Anatomie penisu - Jak vypadá stavba penisu

Pohlavní orgán muže je jeho úd a se šourkem vytváří pohlavní ústrojí. Když se podíváme na vývoj, je podobný ženinu klitorisu. Penisem také prochází trubice močová. V tomto článku se podrobněji podíváme, jaká je anatomie penisu, dozvíme se něco i o šourku a varlatech.

Mechanismus erekce a ejakulace si rovněž objasníme. K tomu přidáme určité zajímavé informace.

Anatomie penis a jeho složení

Stavbu penisu můžeme rozdělit na tři základní části a to žalud, kořen a tělo. Najdeme zde také dvě kavernózní tělesa a jedno spongiózní těleso. Ty považujeme za součást základní a anatomické funkční části penisu. Nejvýznamnější součásti si nyní osvětlíme.

Kořen penisu vytváří párová ramena, která se pojí nejen se stydkými kostmi, ale také s tzv. bulbus penis. U spongiózního tělesa se toto dá považovat jako jeho začátek. A navíc zde do mužského údu začíná přicházet trubice močová. Sval mutulus bulbospongiosus je ten, který jej kryje.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   
  • Kavernózní tělesa (Corpus cavernosum). Tato část mužského přirození se naplní krví při erekci. Popsat to můžeme jako dva válce, silně obaleny vazivem (tunica albuginea). Penis je pevný a připravený k „akci“ ve chvíli, kdy se naplní krví.
  • Spongiózní těleso (Corpus spongiosum) – neboli také houbovité těleso. Těleso je opět ve formě válce a i když se plní krví, tak mnohem méně. Vede zde i močová trubice. Těleso se na závěr rozšiřuje a přechází v žalud.
  • Žalud (glans). Žlábek odděluje penis od žaludu a ukrývá jej stahovatelná předkožka (prepucium). Ta je s žaludem spojena uzdičkou a obsahuje větší množství malých žlázek. Ty vyprodukují výměšky (smegma). Zakončuje se zde trubice močová. Žalud je místo v celém mužském přirození, kde končí nejvíce nervových zakončení. A to jasně ukazuje na to, že žalu je mužská část těla, která je nejcitlivější.

Močová trubice (uretra) je součástí močového ústrojí, avšak velmi úzce je spojena také s rozmnožovacím ústrojím. Je to také cesta, kterou prochází sperma. Celá močová trubice tedy je vedena od močového měchýře až do penisu. Pohlavní cesta je také úsek, který začíná prostatou.

Může vás zajímat:

Mechanismus erekce

Erekce nebo taky ztopoření penisu znamená, že penis ztvrdne a zvětšuje se v objemu i v délce. Erekce je tedy předpokladem jak množení se tak i samotného sexu. Erekce začíná vznikat v mozku a je to v podstatě reakce na různé podněty, ty mohou být fantazijní nebo dotykové, akustické a vizuální. Za pomoci těchto podnětů se stimulují nervové centra a přes míchu a nervy prochází signály. A putují do mužského přirození.

Parasympatické nervy umí v topořivých tělesech rozšiřovat arterie, to vede k intenzivnějšímu toku krve do penisu. Odvodné žíly jsou staženy a to je pokyn pro krev, aby zůstala v mužském údu, zde dochází k erekci a také k možnosti mít pohlavní styk. Během soulože či masturbace se celý tento proces dovršuje ejakulací. Za nějaký čas se penis navrací k původním parametrům.

Erektilní dysfunkce znamená, že se objevují problémy s dosáhnutím erekce. Jako opak se uvádí priapismus, to je neustupující a déle trvající erekce.

Popis stavby penisu

Zajímavé informace o stavbě penisu

Přidáme si pár zajímavostí o anatomii penisu a také o jeho stavbě na závěr. I když si mnozí myslí, že zakřivení mužského přirození je odchylka, není tomu tak. Zakřivení nebo také ohnutí je zcela běžné, pro každá stavba penisu je zcela odlišná mezi muži. Může také působit problémy a nepříjemnosti při sexy, pak je nutno vyřešit vše za pomoci chirurgie.

Ovlivňovat velikost mužského přirození moc nemůžeme. I tak se setkáváme s různými metodami, které pomohou přirození přidat několik desítek milimetrů. A jaké jsou čísla největšího a nejmenšího penisu? Rozptyl velikostí je různý, největší penis je prozatím 41 centimetrů a nejmenší je 11,5 milimetrů a to při erekci, už se jedná o mikro podobu mikropenisu.

Vrozený rozštěp močovodu je na spodní straně penisu (hypospadie). To může mít za následek problémy s močení i se sexem. Předkožka je od toho, aby kryla mužský úd. Avšak se mohou objevovat problémy a to s její úzkostí. Fimóza a parafimóza, tak se tyto potíže jmenují. Při nich předkožka velmi těžko nebo vůbec nedostane přes žalud. Řešením je obřízka či cirkumcize.

Varlata a šourek

Anatomie penisu – stavba penisu a jeho funkceŠourek (skrotum) – v něm jsou uložena varlata, je to kožovitý vak. Kůže šourku je jenom kůže, která pokračuje z břicha. Jestliže vnímáte rozdíl ve vzhledu, je to množstvím mazových a potních žláz, je chlupatý a také pigmentovaný.

Na dvě poloviny se dělí přepážkou a je možno, že také změní tvar. Stěna šourku se stahuje při chladném počasí, to varlata stahuje k břišní stěně. Na břišní stěně se varlata ohřívají a poté šourek povoluje, když je v teple.

Varlata (testes) – Tento párový orgán funguje jako produkce testosteronu, což je mužský pohlavní orgán. Samozřejmě také produkuje spermie a ty jsou poté součástí ejakulátu. Ejakulát obsahuje také seminální plazma a v ní se mohou spermie hýbat. Produkuje se v přídatných pohlavních žlázách. Nadvarlata jsou strukturována jako zásobárna spermií a zde spermie zrají a dozrávají, potom putují chámovodem. Chámovod je silná svalová trubice a je spojena s močovou trubicí.

Varlata jsou vyvíjena v břišní dutině, odtud by mělo do tří měsíců věku sestoupit do šourku. Ne vždycky se tak musí stát a v tuto chvíli se jedná o kryptorchismus. Sestoupit může jen jedno varle, nebo obě dvě. V tuto chvíli se objevuje neplodnost. Chybí-li jedno či dvě varlata jde o anarchismus. Může se objevovat nadpočet varlat a to je triorchie. Jsou to však velmi vzácné případy.

Jaký je proces ejakulace?

Ejakulaci jsme popsali už výše, takže to bude jen krátce. Je to prudké vypuzení spermatu z penisu. A s tím se spojuje často orgasmus, k němuž dochází ve chvíli, kdy se penis stimuluje. A to pohlavním stykem a, nebo masturbací. To je pouze jedna jediná ejakulace, tedy druh. Pak existuje ještě povolný výron semene, který obvykle proběhne, když muž spí. Jde o poluci. Stimulací prostaty můžeme nahradit stimulaci penisu.

Intenzivní pohlavní vzrušení probíhá při celé ejakulaci, tedy s orgasmem. Při něm dochází ke svalovým kontrakcím v pánevních svalech, nejsilnější bývají první a druhý stah, tehdy se vylučuje nejvíce sperma. Může se objevovat předčasná ejakulace, což je problém obvykle mladších mužů, kteří nejsou tak zkušení. Existují však určité druhy léčby.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta

Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Hodnocení
41star1star1star1stargray