Krev v moči: Neignorujte příznaky hematurie

Vyděsila vás moč s atypickou barvu nebo jste dokonce spatřili krev v moči? Existuje mnoho příčin, které mohou krev v moči způsobit, ale je důležité to za včas řešit. Při tomto objevu, rozhodně neotálejte s návštěvou lékaře, protože krev v moči může signalizovat vážné zdravotní komplikace.

Otestovat moč v dnešním zdravotnictví, je velmi rychlé a pohodlné. Nemusíte mít z ničeho obavy. Pokud si všimnete neobvyklé barvy moči, pociťujete pálení při močení, objevuje se u vás růžová nebo červená moč či pociťujete jiné, nezvyklé zdravotní projevy, je čas zpozornět, přečíst si kompletně náš článek a následně se obraťte na svého lékaře, co možná nejrychleji.

Je zásadní pochopit, že identifikace a léčba případů krve v moči by měla být vždy v kompetenci zdravotnických odborníků. Kvalifikovaná péče, je zásadní pro správnou diagnózu a efektivní léčbu. Účelem tohoto článku není léčba, ale nabídnout podrobné informace našim čtenářům.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Co znamená krev v moči? A co to je hematurie?

Ledviny produkují moč, která pomáhá vylučovat odpadní látky z našeho těla. U zdravých lidí, je moč čirá, s různými odstíny žluté, od světle slámové až po jantarovou. Avšak přítomnost krve v moči, se odborněji nazývá hematurie. Je třeba si také uvědomit, že barva nemusí být zásadně intenzivně červená.

V případě krve v moči zjevné na první pohled, jde o situaci označující se jako, makroskopická hematurie. Snadno tento stav rozpoznáte, když se v moči objeví růžový nebo červený nádech či dokonce, když se její barva změní na tmavě hnědou (může připomínat barvu čaje nebo koly). Další možnosti zahrnují drobné krvavé skvrny nebo sraženou krev v moči.

Pak je tu ale, mikroskopická hematurie, často označovaná jako mikroskopická krev v moči, která není viditelná pouhým okem. Barva moči se v tomto případě obvykle výrazně nezmění. Takový stav obvykle odhalí lékař, například při náhodném rozboru moči a močového sedimentu.

Je důležité si uvědomit, že příčiny krve v moči jsou příznaky většinou jiných zdravotních problémů. Hematurie může být prvotním signálem, nějakých vážnějších zdravotních problémů, které nejčastěji souvisí s ledvinami, močovodem, močovou trubicí nebo prostatou. Pokud ne v moči také nacházejí bílé krvinky, je pravděpodobné, že se bude jednat o infekci močových cest.

Inkontinence u mužů – Příčiny a jak řešit samovolní únik moči u mužů

Krev v moči příčiny: Kdy se nejčastěji objevu hematurie?

Nejčastějšími příčinami krve v moči neboli odborněji hematurie, jsou poškozené nebo zanícené močové cesty a možná přítomnost močových kamenů. Krev v moči se může také vyskytovat po intenzivní fyzické zátěži či výkonu. Nejčastěji se hematurie objevují u cyklistů nebo běžců, kteří často jdou za své fyzické hranice. Nebo může jít o projev po úraze, který postihl oblast beder, vnějšího genitálu nebo konečníku.

Jednou z nejzávažnějších příčin krve v moči je rakovina močových cest, ledvin nebo prostaty. S problémy prostaty často přicházejí i další komplikace, jako je například inkontinence. Pokud se právě potýkáte s takovou nepříjemností, neváhejte vyzkoušet naše bezplatné vzorky.

Jaké nemoci mohou mít příznak krve v moči:

 • snížená srážlivost krve
 • cukrovka
 • vysoký krevní tlak
 • rakovina ledvin a močového měchýře
 • zvětšená prostata nebo její zánět (především u mužů nad 50 let)
 • cystitida
 • urolitiáza (stav, kdy se v orgánech vylučovací soustavy utvářejí ledvinové kameny)
 • anomálie močových cest)
 • nádor v močových cestách

Jak poznat krev v moči? Orientační test moči

Jak poznat krev v moči? Ne vždy, to je zjevné na první pohled

Krev v moči nemusí být vždy zjevně viditelná, o čemž jsme psali již výše. Hematurie se rozlišuje dvěma hlavními kategoriemi:

 • Mikroskopická hematurie: Krvavé zabarvení moči není na první pohled zjevné a jeho přítomnost je odhalena až po laboratorní analýze u lékaře.
 • Makroskopická hematurie: Zdravá moč se vyznačuje různými odstíny žluté. Zabarvená moč do růžova, červena nebo tmavě hněda, může naznačovat přítomnost krve. Někdy můžete dokonce v moči spatřit sraženiny.

Nepropadejte panice, pokud si všimnete červeného zbarvení, například po konzumaci velkého množství červené řepy. Jde o zeleninu, která obsahuje betanin a je zodpovědný za toto rudé zbarvení.

Víte, jaké nejčastější nemoci zapříčiní poruchy erekce

Krev v moči u žen a u mužů

Děsivá krev v moči může postihnout kohokoliv, nehledě na věk a pohlaví. Nicméně, u žen se nejčastěji vyskytuje krev v moči. Ženy mají totiž kratší močovou trubici, která zvyšuje pravděpodobnost zánětů močových cest. Hematurie se u žen, může objevit během menstruace nebo po sexuálním styku.

Pokud jde o muže, nejvíce jsou vystaveni riziku muži starší 50 let. Projevy hematurie u mužů, je častou příčinou prostata. Může se jedna buď o zvětšenou prostata, zánět prostaty nebo dokonce o rakovinu prostaty. Krev v moči u mužů objevovat i při problémech s hemeroidy.

Krev v moči u dětí: Znalost, která by neměla uniknout žádnému rodiči

Pozor rodičové, krve v moči u dítěte může být alarmující záležitostí, ale než začnete panikařit, musíte si uvědomit, že může mít mnoho příčin.

Může se jedna například o:

 • Abnormální vývoj močových cest: Určité vrozené vady, mohou způsobovat přítomnost krve v moči.
 • Cysty nebo parenchymové můstky: Tyto drobné struktury mohou způsobit zvýšený průtok krve, který může vést k hematurii.
 • Nadbytek minerálů v moči: většinou vede ke tvorbě močových kamenů, které způsobují krvácení.
 • Infekce močových cest: U dětí, zejména u těch mladších, jsou infekce močových cest běžnou příčinou krve v moči u dětí.
 • Horečnatá onemocnění: Některá vážná onemocnění mohou způsobovat dočasnou hematurii.
 • Imunitní záněty ledvin: Tyto záněty mohou vést k hematurii u některých dětí.

Pamatujte, že pokud u vašeho dítěte objevíte krev v moči, je důležité okamžitě kontaktovat zdravotnického odborníka. Ten vaše dítě prohlédne a určí nejlepší léčebný postup.

Jak na léčbu Hematurie: Lékař laboratorně prohlédne vzorky moči

Léčení Hematurie aneb jak řešit krev v moči?

Překonání nepříjemného stavu hematurie vyžaduje přímý zásah na příčinu, která tento problém vyvolává. Prvním krokem bude především návštěva lékaře, který určí správnou diagnózu a na základě výsledků, vám naordinuje optimální léčbu, ať už doma nebo v nutných případech v nemocnici.

Při infekci močových cest, se nejčastěji při léčby používají antibiotika. V lékárnách jsou k dispozici i doplňky stravy, které se mohou ukázat jako užitečné. Mezi takové patří například Urinal, Uroval či Mega Brusinky***. Pro léčbu zánětů jsou také vhodné lichořeřišnice a diuretické čajové směsi, ale tyto by neměly být užívány dlouhodobě, neboť stimulují ledviny k větší produkci moči.

V případě léčby zvětšené prostaty mohou kromě léků pomoci i různé doplňky stravy, které jsme testovali nedávno. Takovéto přípravky na léčbu prostaty nejčastěji obsahují extrakt z palmy Serenoa repens, která má vynikající léčivé účinky. Dále můžeme i doporučit čaje s vrbovkou, výtažky z kopřivy nebo olej z dýňových semínek.

TIP: Chcete podpořit erekce a prodloužit svou sexuální výkonnost? Pak musíte vidět náš online srovnávač s nejlepšími prášky na erekce, které jsou přírodní a tudíž dostupné bez lékařského předpisu.

Jak se zbavit krve v moči? Rychlá reakce je klíčová

Pokud narazíte na alarmující znamení, jako je krev v moči, nenechte to bez povšimnutí. I když může jít o poměrně neškodný problém, je důležité předcházet nejhoršímu tím, že budete na nohou a podniknete kroky. Ať už si vyberete cestu k praktickému lékaři nebo se rozhodnete pro návštěvu urologa, je důležité, abyste neotáleli s rozhodováním.

Jste-li v situaci, kdy krev v moči není jediným symptomem, a zároveň pociťujete například bolest, pálivost při močení, častější nutkání na toaletu nebo bolí vás břicho či záda, vaše návštěva lékaře by měla být absolutní prioritou.

Lékař provede potřebná vyšetření a pokud je to nezbytné, odkáže vás na specialistu. Situace je obzvlášť naléhavá, pokud nemůžete močit nebo například, pokud krev v moči doprovází nevolnost, horečka, zimnice nebo zvracení. Pokud zaznamenáte takovéto projevy, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Jak se připravit na vyšetření u lékaře

Jak se připravit na vyšetření u lékaře, ohledně krve v moči

Není na škodu před návštěvou lékaře sepsat seznam příznaků, které jste zaznamenali, stejně tak i vytvořte seznam léků, které pravidelně užíváte. Doporučujeme také přinést vzorek moči. Ideální je odebrat vzorek z první ranní moči a před odběrem, byste neměli jíst a alespoň dvě až tři hodiny zdržte močení. Odeberte tzv. „střední proud moči“, tedy nejprve vymočte malé množství moči do toalety a poté už močte do nádobky, z níž se odeberou vzorky.

Během vyšetření lékař zhodnotí vaši anamnézu (minulé nemoci, užívané léky) a provede důkladný rozbor vaší moči. Pokud bude mít nějaké nesrovnalosti, může vás poslat na další vyšetření, jako je například ultrazvuk, biopsie, CT sken (počítačová tomografie), magnetická rezonance nebo cystoskopie.

Pokud se krev v moči vyskytuje u mužů, pak je velmi pravděpodobné, že bude poslán na vyšetření prostaty. Zatímco ženy se zase nevyhnou zřejmě gynekologickému vyšetření.

Nejčastěji používané diagnostiky v případě nálezu krve v moči:

 • Analýza moči: Hodnocení barvy a provedení chemického rozboru.
 • Stanovení koncentrace kreatininu a močoviny v krvi: Základní ukazatele funkce ledvin.
 • Kompletní krevní obraz: Kontrola krevních buněk a destiček pro vyhodnocení celkového zdraví.
 • Hodnocení bílkovin a albuminu v moči: Kontrola, zda ledviny správně filtrují bílkoviny.
 • Odhad glomerulární filtrace: Měření, jak efektivně ledviny filtrují odpadní látky z krve.
 • Kultura moči: Identifikace a rozpoznání možné bakteriální infekce.
 • Cytologické vyšetření moči: Kontrola buněk v moči, které mohou naznačovat určité zdravotní problémy.
 • Specifické testy pro identifikaci příčiny hematurie: Tato vyšetření mohou zahrnovat genetické testy, testy na onemocnění ledvin a další.
 • Nelaboratorní metody: Cystoskopie, ultrazvuk a počítačová tomografie (CT) pro detailní obrazové zobrazení močového systému.

Pozor na rakovinu penisu: jak ji poznat, jaké jsou příznaky a léčba, se dozvíte v našem článku

Krev v moči a prevence

I když některé případy výskytu krve v moči jsou nevyhnutelné, avšak existují možnosti prevence, které mohou výrazně snížit riziko vzniku hematurie. Abyste primárně zamezili infekcím, je nutné dodržovat dostatečný přísun tekutin, důkladná hygiena a močení ihned po pohlavním styku.

Nejčastější příčinou ledvinových kamenů, je právě nedostatečný pitný režim. Také je vhodné omezit konzumaci soli a vyhýbat se potravinám, jejž přispívají k formování ledvinových kamenů.

Rakovina močového měchýře, je další potenciální hrozbou, které se lze ubránit prostřednictvím prevence. Opět je důležitý dostatečný pitný režim (nealkoholických nápojů), dále se doporučuje vyhnout chemickým látkám, které mohou mít škodlivý dopad na tělo. Samozřejmostí je skončení s kouřením a pití alkoholických nápojů, které významně zvyšují riziko vzniku rakoviny močového měchýře.

Zapamatujte si tyto tři pilíře prevence a učiňte je součástí svého každodenního život:

 1. BOJ S INFEKCÍ: Dostatečný příjem tekutin, a to zejména čisté vody, je esenciální pro prevenci infekcí. Dále je nutné dbát na hygienu intimních partií a po sexuální aktivitě se vždy vyprázdnit.
 2. VYHÝBÁNÍ SE LEDVINOVÝM KAMENŮM: Hydratace je klíčová i pro prevenci ledvinových kamenů, stejně jako omezení příjmu soli a potravin podporujících tvorbu kamenů (špenát a rebarbora).
 3. ZABRÁNĚNÍ VÝSKYTU RAKOVINY MOČOVÉHO MĚCHÝŘE: Cesta k ochraně před rakovinou močového měchýře, vede přes úplné skončení s kouřením, vyhýbání se škodlivým chemickým látkám a opět nesmí se zanedbávat dostatečný příjem tekutin.
Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta