Androgeny se nevyskytují jen u mužů, ale i u žen

Androgeny, odvozené od latinského slova „andr“ znamenající „muž“, jsou jak syntetické, tak přírodní steroidní hormony. Hrají klíčovou roli v regulaci a podpoře mužských charakteristik díky své schopnosti připojovat se k androgenním receptorům a spouštět v těle významné proměny.

Tyto hormony jsou obzvláště významné během puberty, kdy se u chlapců manifestují změny, jako hluboký hlas, růst vousů, svalů a širší ramena. Je důležité si uvědomit, že androgeny jsou přítomny i u žen, avšak v mnohem nižších koncentracích. Vysoká hladina těchto hormonů by ženám propůjčila mnoho mužských rysů.

Tato steroidní hormony se převážně produkují v mužských varlatech a ženských vaječnících, ale také v nadledvinách a v omezené míře v dalších částech těla. Více informací o tomto fascinujícím tématu naleznete v dalších částech článku.

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

Co jsou Androgeny?

Androgeny, klíčové mužské pohlavní hormony, hrají zásadní roli v prenatálním vývoji mužských genitálií, stejně jako v růstu pohlavních orgánů a ve formování sekundárních pohlavních znaků během puberty.

  • Testosteron, jako primární androgen, stojí v čele fyziologických účinků androgenů. Jeho vliv se rozprostírá od vývoje mužských pohlavních orgánů až po zásadní dopady na kůži, anabolické efekty, zvýšení hustoty kostní tkáně a podporu tvorby červených krvinek. Pro podrobnější informace o testosteronu, doporučujeme si přečíst náš článek.
  • Dihydrotestosteron (DHT), derivát testosteronu, se tvoří v cílových tkáních jako prostata, skrotum, penis a kosti. Jeho androgenní účinky jsou silnější než u testosteronu, přičemž zesiluje jeho signál.
  • Dehydroepiandrosteron (DHEA), na rozdíl od testosteronu, nemá schopnost aktivovat androgenní receptor a postrádá androgenní účinky. Nicméně, je důležitým předchůdcem pro tvorbu testosteronu.

Jsou Androgeny pouze mužské pohlavní hormony?

Androgeny, často označované jako mužské pohlavní hormony, jsou ve skutečnosti přítomné u obou pohlaví, přičemž se liší jejich množství. Přestože androgeny, včetně nejznámějšího z nich „testosteronu“, jsou primárně spojovány s mužským reprodukčním systémem a produkují se hlavně ve varlatech. Je také důležité brát v potaz, že i ženský organismus jej produkuje, převážně v kůře nadledvin.

V ženském těle tyto hormony hrají roli v mnoha procesech a jsou dokonce přítomné ve vyšších koncentracích než estrogeny, a ovlivňuje více než 200 klíčových tělesných funkcí. Androgeny u žen například přispívají k růstu ochlupení v podbřišku a podpaží, ale mohou také způsobit růst vousů.

Testosteron neovlivňuje pouze růst svalové hmoty

Jak funguje sekrece a regule androgenů

Pojďme se ponořit do více technických detailů, o sekreci a regulaci androgenů. Většina testosteronu v krvi pochází z Leydigových buněk ve varlatech, přičemž tento podíl se pohybuje mezi 60%–95%. Zbytek testosteronu je sekretován kůrou z nadledvin. Sekreci z obou těchto míst řídí komplexní hypotalamo-hypofyzární osa, ale každá žláza reaguje na specifické hormony.

  • Sekreci testosteronu Leydigovými buňkami diriguje luteinizační hormon produkovaný hypofýzou. Hypotalamus uvolňuje gonadoliberin, jejř stimuluje hypofýzu k tvorbě luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu. Luteinizační hormon poté podněcuje Leydigovy buňky k výrobě testosteronu. Produkce gonadoliberinu i luteinizačního hormonu je inhibována jak testosteronem, tak estrogeny.
  • Sekreci androgenů kůrou nadledvin řídí adrenokortikotropní hormon (ACTH) z hypofýzy. Hypotalamus vylučuje kortikoliberin, který podněcuje hypofýzu k produkci ACTH, a ten následně stimuluje kůru nadledvin k vylučování androgenů a glukokortikoidů. V tomto případě je zpětná vazba regulována přítomností glukokortikoidů v krvi, na rozdíl od Leydigových buněk, kde hrají roli androgeny.

TIP ke ČTENÍ: Překonejte krizi středního věku s větší elegancí, s našimi tipy.

Androgeny v průběhu mužského vývoje

V období puberty dochází k výraznému nárůstu androgenů s testosteronem a díky tomu se dítě výrazně mění, a to nejen po fyzické stránce. Vedle něj jsou důležité i další hormony, jako dihydrotestosteron (DHT) a androstendion, které posilují mužné rysy.

DHT má klíčovou úlohu již v děloze, kde formuje mužský penis, šourek a prostatu. V pozdějším životě se tento hormon podílí na plešatění, růstu prostaty a aktivitě mazových žlázách. Zvláště růst prostaty může být spojen s rizikem rakoviny, což vede lékaře k doporučení, použití antiandrogenů v určitých případech.

Něco málo o Androgenech v předporodní fázi

Androgeny hrají zásadní roli již v předporodní fázi, kdy se jejich produkce v Leydigových buňkách rozproudí přibližně v 8. týdnu embryonálního vývoje. Pod jejich vlivem dochází k formování penisu a šourku u plodu. S postupem těhotenství začínají růst semenné váčky a chámovody.

Řízení těchto procesů je v rukou androgenů, získávaných ze Sertoliho buněk. Okolo 12. týdne těhotenství luteinizační hormon, nastavuje produkci androgenů tak, aby jejich množství bylo optimalizované a nepřekročilo nezbytnou úroveň před nástupem puberty, kdy se jejich hladina značně zvyšuje.

Při zvýšené hladině anfrogenů, mohou ženám růst vousy

Jakou roli hrají androgeny v ženském těle

Androgeny v ženském těle nejenže se přeměňují na ženský pohlavní hormon estrogen, ale také jsou produkovány vaječníky, nadledvinami a tukovými buňkami. Jejich produkce může kolísat, přičemž jak jejich nadbytek, tak nedostatek představuje běžnou hormonální nerovnováhy.

V ženském těle androgeny hrají důležitou roli v určování času nástupu puberty a stimulují růst tělesného ochlupení. Kromě toho se i tvrdí, že mají významný dopad na funkci různých orgánů a tkání. Dále jsou androgeny nezbytné k produkci estrogenů, ale i k prevenci před osteoporózou, což zdůrazňuje jejich významnou úlohu v ženském zdraví.

Jak hormony ovlivňují erekci: Důležitost hormonální rovnováhy

Jaké jsou příznaky vysoké hladiny androgenů u žen

Přestože vyšší hladiny androgenů jsou běžné a obvykle prospěšné u mužů, u žen mohou způsobovat problémy. V ženském těle je určitá míra androgenů nutná, ale jejich nadbytek může mít spíše negativní důsledky.

Jak jsme již psali výše, u žen ve vaječnících dochází k přeměně androgenů na estrogeny. Pokud však tento proces není patřičně regulován a androgenů je v těle vysoké množství, může to vést k zdravotním potížím.

Projevy nadbytku androgenů u žen se mohou lišit od mírných až po závažné, což může vést k syndromu hyperandrogenismu. Typickými příznaky toho jsou nadměrné ochlupení těla, vypadávání vlasů, nebo dokonce růst knírku a vousu u žen. Aby toho nebylo málo, ženy mohou zažívat problémy s menstruačním cyklem a v některých případech způsobuje neplodnost.

Získejte od nás něco ZDARMA

E-book ZDARMA: 4 Premium cviky na penisZískejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.

S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.

Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta