Šedivění vlasů a vousů: Odhalíme vám osvědčené metody, proti šedivění

Přirozený proces šedivění vlasů a vousů je neodmyslitelně spojen s postupujícím věkem, jejž je také často provázený úbytkem vlasů. Každý muž se musí s těmito změnami vyrovnal s elegancí a přijmout to jako nezbytnou součást života. I když mohou muže šedivé vlasy a vousy děsit, mnoho žen se shodlo, že muži s šedivými vlasy jsou mnohdy přitažlivější. Ne nadarmo se říká, že muži stárnou do krásy.

Přesto si plně uvědomujeme, že ne každý dokáže přijmout šedivění vlasů a vousů s takovou lehkostí, obzvláště pokud se první šediny objeví předčasně. Jelikož v redakci jsou muži v moudrém věku, rozhodli jsme se napsat bližší informace s k tomuto běžnému, mužskému problému.

Nabízíme vám rady, jak zpomalit tyto procesy, co zařadit do svého jídelníčku a jaké kroky podniknout, abyste dosáhli vzhledu, který si přejete, zbavili se šedin nebo se jich přímo vyvarovali.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Nebojte se, nezešedivíte během noci

Melanocyty jsou specializované buňky, odpovědné za tvorbu pigmentu v našich vlasech. Klíčovým pigmentem je melanin, který se nachází v kůře vlasu a určuje jeho barvu. V zásadě platí, že čím je vyšší obsah melaninu, tím je i tmavší odstín vlasů. A právě s přibývajícím věkem dochází k přirozenému poklesu melaninu, což má za následek šedivění vlasů a vousů.

Ve skutečnosti šedý vlas v sobě nese pouze minimální množství melaninu, který je navíc rovnoměrně rozložený po celé jeho délce. Nemusíte mít však obavy, že by vaše vlasy a vousy zešedivěly doslova přes noc.

Ačkoliv existují legendy neboli mýtus, jako ta o Marie Antoinettě, jejíž vlasy údajně zbělaly během jediné noci před její popravou. Ve skutečnosti se šedivění vlasů a vousů odehrává postupně, během několika týdnů či měsíců.

Sérum na vlasy Kralux, dle našich testů skutečně dokáže zbavit vlasy šedin a jejich vypadávání

Kdy se začínají objevovat šedé vlasy a vousy?

Stárnutí zůstává primárním zjevným projevem v podobě šedivění vlasů a vousů, kde za tímto jevem stojí fyziologické změny spojené s rychle plynoucím časem. Typicky se první šediny začínají objevovat kolem 35-let a to v důsledku akumulace noradrenalinu, neboli norepinefrinu, ve vlasových vláknech. Noradrenalin a norepinefrin mají totiž blokovat přirozené pigmentování vlasů.

Následně, i když se tento proces odehrává postupně, nadměrná hladina těchto chemických látek eventuálně zastaví tvorbu melaninu úplně. Melanin je klíčový pro barvu našich vlasů a pokožky. Jak stárneme, naše tělo bohužel začne produkovat více těchto blokujících látek, zatímco současně dochází k poklesu produkce enzymů zvaných tyrozináza.

Tyto enzymy jsou však nezbytné pro tvorbu a absorpci melaninu. Přestože je šedivění vlasů a vousů přirozeným a neodvratným cyklem, existují metody, jak tento proces efektivně zpomalit. Některé si probereme níže v našem článku.

Muži s šedivými vlasy jsou pro mnohé ženy atraktivnější

Kde může pozorovat první šedivění?

Aktivita enzymu tyrozináza má své specifické hranice, což vysvětluje, proč se šediny nejprve objevují v oblastech spánku. Postupem času se šedivění rozšiřuje k vrcholu hlavy a často současně dochází i k vypadáváním vlasů, až se šedivění rozšíří po celé hlavě. Jakmile jsou šediny zřetelně viditelné, nedostatek pigmentace se začne projevovat i na dalších částech těla.

Šedivění můžete zaznamenat nejčastěji:

 • na bradě
 • v podpaží
 • na obočí
 • na hrudi
 • na genitáliích

Příčin šedivění vlasů a vousů je mnohem více

Příčin šedivých vlasů a vousů může být hned několik, abyste v tom měli trochu více jasno, níže se můžete podívat na nejběžnější příčiny šedivění. V případě, že se vám šediny nezamlouvají, máte možnost se zamyslel, zda nelze udělat něco jinak a lépe.

Genetická dispozice

Nejvýznamnější příčinou ovlivňující šedivění vlasů, jejž je podložena vědeckými studiemi, je genetika. Zvláště v případech, kdy dochází k předčasnému šedivění, hraje genetické dědictví významnou roli. Pokud začínáte šedivět dříve než vaši vrstevníci, je velmi pravděpodobné, že alespoň jeden z vašich rodičů se s tím setkal také.

Vitamínová nedostatečnost

Životní styl a stravovací návyky, mají značný vliv na různé aspekty našeho zdraví, včetně barvy vlasů. Nedostatek vitamínů B6, B12, D a E má přímý dopad na pigmentaci vlasů, jejž může vyústit v předčasné šedivění.

Přesto však můžete proces zvrátit, doplněním těchto vitamínů a pomoci si k obnově původní barvy vlasů. Proto nezapomínejte na konzumaci ryb, drůbeže, vajec, mléčných výrobků, zeleniny, celozrnných produktů, ořechů, zdravých olejů a pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a slunci. Taktéž neuškodí užívat pravidelně nějaké multivitaminy, jako je například Primulus.

Primulus - Multi-Vitamíny pro muže

Oxidační stres

Nerovnováha způsobená oxidačním stresem, kdy antioxidanty nestačí neutralizovat účinky volných radikálů, vede k redukci pigmentace neboli k šedivění vlasů i vousů.

Kuřáci zvyšují riziko šedivění vlasů a jejich vypadávání

Přestože bylo kouření dlouho považováno za mýtus v souvislosti se šedivěním vlasů, studie znatelně potvrdily, že kuřáci mají o 2,5x vyšší šanci na předčasné šedivění než nekuřáci. Toxiny z cigaretového kouře mohou poškodit vlasové folikuly a přispět k plešatění. K čemuž dochází důsledkem omezení krevního oběhu v oblasti vlasových folikulů.

Kouření cigaret: jaký je skutečně vliv kouření na erekci? Jedna cigareta denně výrazně škodí

Stres

Příběhy lidí, kdy jejichž vlasy ze stresu zbělely doslova přes noc, jsou sice proslulé, ale ve skutečnosti se šedivění způsobené stresem neodehrává tak rychle. Stres však může značně ovlivnit celkové zdraví vlasů a urychlit proces šedivění, zejména u těch, kteří mají genetické predispozice.

Pozor, čím si barvíte vlasy

Používání barviv na vlasy může sice dočasně zakrýt šediny, ale zároveň může urychlit jejich vznik a následné vypadávání. Chemické složky obsažené v barvách na vlasy, mají tendenci snižovat produkci melaninu, který je nezbytný pro správnou pigmentaci vlasů.

Zdravotní stav a různé nemoci

Různé zdravotní problémy mohou taktéž vyvolat předčasné šedivění vlasů i vousů. Mezi nejběžnější onemocnění, zapříčiňující tento proces, patří zejména autoimunitní onemocnění a hormonální poruchy.

Taktéž onemocnění ovlivňující funkci štítné žlázy, jako je Hashimotova nebo Gravesova-Basedowova choroba, poruchy adrenálních žláz, perniciózní anémie způsobená nedostatkem vitamínu B12, a celiakie. V případě zaznamenaného, rychlého šedivění v procesu léčení, je vhodné se o tom s lékařem poradit.

Jaké prevence se nabízí před šedivěním vlasů a vousů?

Pokud dědičnost, věk nebo seriózní zdravotní stav nejsou příčinou vašeho šedivění, máme pro vás povzbudivou zprávu. Proces šedivění vlasů a vousů je možné zpomalit nebo i zvrátit.

Klíčem je dodržování několika základních principů, včetně zajištění dostatečného příjmu vitamínů, kvalitního spánku, vyvarování se stresu a pečlivé péče o vlasy a vousy. Níže se můžete podívat, co mnohým z nás z redakce pomohlo.

Zkušenosti a recenze séra na vlasy - Kralux

Kralux přírodní sérum na šedé vlasy a vousy

Odstranění šedivých vlasů je možné i bez použití barvy, avšak to vyžaduje trochu více času a pečlivou péči. Právě díky přípravku KRALUX se tento proces mnohem zjednoduší a značně urychlí.

Na trhu existuje řada přípravků, které nabízejí alternativu k domácím maskám nebo tonikům. Pokud dáváte přednost přírodním produktům navíc pocházející z Česka, pak jedním z jich je velmi oblíbený Kralux pro muže, za jehož vývojem stojí trojice mužů, kteří se sami potýkali s problémem šedivění vlasů.

KRALUX není jen obyčejným doplňkem stravy. Jehož složením je kombinace trojice patentovaných a schválených účinných látek. Používání je plně bezpečné a opírá se o vědecké poznatky a jeho přírodní složení. Protože s tímto přípravkem máme dlouholeté, pozitivní zkušenosti, museli jsme Kralux uvést na první místo.

Mezi pět klíčových přínosů přípravku KRALUX patří:

 • Posílení procesu pigmentace
 • Zvýšení melanogeneze, tedy syntézy melaninu a jeho distribuce z těla do vlasu
 • Snížení oxidativního stresu v kořenech vlasů
 • Posílení vlasových folikulů

Pravidelně doplňujte potřebné vitamíny

Hlavní příčinou, který přispívá k oslabení kondice a ztrátě barvy našich vlasů, je nedostatek určitých vitamínů a minerálů. Zásadními vitamíny pro udržení přirozené barvy vlasů, jsou zejména vitamíny B1 a B2.

Důležitý je také vitamín B6, který nejenže podporuje tvorbu melaninu, ale působí také jako prevence před vypadávání vlasů. Významnou roli hraje i biotin, známý jako vitamín H (odvozeno od německého Haar und Haut, jejž v překladu znamená – vlasy a kůže), který je potřebný pro zdraví vlasů, pokožky a nehtů.

Zdroje vitamínů skupiny B lze nalézt především v pivovarských kvasnicích, vnitřních orgánech a mléčných výrobcích, zatímco biotin (vitamín H) je hojně přítomen ve vaječném žloutku, luštěninách a houbách.

Překonávání krize středního věku: Pochopte rozdíly mezi andropauzou a menopauzou

Také minerály hrají významnou roli

Vedle vitamínů je nezbytné neopomenout ani dostatek minerálů, jejž hrají také důležitou roli při zdraví našich vlasů. Je vhodné užívat nějaké komplexní multivitaminy, jako je Primulus pro muže, abyste nemuseli užívat několik pilulek denně, pro doplnění vitamínů a minerálů.

 • Zinek je zde obzvláště důležitý minerálem, neboť podporuje přirozenou regeneraci vlasových vláken.
 • Nezapomínejte zařadit do svého stravovacího plánu i adekvátní množství mědi, železa a křemíku, které podporují tvorby melaninu, jejž zachovává přirozenou barvu vlasů.
 • Dalším důležitým prvkem je kyselina listová, kterou najdete především v listové zelenině, fazolích a avokádu, které taktéž přispívají k udržení zdravé pigmentace vlasů.

Dreamly pro lepší a kvalitnější spánek

Mějte dostatečný spánek a snažte minimalizovat stres

Pro efektivní regeneraci a optimální absorpci klíčových živin ze stravy, je zásadní dostatek kvalitního spánku. Ideálně bychom měli každou noc spát nepřetržitě sedm až osm hodin.

Nedostatek spánku může totiž přispět ke zvýšení stresu, který patří mezi hlavní příčiny předčasného šedivění vlasů u lidí mladších třiceti let.

Správná péče o vlasy a vousy má dlouhodobé výhody

Pokud vaše drahá polovička disponuje bohatě vybavenou kosmetickou poličkou, plnou vlasové péče, zatímco vy dáváte přednost univerzálnímu mýdlu pro tělo, obličej i vlasy, možná právě tady leží klíč k vašim vlasovým potížím.

Správná péče o vlasy, zahrnující výběr správných produktů, může zabránit jejich vysušování a mohou zabránit nebo výrazně zpomalit šedivění. Je vhodné si vybrat přípravky, jejž jsou bohaté na antioxidanty, protože tyto látky efektivně bojují proti šedivění vlasů, způsobenému výše zmiňovaným oxidativním stresem.

Jak na barvení šedivých vlasů?

Je zcela přirozené, že se muži v mnoha případech uchylují ke zbavení šedin pomocí barvení. Jestliže se zatím necítíte připraveni na vlasovou kosmetiku určenou speciálně proti šedivění, jako je například KRALUX, mohou být přírodní barviva skvělou volbou pro obnovení původní barvy vašich vlasů.

Při výběru přírodních barev na vlasy je nezbytné zvolit takové, které dokážou hluboce proniknout do vlasové struktury a spolehlivě ovlivnit jejich pigmentaci. Mezi nejúčinnější přírodní barviva patří ty, jenž jsou založeny na přírodních složkách, jako je například henna.

Henna není jen omezena na jednu barvu; nabízí širokou paletu odstínů, od hnědé, přes černou až po blond. To vám umožní vybrat si přesně takový odstín, který vám nejvíce vyhovuje.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta