Rakovina penisu: jak ji poznat, jaké jsou příznaky

Rakovina má mnoho podob. Bohužel jednou z nich je také rakovina penisu, která může muže postihnout. Naštěstí můžeme hned na úvod říct, že je poměrně vzácná a rozhodně není něco, čeho byste se museli hned obávat. Přesto je to ale problém, který byste neměli podceňovat. V případě, že například uvidíte shodné příznaky, rozhodně doporučujeme navštívit lékaře.

V minulosti jsme psali například co dělat, pokud je jedno varle větší než druhé – to může být výjimečně také způsobeno rakovinou varlete, která je častější než rakovina penisu.

Rakovina penisu neboli penilní rakovina

Ano, rakovině penisu se někdy také říká penilní rakovina. Klasifikovat by se ale dala také jako rakovina kůže penisu. Ovšem jak už tomu bývá u rakoviny, nepostihuje jen kůži, ale také v pozdějším stádiu okolní tkáně a umí se šířit lymfatickými uzlinami. Rozhodně se ale není třeba obávat, protože ročně se v České republice objeví pouze okolo 70–80 pacientů s rakovinou penisu.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Statisticky představuje rakovina penisu přibližně 1 % všech zhoubných nádorů u mužů. Zpravidla se objevuje u starších mužů, většinou od 60–80 let. Rakovinu penisu je zároveň možné poměrně dobře léčit, a to zejména, pokud se odhalí v počáteční fázi, kdy většinou stačí pouze ozařování.

Rakovina penisu, prostaty nebo varlat se čas od času u mužů objevuje, přestože to nejsou zvlášť rozšířené druhy rakoviny. Podívejte se na dobré rady pro zdraví mužů v každém věku.

Rakovina penisu se dělí do různých stupňů neboli fází. Ty jsou rozdělené podle závažnosti a projevů nádoru na penisu.

 • Fáze 0 představuje neinvazivní rakovinu, kdy se příznaky objevují pouze na kůži penisu a dále se ani nerozšiřují.
 • Fáze 1 je invazivní rakovina, která postoupila hlouběji, nejedná se už o rakovinu kůže na penisu. Zatím však nedošlo k šíření lymfatickými uzlinami.
 • Fáze 2 (invazivní) představuje rakovinu, která se šíří v lymfatickém systému a zasahuje další části (blízké penisu).
 • Fáze 3A (invazivní) je rakovina šířící se pouze do jedné lymfatické uzliny v tříslech.
 • Fáze 3B (invazivní) rakovina, která se rozšířila do obou lymfatických uzlin v tříslech.
 • Fáze 4 (invazivní) rakovina napadající prostatu, varlata, lymfatický systém a další tkáně a orgány kdekoli v těle.

Rizikové faktory

Stejně jako u jiných typů rakoviny, jsou také v případě rakoviny penisu známé rizikové faktory. Ty mohou být fyziologické, ale stejně tak mohou být dány nesprávnou životosprávou. Mezi nejčastější rizikové faktory nádoru penisu patří fimóza, která znesnadňuje hygienu a v předkožkovém vaku se poté hromadí karcinogenní látky.

TIP: Chceš si užít pořádnou masturbaci? Posuň klasickou ruční práci na vyšší úroveň s realistickou umělou pannou nebo se speciální umělou vagínou STU.

Dalším významným rizikem je infekce lidskými papilomaviry (HPV), ty mohou významně zvyšovat riziko rakoviny penisu. Kupodivu je podle lékařů rizikem také časté střídání partnerů nebo nízký věk při pohlavním styku. Mezi další rizika patří také kouření nebo zanedbání základní a časté hygieny. Dále je rizikovým faktorem oslabená imunita, například vlivem HIV nebo AIDS.

Jaké jsou hlavní příznaky rakoviny penisu

Příznaky rakoviny penisu

Jak poznat rakovinu penisu? Většinou si toho všimnete na první pohled. Rakovina penisu se projevuje hned na kůži a jiných viditelných místech.

Penilní rakovina (stejně jako většina jiných druhů rakoviny) ve svém počátečním stádiu nebolí. Proto byste měli vyhledat lékaře i přesto, že na penisu narazíte na nebolestivý výrůstek, který tam například dříve nebyl.

Pozor, pokud se k lékaři dostavíte pozdě, může být rakovina penisu také příčinou erektilní dysfunkce. To je zároveň důvod, proč byste neměli návštěvu odborníka odkládat.

 • Typickým příznakem je svědění kůže a podráždění postižené části penisu
 • Dlouhodobě opakující se záněty.
 • Někdy se může projevit také krvácení nebo mokvání.
 • Zvětšené lymfatické uzliny v tříslech.
 • Podezřelé útvary na penisu.

Nejčastěji můžete příznaky rakoviny penisu pozorovat na žaludu, kde se objevuje ve více než 50 % případů. Následuje předkožka, která je postižena zhruba ve 30 % případů.

Podle American Cancer Society je míra přežití u povrchové rakoviny penisu asi 85%.

Ojediněle je postižen žalud a předkožka zároveň, případně pak samotné tělo penisu. Problém samozřejmě nastává v pokročilé fázi rakoviny, kdy může metastázovat prakticky kamkoli – stejně jako rakovinné buňky v jiných případech rakoviny.

Vyšetření rakoviny penisu

Vyšetření rakoviny penisu není nijak náročné ani bolestivé. Důležité ovšem je, dostavit se na vyšetření včas. Nejdříve se samozřejmě vyšetřuje penis a prohlíží se různé abnormality, jako jsou bulky, záněty, ekzémy a podobně. Jestliže lékař nedokáže rakovinu vyloučit nebo má podezření, dochází k odběru vzorku podezřelé tkáně – biopsii. Vzorek se následně odešle na rozbor.

Nenechte se hned vyděsit. Nádor na penisu nemusí být velkým problémem, pokud ho objevíte včas. Ovšem psychické problémy, které můžete mít, než se vše vyřeší, mají vždy negativní vliv na erekci.

Na základě podrobného prozkoumání vzorku lékař dostane informaci, o jaký typ rakoviny se jedná – zda se vůbec o rakovinu jedná. Následně může také zjistit, jestli je možné očekávat metastáze.

Pro jistotu pak většinou pomocí cystoskopického vyšetření prohledá močovou trubici a někdy až močový měchýř. Někdy se využívá magnetická rezonance, která dokáže odhalit metastáze také v dalších orgánech.

Jaká léčba rakoviny penisu se nabízí

Léčbu rakoviny penisu (penilní rakoviny) určuje vždy lékař na základě vyšetření. Je velice důležité lékaři v tomto ohledu důvěřovat a dělat, co vám radí – dodržovat léčbu.

Dobrou zprávou je, že rychle léčená rakovina penisu se většinou dá poměrně rychle a dobře vyřešit. Jenže jakmile počáteční stádium zanedbáte, léčba se prodlužuje a je méně účinná.

Rakovina penisu se poté léčí podle toho, jestli je neinvazivní nebo invazivní. Neinvazivní rakovina penisu je samozřejmě lepší varianta, je snadnější ji léčit, a to například laserovou terapií, kryochirurgií apod.

Léčba invazivního nádoru na penisu je samozřejmě složitější a v těch nejhorších případech může dojít k odstranění části nebo celého penisu – podle míry zasažení rakovinných buněk. Doporučujeme obrátit se na renomovanou kliniku.

Rakovina penisu: časté dotazy

Ano, a to poměrně účinně. Důležité je v takovém případě navštívit lékaře včas. Ideálně hned, jak na sobě pozorujete nějaké příznaky nebo máte jen podezření. Pamatujte, že prevence je důležitá a jedině lékař dokáže potvrdit nebo vyloučit rakovinu penisu.

Vhodné je vyhnout se rizikovým faktorům. Těm fyziologickým se nevyhnete, ale můžete například dodržovat důkladnou hygienu. Omezit kouření, které je dalším rizikovým faktorem a zároveň do svého života zavést zdravý životní styl.

Pokud máte nějaké příznaky rakoviny penisu, rozhodně na nic nečekejte a navštivte odborníka. Klidně svého obvodního lékaře, který vás doporučí na vyšetření u odborníka, nebo přímo kontaktujte odborného lékaře. Důležité je dostat se na vyšetření co nejdříve.

Poměrně malá, rakovina penisu se objevuje v České republice vzácně. Každý rok se dlouhodobě číslo pacientů s nádorem na penisu pohybuje okolo 70–80 případů.

Rakovina penisu tak není nijak rozšířená a většinou existuje velká pravděpodobnost, že i když máte příznaky, většinou trpíte jiným problémem, který se shodně projevuje. To ale dokáže určit až lékař po důkladném vyšetření.

Riziko existuje, ale je velmi malé. Pokud je to nevyhnutelné, většinou se odstraní jen poškozená část penisu, která může být velmi malá a často to je například jen předkožka. Proto je důležité vyšetření neodkládat a jednat hned.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta