Mužská neplodnost: jak vzniká a jak ji řešit?

Statistiky odrážející stav v posledních letech jsou neúprosné. Párů, které se marně pokouší o dítě, na světě neustále přibývá. V České republice je podle průzkumů neplodný každý 4. pár. Problém může být jak u muže, tak u ženy. Ženská neplodnost sice lehce převažuje, přesto až ve 40 % případů příčina bezdětnosti spočívá ve zdravotním stavu muže.

Neschopnost zplodit dítě může mít příčinu také v erektilní dysfunkci. Pokud máte problémy s erekcí, budou se vám hodit tyto informace.

Často zmiňovaným tématem jsou nepříznivé civilizační vlivy, které škodí naší populaci. Dá se říci, že zvyšování mužské neplodnosti je celosvětovým jevem. Paradoxně nám někdy můžou škodit výdobytky naší civilizace, které nám na první pohled usnadňují život. I přesto však pro své zdraví a plodnost můžete udělat hodně.

7 nejčastějších důvodů mužské neplodnosti

Neplodnost u mužů bývá způsobena více důvody. Nejčastěji problém spočívá v malém množství zdravých spermií, které je schopné mužské tělo produkovat. Potíže ale můžou způsobovat i jiné faktory. Připomeňme si například impotenci, zablokované semenné cesty a samozřejmě nejrůznější záněty, úrazy, genetické příčiny, ale také nezdravý životní styl.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Neplodnost způsobují i některé pohlavně přenosné choroby. Ujistěte se, že víte, jak se chránit před pohlavními nemocemi.

 • Porucha tvorby spermií: nejčastější příčinou mužské neplodnosti je nedostatečný počet spermií v ejakulátu, případně špatný tvar spermií. Neschopnost produkovat dostatečné množství spermií přitom postihuje stále vyšší procento mužů. Nedostatek spermií označujeme jako oligospermii, jejich úplné absenci v ejakulátu říkáme azoospermie.
 • Ucpání semenných váčků a cest: v tomto případě jsou vaše spermie zdravé a je jich dostatečné množství, jejich průchodu ale brání fyzická bariéra. Může se jednat například o neprůchodnost chámovodů či jejich úplnou absenci. Na vině v některých případech bývá i chybné vyústění močové trubice.
 • Impotence: poměrně často může početí dítěte bránit porucha erekce. Impotentní muž má problém s dosažením a udržením erekce. Příčina erektilní dysfunkce spočívá v nedostatečném prokrvení topořivých tělísek uvnitř penisu. Tyto problémy často můžou spočívat ve špatné životosprávě, někdy ale ukazují i na jiné onemocnění spojené s krevním oběhem.
 • Genetické příčiny: v některých případech může být problém ve vrozené vadě mužských pohlavních žláz. Určité malé procento mužů je postiženo drobnými genetickými odchylkami, které mají vliv na fungování reprodukční soustavy. Nedostatečně vyvinutá varlata způsobuje například Klinefelterův syndrom, který spočívá v 1 přebývajícím chromozomu X.
 • Infekce v těle: mužská neplodnost může být způsobena také záněty. Pokud se dostane infekce například do varlat či prostaty, může to znamenat vážné ohrožení schopnosti produkovat zdravé spermie. Vadit ale můžou i záněty močových cest či takzvaná varikoléla, tedy křečové žíly varlete.
 • Přehřívání: na produkci spermií má negativní vliv vysoká teplota. Pokud se v blízkosti vašich varlat bude pravidelně vyskytovat nějaký zdroj tepelného záření, vystavujete se tím vysokému riziku neplodnosti. Na přehřívání varlat může dokonce působit i nevhodné příliš těsné oblečení.
 • Nezdravý životní styl: nedá se nic dělat, ale kouření, přílišné pití alkoholu, nebo dokonce užívání drog, vaší plodnosti zkrátka neprospějí. V dnešní době, která nás nutí být neustále být pod tlakem, bývá častým viníkem i stres. Právě stres má negativní vliv na hladinu testosteronu a za takového stavu nemůže probíhat normální tvorba spermií.

Proerecta Fertil - Podpora mužské plodnosti

Plodnost spočívá ve zdravých spermiích

Ne vždy se podaří přesný důvod mužské neplodnosti zjistit. Přesto můžeme říci, že základ spočívá ve zdraví a dostatečném počtu spermií. Lékaři uvádějí, že v ejakulátu zdravého muže by se mělo nacházet 100 milionů spermií.

80 milionů spermií z tohoto počtu by přitom mělo být zdravých, tedy živých, pohyblivých a bez abnormalit. Pokud ve vašem ejakulátu bude jen mezi 40 a 20 miliony spermií, riziko neschopnosti počít dítě dosáhne až 50 %.

Podle jedné specializované kliniky Mayo Clinic problémy s ovulací zaznamenali přibližně u jedné čtvrtiny párů, kdy žena měla problémy s ovulací a nemohli tak s mužem počít dítě.

Léčba neplodnosti je možná, začněte co nejdřív

Pokud se vám nedaří počít dítě, neodkládejte návštěvu lékaře. Prohlídce se musí podrobit oba dva partneři, aby bylo možné zjistit, na čí straně je problém. Standardním postupem při vyšetření muže je takzvaný spermiogram. Ten je získán laboratorním rozborem vzorku spermatu. Cílem vyšetření je zjistit stav a počet spermií v ejakulátu.

Mužská neplodnost může mít i zcela neočekávaný důvod. Priapismus neboli permanentní erekce přináší riziko impotence. Zjistěte, jak zabránit trvalému poškození penisu.

Léčba neplodnosti závisí na konkrétní příčině. Pokud vás trápí zánět, lékař vám na jeho léčbu nasadí antibiotika. V případě poruchy hladiny testosteronu se přistupuje k hormonální léčbě.

Některé vady je možné odstranit chirurgickým zákrokem. I když se nepodaří přesnou příčinu neplodnosti odhalit, nemusíte zoufat. Dnešní medicína bezdětným párům poskytuje možnost umělého oplodnění.

Nepodceňujte prevenci

Spoustu věcí můžete ovlivnit sami. Jak už jsme si řekli, velký vliv na vaše zdraví, a tedy i na plodnost má správná životospráva. Klíč spočívá ve vašich každodenních návycích od stravování, přes oblékání a hygienu až po eliminaci stresu. Pokud budete dodržovat několik základních pravidel, léčba neplodnosti u vás třeba ani nebude nutná.

 • Omezte stresové situace. Pokud zvládnete eliminovat stres, bude to mít pozitivní vliv na hladinu testosteronu a tím pádem i na tvorbu spermií.
 • Vyhněte se zdrojům tepla. Zapomeňte na notebook položený na klíně. Vypněte vyhřívání sedadel v autě. A pozor, spermiím můžou škodit také dlouhé horké koupele.
 • Noste volné oblečení. Příliš těsné oblečení včetně nevhodně zvoleného spodního prádla může způsobovat nadměrné ohřívání varlat. Vybírejte si proto volnější kousky.
 • Jezte zdravě. Do jídelníčku zařaďte zeleninu, bílkoviny, libové maso a ryby. Vyzkoušejte dýňová semínka – obsahují pro spermie prospěšný zinek.
 • Vyhýbejte se alkoholu a drogám. Příliš velké množství alkoholu a užívání drog, jako je třeba marihuana, snižuje tvorbu spermií. Buďte proto střídmí.

Neplodnost mužů je problém, který jde řešit

Mužská neplodnost je problémem, který způsobují nejrůznější příčiny. Na vině můžou být poruchy tvorby spermií, fyzické bariéry v semenných cestách nebo genetické vady. Neplodnost může být i důsledkem zánětlivých onemocnění či úrazů. Úzce se s ní pojí problém impotence.

Kvalitní sexuální život je základem mužské plodnosti. Odhalte 6 tipů pro dokonalou erekci.

K neplodnosti ale mnoho mužů přispívá i nesprávným životním stylem. Mimo negativní vliv stresu se jedná třeba o nesprávné stravování. Častým nešvarem dnešní doby je odkládání laptopu do klína nebo nošení příliš těsného oblečení. Jak se říká, nejlepší léčbou je prevence, snažte se proto žít tak, abyste se budoucím problémům vyhnuli.

Rozhovor o neplodnosti s doktorem MUDR. Michalem Pohankou, Ph.D.

Určitě doporučujeme shlédnout rozhovor s doktorem MUDR. Michalem Pohankou, Ph.D., který objasňuje příčinu neplodnosti s praktického a lékařského hlediska.

Neodcházejte a získejte od nás něco zdarma

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta

Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Hodnocení
51star1star1star1star1star