Erektilní dysfunkce: Jak probíhá vyšetření erekce u urologa

Erektilní dysfunkce je nepříjemným stav, kterých se mnoho mužů obává. Vše o erekci a jejich poruchách se můžete dočíst v našem předchozím článku, dnes se spíše zaměříme na vyšetření u lékaře neboli konkrétně, urologa. Představíme, jak probíhá vyšetření, co od něj očekávat, kdy k němu zajít nebo jaké otázky si na něj připravit.

Ujasníme si, co je erektilní dysfunkce (ED)

Erektilní dysfunkce (ED) je porucha, která se nejčastěji projevuje u mužů ve středním věku, a to většinou po 40 letech. Avšak se mohu dlouhodobé problémy vyskytnout i u mladších mužů. Erektilní dysfunkce znamená, přetrvávající (dlouhodobá) neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně dlouho pro uskutečnění pohlavního aktu. Nejčastějším problémem je právě nedostatečná erekce, což neumožňuje uskutečnit sex s proniknutím do vagíny.

Co se týče krátkodobých problémů, doporučujeme nepanikařit a zkusit se zaměřit na příčiny. Mnohdy za dočasné poruchy erekce může pracovní stres, špatná životospráva, málo aktivního pohybu, nedostatek spánku či nedostatek vitamínů a minerálů.

TIP: Pokud vás trápí dočasné problémy s erekcí, doporučujeme se podívat na 10 nejlepších prášků na erekci a sexuální výkonnost, které jsou přírodní, proto i dostupné bez lékařského předpisu.

Kdy navštívit lékaře s poruchami erekce

Poruchy erekce mohou mít různé příčiny a závažnosti. Před návštěvou urologa, doporučujeme se zapřemýšlet nad možnými příčinami. Které mohou plynout kvůli napjatý vztahům v domácnosti či z práce, začali jste více pít a méně se hýbat nebo se špatně dlouhodobě stravujete, apod..?

Je důležité rozpoznat, kdy je čas konzultovat své potíže s odborníkem nebo kdy můžete na možné příčiny erektilní dysfunkce přijít sami. Níže se zaměříme na situace, kdy byste měli přemýšlet nad návštěvou lékaře/urologa.

Kdy navštívit lékaře:

  • Trvalé nebo opakující problémy s erekcí: Pokud se potýkáte s neustálými nebo opakovanými potížemi při dosahování ztopoření penisu. Pokud se problémy s erekcí opakují déle, jak 2-3 měsíce, měli byste navštívit urologa.
  • Změna životního stylu nezabírá: Pokud jste se pokusili zlepšit svou erekci změnou stravovacích návyků, zvýšením fyzické aktivity, přestali jste kouřit, omezili jste alkohol, snížili stres a vyhýbali se nezdravým návykům, ale zlepšení erekce se neprojevovalo, doporučujeme navštívit lékaře.
  • Zdravotní komplikace: Pokud se spojují jiné zdravotní problémy a nedostatečná erekce, určitě, v co nejkratší době navštivte lékaře. Mnohdy jsou poruchy erekce projevem jiné a možná vážnější nemoci.
  • Nežádoucí účinky léků: Pokud máte podezření, že vaše problémy s erekcí souvisejí s užíváním některých léků, je nezbytné abyste své poznatky a podezření probrali s lékařem. I v případě, že se již léčíte s erektilní dysfunkcí a začali jste užívat nové léky na jiné onemocnění.
  • Problémy s prostatou, úrazy nebo operace: Často jsou problémy s erekcí projevovány po operaci prostaty, avšak tento problém s erekcí by se měl postupně zlepšit. Určitě také navštivte lékaře, pokud jste zaznamenali poruchy erekci po úraze, zejména v oblasti genitálií.

Jak probíhá vyšetření erekce u lékaře

Jak probíhá vyšetření erekce u lékaře

Muži si jsou moc dobře vědomi, jako může erektilní dysfunkce značně ovlivnit kvalitu jejich sexuálního života i vztahy. V případě dlouhodobých problémů s erekcí či výše zmíněných příznaků, zahoďte stud a zajděte si raději k lékaře. Chápeme, že jde o dost citlivé téma, proto doporučujeme jít přímo k urologovi než k praktickému lékaři.

Jakmile se odvážíte navštívit lékaře, konkrétně urologa, který se těmito problémy zabývá, podstoupíte vyšetření, které může vypadat následovně.

  1. Anamnéza a fyzické vyšetření: Při první návštěvě lékař o vás zjistí podrobnou anamnézu, která zahrnuje informace o vašem sexuálním, zdravotním stavu i životním stylu. Rozhodně buďte upřímní, přibarvovat si informace nebo dokonce lhát se vám nevyplatí, jde o vaše zdraví! Následně určí, jak bude dále postupovat.
  2. Laboratorní testy: Lékař může nařídit několik laboratorních testů, jako jsou testy krve, moči a hormonální profil. Tyto důležité informace pomáhají identifikovat případné zdravotní problémy spojené s erektilní dysfunkcí.
  3. Psychologické vyšetření: V některých případech může být erektilní dysfunkce způsobena psychickými problémy, jako je například stres, úzkost nebo deprese. Dnes jsou tyto psychické projevy velmi běžné. Může vám tedy doporučit konzultaci s psychologem nebo sexuologem, aby se zjistilo, zda erektilní dysfunkce není způsobena psychickými problémy.
  4. Případné další vyšetření: V závislosti na výsledcích předchozích vyšetření, může lékař doporučit další testy, jako například: ultrazvukové vyšetření cév a tkání penisu, které mohou odhalit případné abnormality nebo poškození cév či tkání.
  5. Diskuze o možnostech léčby: Po důkladném vyšetření a zhodnocení výsledků, lékař s vámi probere možnosti léčby. Taková léčba ED může zahrnovat změnu životního stylu, injekční terapii, vakuové pumpy, chirurgický zákrok nebo v nejběžnějším případě, vám nabídne léky na erekci s předpisem.

Proerecta SHOT - Drink na podporu erekce a výkonnosti

Vyšetření erektilní dysfunkce: Komplexní přístup k diagnostice

Erektilní dysfunkce může mít mnoho příčin, proto si ještě trochu komplexněji rozebereme různá vyšetření.

Fyzické vyšetření

Fyzické vyšetření zahrnuje kontrolu genitálií, prostaty a celkového zdravotního. Lékař může také hodnotit stav cév, nervů a tkání penisu, které mohou být příčinou erektilní dysfunkce.

Biochemické a mikrobiologické vyšetření

Jde o testy, které zahrnují analýzu krve a moči, následně mohou odhalit přítomnost infekcí, zánětů nebo jiných zdravotních problémů, které by mohly být příčinami erektilní dysfunkce.

Hormonální diagnostika

Hormonální diagnostika zahrnuje měření hladin testosteronu, prolaktinu a dalších hormonů, které ovlivňují erekci. Hormonální nerovnováha bývá jednou z nejčastějších příčin ED.

Monitorování noční penilní tumescenci

Díky tomuto monitorování, je možné sledovat erekci během spánku, a to pomocí speciálního zařízení. Pokud dochází k normální noční erekcí, budou příčiny problému s erekcí spíše psychogenní než fyzické.

Diagnostika Dopplerova ultrasonografií

Jedná se o neinvazivní metodu, která umožňuje lékaři zhodnotit průtok krve v cévách penisu a zjistit, zda je nedostatečný průtok krve příčinou erektilní dysfunkce.

Intrakavernózně injekční testy

Při těchto testech se do penisu aplikuje lék, který má za úkol vyvolat erekci. Pokud dojde k úspěšnému ztopoření penisu, může to naznačovat, že problém je spíše spojen s krevním oběhem nebo nervovým systémem.

Jak se připravit na vyšetření erektilní dysfunkce

Jak se připravit na návštěvu urologa

Navštívit urologa může být pro někoho stresující, ale správná příprava vás může nejen uklidnit, ale z návštěvy můžete odejít s co nejvíce informacemi, které vám pomohou zlepšit erekci a tím i sexuální život. Zde je několik tipů, jak se připravit na návštěvu urologa:

  • Přemýšlejte na možnými příčinami – Před návštěvou urologa se zapřemýšlejte, jaké mohou být příčiny erektilní dysfunkce. Zkuste si vzpomenout, zda jste neudělali nějakou radikální změnu, například v životosprávě, zda jste nezačali pít více alkohol, zda se nezhoršily rodinné vztahy, atd… Čím více informací budete mít, tím lépe bude lékař schopen vám pomoci.
  • Zaznamenejte své příznaky a otázky – Před návštěvou urologa si všímejte různých příznaků, například že nemůžete dosáhnout erekce večer, ale ráno není problém, atd… Než se vydáte k lékaři, připravte si otázky, které vás zajímají. Nejlépe si je poznamenejte na papír či do telefonu, může se stát, že si na polovinu v ordinaci nevzpomenete.
  • Sestavte seznam svých léků a alergií – Urolog bude potřebovat znát celkový váš zdravotní stav, všechny léky a samozřejmě. Udělejte si kompletní seznam, který zahrnuje názvy léků, dávkování, frekvenci užívání a alergeny.
  • Zdravotní karta – Není špatné si sebou vzít kopii zdravotnické karty, kterou lze vyžádat u svého praktického lékaře. Zahrnuje předchozí zdravotní problémy, hospitalizace, chirurgické zákroky a rodinnou anamnézu. Tyto informace pomohou lékaři lépe porozumět vaší situaci a určit vhodnou léčbu. Dnes si je někteří lékaři vyžádají sami.
  • Připravte se na fyzické vyšetření – Fyzickému vyšetřením se u lékaře s velkou pravděpodobností nevyhnete. Proto buďte na tuto situaci připravení. Vezměte si čisté spodní prádlo, udělejte si běžnou hygienu a nechoďte pod vlivem omamných látek.
  • Požádejte někoho o doprovod – Doprovod vám může pomoci uklidnit se a ujistit se, že jste si všimli důležitých detailů během konzultace. Samozřejmě, doprovod si volte takový, před kterým nebudete mít stud a nebudete ve stresu. Vhodným parťákem může být dobrý kamarád nebo i dokonce partnerka, která má pochopení.
  • Buďte otevření a upřímní – Jak jsme již psali několikrát, buďte k lékaři upřímní, řekněte jim i nepříjemné poznatky a situace. Většina z nás má tendenci svou životosprávu zlehčovat či dokreslovat, u lékaře se toho prosím vyvarujte, to vám rozhodně nepomůže, především vás nikdo nebude soudit.
  • Připravte si otázky – Ještě bychom to ukončili připomenutím, že je zapotřebí mít připravené otázky, které vám může zodpovědět lékař. Vytvořte si seznam otázek (papír, notes, telefon, atd..) a ptejte se na ně, jakmile budete v ordinaci.

Zlepšení erekce bez léků na předpis?

Co dělat, když se erektilní dysfunkce nepotvrdí, ale stále mám poruchy erekce?

V případě, kdy se erektilní dysfunkce nepotvrdí, ale stále máte problémy s erekcí, je zapotřebí skutečně zapřemýšlet nad možnými příčinami a začít žít zdravěji. Určitě doporučujeme vyzkoušet nějaké prášky na erekci bez předpisu, které obsahují pouze přírodní složení spolu s vitamíny a minerály. Nejenže pomáhají zlepšit erekci, ale také zvyšují sexuální výkonnost a výdrž.

Vaše nejčastější dotazy k vyšetření u lékaře ohledně poruch erekce

Níže se můžete podívat na nejčastější dotazy k vyšetření erektilní dysfunkce. Pokud svou odpověď nenajdete, budeme rádi, když jí napíše do komentářů pod článek. Váš dotaz a naše následná odpověď, pomůže dalším mužům.

Jaký je nejvhodnější čas navštívit urologa kvůli erektilní dysfunkci?

Za erektilní dysfunkci neboli také impotenci se bere, když muž není schopen dlouhodobě udržet erekci nebo ji není schopný ani nastartovat. Tyto problémy s erekcí musí trvat dlouhodobě, cca 2-3 měsíce. Občasné poruchy erekce nelze považovat za erektilní dysfunkci.

Jaké vyšetření mohu očekávat při návštěvě urologa kvůli erektilní dysfunkci?

Urolog může provést několik vyšetření, včetně fyzického vyšetření, laboratorních testů (např. krevního a močového testu), hormonální diagnostiky, monitorování noční penilní tumescence, Dopplerovy ultrasonografie a intrakavernózních injekčních testů. Vyšetření závisí na individuální situaci a příčině erektilní dysfunkce.

Jak se léčí erektilní dysfunkce?

Léčba erektilní dysfunkce závisí na příčině problému u daného muže. Léčba většinou zahrnuje léky na předpis, změny životního stylu, psychoterapii nebo fyzioterapii.

V ojedinělých případech může být navrhnuté chirurgické řešení. Pokud chcete nakopnout erekci, pak doporučujeme přírodní přípravky na erekci, jako je Proerecta Klasik, Proerecta SHOT a Amarex. Další možnosti přírodní léčby můžete naleznout v našem srovnávači.

Je erektilní dysfunkce trvalá nebo dočasná?

Erektilní dysfunkce může být buď trvalá nebo dočasná, v závislosti na příčině a závažnosti problému. V některých případech se erektilní dysfunkce zlepší po odstranění příčiny, zatímco v jiných může vyžadovat dlouhodobou léčbu. Jsou i případy, kdy nedošlo nikdy k žádnému zlepšení. Prevence a včasné odhalení příčin, snižuje rizika dlouhodobé erektilní dysfunkce.

Jak rychle mohu očekávat zlepšení po zahájení léčby erektilní dysfunkce?

Rychlost zlepšení závisí na příčině erektilní dysfunkce a zvolené léčbě. Některé léky na erekci na předpis (Viagra, Cialis, atd..)  mohou začít účinkovat během několika minut až hodin, zatímco jiné metody, jako jsou změny životního stylu nebo psychoterapie, mohou vyžadovat více času. Důležité je zachovat trpělivost.

Je erektilní dysfunkce známka vážnějšího zdravotního problému?

Erektilní dysfunkce může být známkou vážnějšího zdravotního problému. Nejčastěji jde o příznaky u srdečního onemocnění, cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Samozřejmě, určit, zda nejde o příznaky vážnějších zdravotních problémů, může pouze lékař na základě lékařské prohlídky a diagnostiky.

Může se erektilní dysfunkce zlepšit bez léčby?

V některých případech může erektilní dysfunkce zlepšit bez léčby, zejména pokud je způsobena dočasnými příčinami, jako je stres nebo úzkost. Nicméně, pokud erektilní dysfunkce přetrvává nebo zhoršuje kvalitu života, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Určitě si také projděte náš magazín, kde naleznete spoustu informací k problémům s erekci.

Získejte od nás něco ZDARMA

e-Book s cviky na penis pro dokonalou erekci!Získejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce