Podpora mužské plodnosti je nezbytným krokem, k založení šťastné a harmonické rodiny. Předpokládejme, že vaše partnerka je plodná, zdravá a její připravenost na mateřství byla potvrzena gynekologem.
Nyní se pozornost obrací k mužské plodnosti a zejména ke kvalitě spermií. Spermie, které jsou ideální pro úspěšné oplodnění, by měly být rychlé, vyskytovat se v dostatečném množství, být dobře pohyblivé, orientovat se správným směrem k vajíčku a mít optimální tvar.
Připravili jsme pro muže článek, kde vám nabídneme rady, jak bezpečně a přirozeně zlepšit mužskou plodnost a kvalitu spermií. Vaše úsilí a péče, se odmění v podobě narozeného potomka a radostí vaší partnerky.
Obsah článku: rychlá navigace
Kdy může být muž neplodný
Diskuze o problémech s plodností, se obvykle rozvíjí, pokud pár udržuje pravidelný sexuální život (přibližně 2x týdně), bez použití antikoncepce, a to po dobu jednoho, až dvou let, kdy nedojde k oplodnění. Přesto stále převládá názor, že za potíže s početím může primárně žena. Přitom je to tak půl, na půl.
Neplodnost je rozdělena rovným dílem mezi partnery. Zhruba 30 % případů neplodnosti lze přičíst mužům, stejně tak ženám. Zbylých 40 % případů představuje kombinaci různých příčin obou partnerů, včetně těch, které zůstávají nevysvětlené.
Pokud vám je méně než 35 let a snažíte se o početí déle než rok, je vhodné se již obrátit na lékaře. Je-li vám více než 35 let, měli byste se společně s partnerkou podrobit vyšetření, a to již po šesti měsících zmařených pokusů.
Jak probíhá vyšetření plodnosti u mužů
Prvním krokem v procesu ověření mužské plodnosti, by mělo být vyšetření spermiogramu, které posoudí kvalitu a množství aktivních spermií. Spermiogram může být nařízen obvodním lékařem nebo urologem. Test mužské plodnosti neboli spermiogram, není obvykle hrazen zdravotní pojišťovnou.
Pacient by měl podstoupit urologické vyšetření, které zahrnuje kontrolu varlat, prostaty a močového měchýře. Pokud vyšetření odhalí problémy s produkcí nebo kvalitou spermií, urolog vám poskytne různé možnosti léčby.
Jaké jsou možné příčiny ovlivňující mužskou plodnost?
Plodnost může být ovlivněna řadou příčin, včetně nadváhy, podváhy, diabetu, vysokého krevního tlaku, rakoviny, hormonálních nerovnováh, nebo může být narušena onemocněním či úrazem.
Proto je nezbytné, aby muž prošel kompletním vyšetřením, kvůli zvolení efektivní léčby na sníženou plodnost a přizpůsobit ji tak individuálním potřebám. Níže se můžete podívat, na nejběžnější příčiny snížené plodnosti u mužů.
Nedostatek zdravých spermií a jejich počet
Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti je nedostatek spermií. Jak jistě možná víte, pro úspěšné oplodnění vajíčka postačí i jediná spermie. Nicméně, šance jednotlivé spermií na úspěch jsou relativně nízké. Z tohoto důvodu má zásadní význam množství spermií, které muž při ejakulaci uvolní. Zdravý muž, by měl mít průměrně 20 milionů spermií na mililitr spermatu nebo více.
A právě důsledkem klesajícímu počtu spermií, může docházet k problémům s plodností u mužů. Je zajímavé, že zatímco v 70. letech 20. století byl průměrný počet spermií na mililitr okolo 50 milionů, dnes jsou tyto hodnoty obecně nižší. Proto se také čím dál více setkáváme s neplodností.
Varikokéla
Varikokéla je křečová žíla ve varleti, jejž může vést ke zvýšení teploty v této oblasti a negativně ovlivňovat jak množství, tak kvalitu spermií. Varikokéla může ztížit spermiím cestu k vajíčku a jejich samotné proniknutí. Další z příčin, jako jsou časté návštěvy saun, vířivky nebo horké koupele mohou dočasně snižovat produkci spermií a ovlivnit jejich kvalitu.
Spermatokéla
Spermatokéla se může objevit u chlapců a mužů různého věku, jejž se projevuje hromaděním spermatu ve vývodných kanálcích varlete. Toto může vést k tvorbě malé bouličky na varleti, která může dosáhnout velikosti až 1 cm.
U mužů s touto vadou obvykle lékař provede odsátí, ale před tímto zákrokem je doporučené vyšetření spermiogramem, aby se určilo, zda je množství spermií dostatečné. Pokud není množství spermií dostatečné, může být spermatokéla ponechána a využita pro odsátí spermií při IVF, když muž bude chtít zplodit dítě.
7 Tipů, jak zlepšit plodnost mužů a zdraví spermií
Kryptorchismus
Kryptorchismus je stav, při kterém varle neklesne během fetálního vývoje do šourku, ale zůstane v břišní dutině. Nedostatek chladnějšího prostředí pro šourek znamená, že varle je vystaveno tělesné teplotě, která negativně ovlivňuje vývoj spermií.
U takových to postižených mužů, může dojít k normální ejakulaci, ale počet a kvalita spermií bývá značně snížena. Dnes je však díky pokročilé medicíně kryptorchismus u dospělých mužů vzácný. A to díky tomu, že chlapci narození s tímto problémem jsou rychle odesíláni na specializovaná pracoviště, kde je varle chirurgicky přesunuto do šourku.
Snížená pohyblivost spermií, díky vlastnímu zapříčinění
Další nejčastější příčinou neplodností u mužů je snížená pohyblivost spermií, které může být vyvolána hormonální nerovnováhou. Ovšem problémy mohou vyplývat i z abnormalit varlat, vystavení toxickým látkám jako jsou drogy a kouření.
Taktéž nadměrná konzumace alkoholu, který navíc poškozuje játra a ostatní orgány, snižuje hladiny testosteronu, zmenšuje varlata, vede k problémům s erekcí a zpomaluje pohyblivost spermií.
Určitá rizika mohou nastat při častém kontaktu (např. pracovně) s chemikáliemi, jako například olovo, kadmium, rtuť, uhlovodíky či pesticidy. Stejně tak radioaktivní záření nebo rentgen, užívání některých léků a steroidů, genetické predispozice, infekce (například chlamydie nebo kapavka), nebo i rakovina mohou být příčinou. Jak vidíte, snížit plodnost u mužů, může zapříčinit mnoho faktorů, i samotná práce kterou vykonáváme, může mít vliv na naši plodnost.
Strukturální abnormality
Fyzické abnormality v reprodukčním systému, mohou blokovat nebo bránit průchodu spermií. Abnormality mohou být vrozené nebo způsobené infekcí či chirurgickým zákrokem.
Ejakulát se nevylučuje standardně
Poruchy, které brání správnému výronu semene, mohou být způsobeny impotencí nebo zpětnou ejakulací, kdy sperma místo odchodu přes močovou trubici během orgasmu, proudí do močového měchýře, kde se semeno následně vyloučí močí.
Azoospermie
Azoospermie je stav, kdy varle neprodukuje spermie, nebo je produkuje v tak nízkém množství, že nejsou rozpoznatelné běžnou analýzou. Takovýto stav postihuje přibližně 1 % mužů.
Pozor na obezitu
Přebytečná tělesná hmotnost neboli konkrétně obezita, má zásadní vliv na množství spermií. Studie prokazují, že o každých navýšených 20 kg, může snížit plodnost muže až o 10 %.
Věk hraje významnou roli
Ačkoliv existují případy mužů, kteří se stali otci i ve velmi pokročilém věku, tyto situace jsou spíše výjimkou. Stárnutí má zásadní vliv na kvalitu spermií, a po čtyřicítce se schopnost početí výrazně komplikuje ve srovnání s mladším partnerem.
Osvědčené tipy, jak podpořit mužskou plodnost
Níže si probereme několik osvědčených tipů, které vedou ke zlepšení plodnosti u mužů. Pokud se snažíte o početí potomka, je vhodné se níže uvedených kroků držet, i když nemáte problémy s plodností.
Co se týče obecných pravidel, je doporučováno se zaměřit na zlepšení počtu a kvality spermií, prostřednictvím správné životosprávy, pravidelné fyzické aktivity a dostatečného odpočinku. Dbejte o svá varlata, vyhýbáním se škodlivým návykům, které plodnost snižují.
Tipy na zvýšení plodnosti u mužů
- Preferujte zdravé a čerstvé potraviny
- Udržujte si zdravou váhu
- Věnujte čas fyzickými aktivitám (turistika, posilování, švihadlo, plavání, atd..)
- Zajistěte si dostatek odpočinku
- Udržujte aktivní sexuální život
- Vyvarujte se kontaktu s chemikáliemi a toxickým látkám (drogy, závislosti)
- Zdravotní problémy neodkládejte a řešte je včas
Co plodnosti škodí
- Kouření, alkohol a užívání drog
- Zpracované jídlo, tučné, přeslazené a přesolené potraviny
- Produkty obsahující sóju
- Přehřívání varlat způsobené například nošením slipů, horkými koupelemi, vyhřívanými sedačkami, notebookem na klíně, častým saunováním, dlouhým sezením či cyklistikou.
- Ignorování zdravotních problémů
Získejte prospěšné látky na zlepšení mužské plodnosti z doplňků stravy
Doplňky stravy představují efektivní způsob, jak zásobit varlata všemi potřebnými živinami v bezpečném a dostatečném množství. Přestože základem je vždy vyvážená strava, doplňky zaručují, že vaše denní potřeba nezbytných látek pro posílení plodnosti bude pokryta.
Například české rostlinné kapsle FERTIN s ideální denní dávkou vitamínů a minerálů zajistí, že i v případě stravovacích nedostatků, bude zajištěn optimální množství potřebných denních látek.
Podle mnohých našich čtenářů je FERTIN skutečně účinný, avšak my to se 100% jistotou nemůžeme potvrdit, jelikož proměnných je hodně a nějaký vliv má i placebo efekt. I přesto bychom FERTIN doporučili, jelikož nabízí skvělý obsah složení, je zcela přírodní, dostupný bez lékařského předpisů a mnoho mužů jej hodnotí pozitivně.
Nezlehčujte pravidelné zdravotního prohlídky
Pokud jste se vyhýbali lékařským prohlídkám, nyní je ten pravý čas na komplexní vyšetření. Je nezbytné předejít předání genetických nebo chronických onemocnění vašim potomkům a identifikovat zdravotní problémy, které by mohly negativně ovlivnit nejen mužskou plodnost, ale samotný plod. Proto jsou pravidelné lékařské kontroly tak důležité.
Bezpečný sexuální život hraje také důležitou roli. Je proto vhodné omezit počet sexuálních partnerek a vždy používat kondom. Avšak pokud plánujete založit rodinu, je nejlepší věnovat se výhradně stálé partnerce, se kterou chcete počít dítě!
Některé léky mohou ovlivnit plodnost u mužů
Je důležité si uvědomit, že některé předepsané léky, mohou mít vedlejší účinky, mezi něž patří například snížení plodnosti u mužů. I když nemůžete vynechat užívání, můžete se poradit se svým lékařem, zda neexistují nějaké alternativy nebo zda nebude lepší upravit dávkování. Zkontrolujte svou lékárničku a spolupracujte se svým lékařem na cílené léčbě, která může zlepšit i vaši plodnost.
Léky potenciálně snižující plodnost u mužů zahrnují:
- Některá antibiotika a protizánětlivé léky
- Antiandrogeny, které snižují hladiny mužských hormonů
- Antipsychotika a opiáty, používané při léčbě bolesti a psychických stavů
- Antidepresiva
- Anabolické steroidy, často zneužívané ve sportu
- Terapie založené na testosteronu a jeho doplňování
- Léčiva na závislosti, jako je metadon
Vždy konzultujte možnost změny léčby s lékařem, který vám léky předepsal, zejména pokud máte podezření, že mohou negativně ovlivňovat vaše zdraví a plodnost. Nikdy neupravujte léky na vlastní pěst!
Zlepšení mužské plodnosti pomocí stravy
Správná výživa hraje důležitou roli ve zlepšení mužské plodnosti, o čemž jsme psali několikrát výše v tomto článku. Nejde však o přísné diety, ale o důsledný výběr kvalitních potravin. Níže se podívejte na běžná doporučení ke stravě, které můžete aplikovat již dnes a zlepšit tak svou plodnost.
Doporučujeme:
- Omezit potraviny s nízkým obsahem prospěšných látek (sladkosti, fastfood)
- Zahrnout do jídelníčku více zeleniny, ovoce, fermentovaných mléčných produktů, luštěnin a celozrnných cereálií
- Preferovat méně tučné maso a jíst více ryb
- Snížit konzumaci zpracovaných potravin, uzenin, mražených a konzervovaných jídel
Zvýšený příjem antioxidantů ve vaší stravě, jak ukazují studie, mohou významně zlepšit kondici spermií. Vyvážená a čerstvá strava, pak může výrazně přispět k lepší kvalitě spermií.
Pokud to s podporou plodnosti vážně, rozhodně byste neměli opomíjet některé vitamíny a minerály. Vitamin C a E, minerály jako selen a zinek, kyselina listová a lykopen hrají zásadní roli při zlepšení kvality spermií.
Pestrý jídelníček je nejlepším způsobem, jak zajistit dostatečný příjem těchto důležitých živin. Trochu si to zrekapitulujeme a představíme si konkrétní potraviny, jejž zařadit do svého jídelníčku.
Jaké potraviny jíst pro zlepšení plodnosti?
- Čerstvé ovoce a zelenina
- Ryby a dietní druhy masa
- Luštěniny a ořechy
- Celozrnné výrobky
- Zdravé tuky z neztužených rostlinných olejů
Jakým potravinám se naopak vyhnout?
- Zpracovaným masným výrobkům a tučnému masu
- Příliš tučným mléčným výrobkům
- Transmastným kyselinám, které jsou ve ztužených tucích, cukrovinkách, polotovarech a zpracovaných potravinách
- Sóji a sójovým produktům, které mohou narušit hormonální rovnováhu
- Pesticidům a bisfenolům, které se často nacházejí v nadměrně ošetřených plodinách a balených potravinách v plastech
- Smaženým a fritovaným jídlům, která jsou bohatá na tuk a sůl
Vyhněte se nadměrnému a pravidelného přehřívání varlata
Správný vývoj spermií vyžaduje nižší teplotu, než je teplota zbytku těla, což je zhruba 34 °C. Z tohoto důvodu se varlata nacházejí v šourku mimo tělo, kde mohou být v přirozeném a chladnějším prostředí.
Ačkoli si možná užíváte rádi horkou sprchu, koupele, saunování, v období, kdy se snažíte o dítě, se jim raději vyhněte. Krátkodobé vystavení teplu nevadí, ale trvalé zahřívání má značný vliv na kvalitu spermií.
Vyvarujte se proto častým saunám, horkým vířivkám, parním lázním a vyhřívaným sedačkám v autech. Počítač se snažte nevkládat na klín a mobilní telefon nenoste v kapse, která je v blízkosti varlat, aby se minimalizovalo působení záření a v případě notebook přehřívání.
Přidejte do denní rutiny i více fyzické aktivity
Přechod na zdravější stravu může přirozeně snížit vaši hmotnost a zlepšit plodnost, o čemž jsme psali již výše. Sport je vynikající způsob, jak podpořit plodnost a udržet se ve formě. Pokud nemáte čas na pravidelné návštěvy fitness centra, zkuste krátké běhy, domácí posilování s činkami nebo kettlebelly, plavání, švihadlo, lehkou turistiku nebo rychlou chůzi.
Jak vidíte, možností se nabízí nespočet, na vás je si vybrat, co vás bude bavit a pravidelně aktivitu provozovat. Výbornou aktivitou jsou i sporty a hry s již narozenými potomky, které můžete provozovat na hřišti za domem.
Noste volné oblečení, pokud chcete mít zdravá varlata
Změna vašeho šatníku do jisté míry ovlivňuje zdraví vašich varlat. Již po mnoho let je známo, že značný vliv při budoucí plodnosti, hraje značnou roli, jaké spodní prádlo a oblečení muži nosí.
Proto z šatníku vyřaďte těsné kalhoty, sportovní legíny, slipy a další omezující oblečení, které může zvyšovat teplotu varlat až o 1 °C. Nahraďte je volnějšími kousky, jako jsou boxerky.
Volné oblečení nejenže podporuje plodnost, ale přispívá i k celkovému zdraví varlat. Ačkoliv přímé studie neexistují, vědecké důkazy o škodlivosti přehřívání varlat jsou jasné. Investujte do pohodlnějšího oblečení a darujte nebo vyhoďte těsné kousky.
Snažte se značně omezit konzumaci alkoholu
Alkohol má negativní vliv na plodnost, což je dobře známo, zejména pokud je konzumován pravidelně a v hojném množství. Dokonce i mírné pití může mít své rizika.
- Pouze 12 % mužů, kteří pravidelně pili alkohol, vykazovalo normální počet kvalitních spermií
- Naproti tomu 37 % mužů, kteří se alkoholu a tabáku vyhýbali, mělo výrazně lepší plodnost. Pokud plánujete počít potomka, snažte se co nejvíce vyhnou alkoholu, a možná i najdete cestu k trvalé abstinenci. Mírná konzumace alkoholu, jako je sklenka vína nebo piva občas, obvykle neškodí, ale denní pití nebo nárazové popíjení velkého množství alkoholu je značně škodlivé. Taktéž se vyhněte užívání drog a kouření marihuany, které negativně ovlivňují kvalitu spermií, ale i celkové zdraví.
Přestaňte kouřit nebo postupně s elektronickými cigaretami
Kouření výrazně škodí plodnosti, poškozuje kvalitu a množství spermií. Kuřáci mají často spermie abnormálně tvarované a mají omezenou pohyblivost. Kouření také může do jisté míry komplikovat léčbu neplodnosti u mužů.
Pokud se závislost na cigaretách značná, doporučujeme začít postupně a pomoci si například elektronickými cigaretami, které obsahují výrazně menší množství toxických látek. Doporučujeme si přečíst náš článek spojený s kouřením a poruchami erekce, kde jsme tohle téma detailněji probírali.
Opatrně s nadměrnou námahou a určitými sporty
Ačkoliv je sport prospěšný pro zlepšení plodnosti, jak jsme psali výše, důležité je však to nepřehánět. Extrémně náročné sporty a vysilující tréninky mohou mít na plodnost opačný účinek. Zajímavé jsou postihnuti právě sportovci z oblasti jako je kulturistika, cyklistika či vytrvalostní běžci, kteří podstupují intenzivní fyzickou zátěž, bez adekvátního odpočinku.
Důvodem může být hormonální dysbalance a chronická únava. Cyklisté a další, kdo tráví hodně času sezením, mohou nevědomky přehřívat varlata, což je nežádoucí. Pokud jste četli článek pozorně, jistě více, jak zahřívání varlat ovlivňuje jejich zdraví a plodnost.
Snažte se naplánovat rodinu v ideálním věku
I když mužská plodnost trvá déle než u žen, stárnutí negativně ovlivňuje množství a kvalitu spermií. Muži jsou na vrcholu plodnosti okolo 20-let a doporučováno obecně je mít dítě do 40 let, i když muži zůstávají plodní až do pozdního věku. Po 30. roce, byste měli využít všechny dostupné metody pro zvýšení šance na oplodnění a snažit se o dítě do zmíněných 40 let.
Upozorňujeme, že u žen je doporučený věk pro otěhotnění do 35 let. Poté šance na úspěch začíná značně klesat. Pokud se vaše partnerka přibližuje 30 letům, může proto více tlačit na muže, kvůli založení rodiny. Chtějí začít co nejdříve, aby měly dostatek času, kdyby se počáteční snahy nesetkaly s úspěchem.
Když se nedaří otěhotnět, vyhledejte lékařskou pomoc
Pokud se s partnerkou pravidelně snažíte o početí a stále bez úspěchu, pak možná nastal čas zásah cizí moci, jako je lékař.
- Pokud jste mladší 35 let a snažíte se o početí déle než rok, doporučuje se navštívit sexuologickou ambulanci
- Jsou-li vám a vaší partnerce více než 35 let a oplodnění se nedaří po dobu více jak šest měsíců, je vhodné, aby se oba nechali vyšetřit. Doporučte také partnerce gynekologické vyšetření, aby bylo jasné, že nemá žádné vlastní reprodukční obtíže, a ujistěte se, že vysadila antikoncepci. O použití kondomu ani nemluvě, to je snad jasné všem
Získejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.
S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.
Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.
Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.
Napsat komentář