7 Tipů, jak zlepšit plodnost mužů a kvalitu spermií

Neplodnost u mužů aneb snížená kvalita spermií, se staly v posledních letech velmi častým problémem. Existuje mnoho příčin, které ovlivňují kvalitu spermií a mohou způsobit neplodnost.

Některé z těchto příčin zahrnují například nezdravý životní styl, stres, nedostatečný aktivní pohyb, špatnou stravu nebo nedostatečný spánek. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak podpořit plodnost u mužů. V článku si představíme 7 tipů, jak zlepšit kvalitu spermií a tím i plodnost u mužů.

1. Strava a potraviny pro zlepšení kvality spermií a plodnosti

Strava hraje významnou roli v zlepšování kvality spermií. Správná strava a správně zvolené potraviny, mohou výrazně podpořit kvalitu spermií a tím i plodnost mužů.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Pokud se snažíte zlepšit kvalitu spermií, měli byste jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Ve vašem jídelníčků by neměla chybět zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy a semena.

 • Minerály a vitamíny na plodnost – jsou důležité pro zlepšení plodnosti u mužů. Některé z nejdůležitějších vitaminů a minerálů pro zdravé spermií zahrnují vitamíny A, C, E a zinek. Vitamin C a E patří mezi antioxidanty, které pomáhají chránit spermie před volnými radikály a pomáhají podporovat jejich zdraví a kvalitu. Zinek je zase důležitý pro tvorbu.
 • Zelenina, jako jsou rajčata, špenát a mrkev, obsahují významné množství vitamínů A, C a E, které jsou důležité pro kvalitu spermií.
 • Ovoce – například jahody, meruňky a hrozny obsahují antioxidanty a vitamín C. Ořechy a semena zase obsahují zdravé tuky, vitamíny a minerály, které jsou důležité pro tvorbu spermií a jejich celkovou kvalitu.
 • Další potraviny, které mohou pomoci zlepšit plodnost u mužů, se nabízí například ryby a mořské plody, které jsou velmi kvalitním zdrojem zdravých tuků a vitamínu D.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vše, co potřebujete vědět o mužské plodnosti + 5 tipů pro její podporu

Určitě je také vhodné snížit konzumaci potravin a nápojů, které mohou mít negativní vliv na kvalitu spermií, jako je například: Kofein, alkohol a potraviny s vysokým obsahem tuku (Mekáč, KFC, hambáče, Fanta, Coca Cola, atd…) mohou mít negativní dopad na celkovou plodnost. Pokud se snažíte zlepšit kvalitu spermií kvůli úspěšnému početí dítěte, měli byste se snažit omezit konzumaci takovýchto potravin a nápojů.

Vše o mužské plodnosti a navíc 5 tipů pro její podporu

2. Minerály a vitamíny pro muže na plodnosti

Vitamíny a minerály jsou důležité pro celkové zdraví, ale také nezbytné pro kvalitu spermií. Výše jsme již tohle téma trochu nakousli, ale tímto chceme poukázat na důležitost minerálů a vitamínů pro muže na plodnost.

 • Zinek je důležitý minerál pro tvorbu spermií. Nízká hladina zinku může vést ke snížení počtu spermií a ke snížení plodnosti.
 • Vitamin C a E jsou antioxidanty, které pomáhají chránit spermie před poškozením volnými radikály.
 • B-komplex vitamíny jsou také důležité pro zdraví spermií.
 • Kyselina listová a vitamin B12 jsou rovněž nezbytné pro tvorbu spermií.

Vitamíny a minerály lze získat z běžných potravin, ale bohužel čím dál méně, protože jak již víme, kvalita potravin se snižuje, tím i jednotlivé vitamíny a minerály.

Test plodnosti u mužů: Co to je Spermiogram a proč ho podstoupit?

Proto se doporučuje je doplňovat pomocí různých doplňků stravy, jako je například FERTIN od Advance Nutraceutics . Pokud máte dlouhodobé problémy s otěhotněním partnerky, vyhledejte raději lékařskou pomoc.

3. Omezte stres a úzkosti

Stres a úzkost negativně ovlivňují celkové zdraví a kvalitu spermií. Pravidelná relaxace a odpočinek pomáhají přirozeně snižovat hladinu stresu, který má vliv na plodnost u mužů, ale i žen.

Mezi účinné relaxační metody patří například jóga, meditace, odpočinek, sauna, hluboké dýchání nebo pravidelné masáže.

 • Relaxujte a odpočívejte: Dopřejte si čas na relaxaci v podobě odpočinku, například u nějakého TV pořadu nebo filmu. Určitě neuděláte špatně, když budete například odpočívat u z nějaké zajímavé knihy.
 • Vyzkoušejte masáže nebo akupunkturu: Tyto druhy terapie mohou pomoci uvolnit napětí v těle a snížit hladinu stresu.
 • Hledejte podporu od partnerky/partnera, přátel nebo rodiny: Zábava a smích jsou skvělým způsobem, jak snížit stres a zlepšit si náladu.
 • Vytvořte si plán a organizujte svůj čas: Stanovení priorit a organizace času pomáhá snížit pocit stresu a úzkosti. Například pracovní činnosti a neorganizovanost, má velký vliv na stres. Snažte se vytvořit vlastní plán, který vám bude příjemný a nebude vás dostávat do stresových situací.
 • Naučte se relaxační techniky, jako je například progresivní relaxace svalů: Jedná se o relaxační způsob, který pomáhá uvolňovat napětí v těle a snižovat hladinu stresu.
 • Udržujte pozitivní myšlení a vyhněte se negativním myšlenkám: Pozitivní myšlení je důležité, abychom se nedostávali do stresových situací. Mnohdy se negativně ovlivňujeme naprosto zbytečně. Najdete si způsoby, které vás dokážou povzbudit. Například aktivní pohyb a cvičení může pomoci snížit úzkost a stres. Někdo má zase rád turistiku, různé výšlapy, atd… Každý si musí najít to své, co jej dokáže povzbudit.

Pravidelný aktivní pohyb pro celkové zdraví

4. Pravidelný aktivní pohyb a cvičení

Pravidelný aktivní pohyb a cvičení pomáhá zlepšit celkové zdraví a podporuje plodnost u mužů i žen. Doporučuje se pravidelně věnovat aerobnímu cvičení, jako je plavání, běh, jízda na kole, skupinové cvičení, atd…. Pomocí aktivního pohybu a cvičení se zvyšuje prokrvení pánve a varlat, což podporuje tvorbu spermií.

Je však důležité mít na paměti, že nadměrná fyzická aktivita a přetížení mohou mít zase opačný účinek a mohou snížit kvalitu spermií. Proto je důležité najít rovnováhu a cvičit s mírou.

 • Cviky zaměřené na posilování břišních a pánevních svalů, také mají pozitivní vliv na průtok krve do oblasti pánve a varlat.
 • Uvažujte o jízdě na kole nebo procházkách? Nejenže je to skvělé způsoby, jak zlepšit fyzickou kondici, ale zároveň si můžete užít volný čas s partnerkou.
 • Taneční lekce jsou skvělým způsobem, jak si opět nejen zlepšit kondici, ale také volný čas s partnerkou.
 • Vyzkoušejte další sporty, jako je například tenis, badminton, volejbal nebo squash. Opět si zlepšíte kondici, ale také podpoříte plodnost přirozeně.

Jak na prevenci přehřátí varlat

5. Prevence přehřátí varlat

Přehřátí varlat je nejčastějším problémem, který negativně ovlivňuje tvorbu spermií a jejich kvalitu. Pro muže je důležité udržovat teplotu varlat nižší, než je teplota těla.

Některé metody, jak snížit teplotu varlat si představíme níže, ale nejčastěji dochází k přehřátí varlat kvůli notebooku či slipů. Je také důležité omezit používání horkých koupelen a sauny, které zvyšují teplotu varlat.

 • Noste volnější oblečení: Těsné oblečení zvyšuje teplotu varlat, a to má negativní vliv na kvalitu spermií a plodnost u mužů. Proto se také doporučuje mužům, ať nosí volné trenýrky, místo slipů
 • Vyhněte se častému saunování a horké koupeli: Teplé prostředí taktéž zvyšuje teplotu varlat. Proto by se to nemělo přehánět se saunování a horkými koupelemi.
 • Vyhněte se příliš dlouhému sezení: Sedavé zaměstnání zvyšuje teplotu varlat, proto je důležité pravidelně vstávat a protahovat se.
 • Nošení mobilního telefonu v kapse u kalhot: Mobilní telefon zvyšuje teplotu v oblasti varlat, a to zejména v teplých dnech. Jelikož jde o elektronické zařízení napájené baterií, dochází k jeho zahřívání. Proto jej raději nenoste v kapse u kalhot v blízkosti penisu.
 • Vyhněte se příliš časté jízdě na motocyklu: Ano, i jízda na motocyklu i trochu na kole, zvyšuje teplotu varlat a snižuje se tak kvalita spermií.
 • Notebook na přirození: Notebooky jsou pohodlné, protože si jej můžeme přenášet a vzít si jej například do postele. Nejčastěji se notebook pokládá právě na nohy a přes přirození. Notebook se při práci výrazně zahřívá a tím dochází k ohřívání varlat. Pokud si muž často notebook takto ukládá na nohy, pak značně snižuje svou plodnost.

Čtěte dále: Vše o mužské neplodnosti – Příčiny a léčba

6. A zase ten zdravý životní styl

Zdravý životní styl, do řadíme aktivní pohyb, zdravou stravu, návykové látky, jsou nezbytné řešit na všech frontách. Zdravý životný styl má nespočet zdravotních výhod, a to i na plodnost u mužů.

Například, alkohol, kouření a užívání drog negativně ovlivňuje kvalitu spermií. Proto by měli muži omezit nebo úplně přestat s kouřením a užíváním drog. Rovněž dostatečný spánek je důležitý pro celkové zdraví a plodnost. Doporučuje se spát minimálně 6 až 8 hodin denně.

Mějte po kontrolou svůj zdravotní stav díky prohlídkám u lékaře

7. Sledujte svůj celkový zdravotní stav

Je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a sledovat svůj zdravotní stav. Nejen kvůli plodnosti, ale také celkovému zdraví. Některé zdravotní příčiny, jako je diabetes, rakovina, Chlamydie, cholesterol atd.., mohou značně ovlivnit plodnost u mužů.

Pravidelné lékařské prohlídky, mohou pomoci odhalit případné zdravotní problémy, které by mohly ovlivnit kvalitu spermií. Pokud máte dlouhodobé potíže s plodností, neváhejte se poradit se svým lékařem.

Závěr a shrnutí k plodnosti u mužů

Zlepšení kvality spermií, tím i plodnosti, vyžaduje správnou stravu, dostatek spánku, pravidelnou fyzickou aktivitu, snížení stresu a úzkosti, zdravý životní styl, prevenci tepla v oblasti varlat a sledování svého zdravotního stavu.

V případě, že nepomohou výše zmíněné tipy a doplňky stravy, jako je FERTIN, bude vhodné navštívit lékaře a poradit se s ním, jak dále. Lékař může rychleji a přesněji zaznamenat příčiny neplodnosti u muže a nasadit adekvátní léčbu, určenou pro něj.

Naše tipy a rady jsou obecné a každý z nás žijeme jinak, stravujeme se jinak a mám odlišný zdravotní stav. Budeme rádi, když se podělíte do komentářů o své zkušenosti, či tipy, na podporu plodnosti, které například pomohly vám.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta