1star1star