Pociťujete nepříjemné svědění „tam dole“, objevují se u vás na spodním prádle drobné kapky krve nebo máte kolem intimních partií záhadné šedomodré fleky? Mohlo by to být způsobeno škůdci známými jako filcky, což je lidový název pro veš muňku. Ano, dámy a pánové, tyhle parazity můžete chytit nejen v divokém nočním klubu, ale i půjčením ručníku, který není zrovna čistý.
Nebojte, nehodláme vás nudit biologií, ale je důležité mít přehled nejen o tom, jak funguje nebo nefunguje náš spodní kamarád, ale i s jakými riziky se v sexuálním životě můžete setkat. Pojďme se proto společně ponořit do světa, kde je prevence alfa a omega. Věnujte následujícím řádkům 3 minuty a dozvíte se, jak se těmto nepříjemným situacím vyhnout. A kdo ví, možná vám to jednou ochrání vaše zdraví, ale hlavně i váš intimní život!
Obsah článku: rychlá navigace
Co to jsou filcky a jak vypadají?
Tak si to shrňme. Co mají společného filcky, vousy a vaše oblíbené tričko? Ano, správně, mohou to být vši! Nejen ty, co způsobují nepříjemné škrábání hlavy, ale i jejich parazitický příbuzný, veš muňka (Phthirus pubis) aneb laicky filcky. Tyto malé, bezkřídlé bestie mají zvláštní choutku v lidské krvi a rády se zabydlují tam, kde je hřejivě a chlupatě (obvykle kolem genitálií, ale nevyhýbají se ani řasám, obočí, nebo dokonce podpaží).
Dopřejme si ale trochu vážnosti, protože muňky jsou hlavními pachateli pedikulózy ohanbí, lépe známé jako filcky. To je tak trochu noční můra každého, kdo má rád čistotu a soukromí, protože muňky se šíří snadněji, než si myslíte. Stačí půjčené tričko nebo jedna noc ve společné posteli a můžete se probudit s nevítanými spolubydlícími.
Jak vypadá filcka? Podobně jako mrňavé klíště
Muňka, známá také jako veš muňka, má vzhled, který by někoho mohl při prvním pohledu připomínat klíště. Se svou malou hlavou, oválným, někdy až trojúhelníkovým tělem a silnými nohami s drápy, se dokonale hodí k životu ve vlasech. Ačkoliv jsou samečci velcí jen kolem 1 mm, samičky dosahují až 1,5–2 mm, přesto mají něco společného, a to je chuť na krev u krví svého hostitele.
Rychlost jejich životního cyklu je dechberoucí. Během pouhých 3–4 týdnů jsou schopné samičky naklást 20–30 vajíček, která jsou pevně přichycená ke kořeni chlupu a postupně s ním rostou. Již za týden se z nich vyklubou larvy, které v průběhu následujících dvou týdnů dorostou do dospělosti.
Zde jsou tři fáze jejich života, se kterými se můžeme setkat:
- Vajíčko: Tato malá, kulatá, bílá nebo žlutá vajíčka jsou někdy těžko viditelná a vylíhnou se z nich nové muňky, a to zhruba za 6 až 10 dní.
- Nymfa: Mladý jedinec, který potřebuje 2 až 3 týdny na to, aby plně dorostl.
- Dospělák: Samičky v této fázi kladou mezi 20 a 30 vajíčky.
Takže, pánové, když se budete oddávat sexu s neznámými ženami, vystavíte se vyššímu riziku z pohlavních nemocí, jako jsou právě filcky, které můžete chytit i pouhým ulehnutím do postele či otřením nakažené osoby. Pokud zahlédnete něco, co vám připomíná klíště ve vašem vousu nebo obočí, možná je na čase zvážit návštěvu lékaře.
Jak se mohou filcky přenášet?
Víte, jak rychle se může rozšířit nevítaný hostitel? Muňky, ti malí parazité známé jako filcky, se mezi lidmi nejčastěji šíří prostřednictvím intimního kontaktu, a nejvíce jsou k tomu náchylní ti z nás, kdo mají bujnější sexuální život a často střídají partnery. Avšak, filcky nepotřebují nutně postelové dovádění k tomu, aby našly nový domov.
Kromě pohlavního styku, tyhle parazity můžete chytit i jinak. Už jste někdy půjčili své spodní prádlo kamarádovi, nebo si oblékli něčí tričko po gymu? Nebo možná jste použili podhlavník v autobuse, kde se před vámi válel někdo s filckami. Ano, i pouhé sdílení oblečení, ručníků, nebo i lehátka na pláži, může být stejně riskantní.
Ačkoliv je pravda, že muňky nemohou přežít dlouho bez lidského hostitele, přesto se snažte vyhnout používání stejných ručníků a spánku ve stejné posteli s osobou, o které víte, že má filcky. Co se týče toalet, obvykle to není místem, kde byste se filckami měli nakazit.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že: „Filcky aneb Phthirus pubis jsou paraziti, kteří se přenášejí především pohlavním stykem a mohou způsobovat podráždění pokožky a svědění v oblasti genitálií. Jsou velmi běžné a jejich přítomnost neodráží hygienické standardy jedince.“
Jaké jsou nejběžnější příznaky filcek?
Když se v oblasti vašich genitálií nebo řitního otvoru objeví nepříjemné a soustavičné svědění, nemusí to znamenat jen, že je vaše spodní prádlo ze špatného materiálu. Může to být právě znamení, že se vám ve vaší intimní zóně zabydlel nevítaný návštěvník.
Běžně tyto malé parazity můžete snadno přehlédnout, protože na začátku jejich „pobytu“ nemusí svědění být tak intenzivní, aby vás to vyloženě trápilo a potřebovali to řešit. Ale pozor, další symptomy jako bodovité krvácení nebo šedomodré skvrny na kůži, které jsou způsobené enzymy ve slinách muňky, jsou jasným signálem, že je něco špatně a mohou vám tak dát vizuálně najevo, že není něco v pořádku.
Co tedy sledovat, abyste odhalily možný vznik filcek?
- Mírné, ale nepříjemné svědění kolem genitálií nebo řitního otvoru
- Bodovité krvácení, které je patrné na spodním prádle
- Strupy, hnisání a ekzémy v postižené oblasti
- Šedomodré kožní změny, známé jako maculae coerulae
Pokud jste světlovlasí, možná budete mít výhodu, protože tyto skvrny a samotné muňky žluto-šedé nebo hnědavé barvy budou na vaší světlejší kůži a ochlupení lépe vidět. Pokud máte podezření, že byste mohli být postiženi, doporučujeme použít lupu a prozkoumat postiženou oblast důkladněji.
Kdy se mohou projevit první příznaky v případě nakažení?
Pokud si myslíte, že filcky jsou relikt minulosti, měli byste vědět, že i v dnešní době se můžete setkat s jejich nevítanou přítomností. Sice je pravda, že díky moderním hygienickým trendům, jako je oblíbenost vyholených podpaží a intimních oblastí, klesá výskyt těchto parazitů, ale stále je dobré být na pozoru.
Jakmile se filckami nakazíte, první příznaky mohou být patrné zhruba po pěti dnech. U některých lidí se příznaky filcek mohou objevit později, někdy i po několika týdnech. Proto je důležité neignorovat žádné neobvyklé změny nebo nepohodlí ve vaší intimní oblasti, a to i když se zdají být jen mírné.
TIP: Krev v moči neignorujte! Podívejte se prvotní příznaky hematurie a proč je brát vážně
Jak je možné veš muňku diagnostikovat?
Diagnóza filcek se potvrzuje nalezením parazita nebo jeho vajíček v pubickém ochlupení nebo na jiných místech těla, jako jsou obočí, řasy, vousy, knírek, podpaží nebo oblast hráze. Najít tyto parazity může být mnohdy náročné, což jsme i zmiňovali, avšak typicky se drží ve vlasech. Na rozdíl od běžných vší se nepohybují tak rychle.
Tip: Kvůli malé velikosti filcek a jejich vajíček se doporučuje k vyhledávání použít zvětšovací optiku neboli lupu. Pokud nevidíte samotné parazity, ale najdete vajíčka v pubickém ochlupení, je to jasný důkaz jejich přítomnosti, proto je nezbytné v případě nejistoty nebo neúčinné léčby navštívit lékaře.
MUDr. Zbyněk Mlčoch uvádí: „Veš muňka, která způsobuje pedikulózu pubis, je parazit, který se nejčastěji vyskytuje v oblasti genitálií, podpaží a občas i na obočí nebo vousech. Přenáší se převážně pohlavním stykem, ale také přes oblečení nebo ložní prádlo. Její výskyt v poslední době klesá díky rostoucí popularitě holení intimních oblastí.“
Jaké jsou nejběžnější příčiny nakažením filckami?
Filcky aneb pedikulóza, jsou infekčním onemocněním, které se přenáší především pohlavním stykem a má parazitární původ. Za nákazou stojí veš ohanbí, malý organismus, který patří mezi parazity žijící na hostiteli, v tomto případě na člověku.
Co se týče původce, přenosu a rizikových faktorů, ty nejdůležitější jsou:
- Parazitární infekce veš ohanbí: Příčinou pedikulózy je již zmíněný mikroorganismus, který patří mezi parazitní hmyz. Veš ohanbí je velikosti klíštěte a jak jsme již psali, dokáže se přichytit na vlasy či jakýkoliv chlup. Po usazení se živí sáním krve a klade vajíčka zvaná hnidy, kterými se šíří dále.
- Přenos pohlavním stykem: Mezi partnery se pedikulóza nejčastěji přenáší formou přímého pohlavního styku. To zahrnuje jak klasický vaginální sex, tak anální sex, ale i orální. K nákaze může dojít i během poměrně krátkého kontaktu s postiženou osobou či oděvem.
- Přenos jiným přímým kontaktem: Kromě pohlavního styku je možný přenos veš ohanbí také přímým kontaktem s jinými částmi lidského těla, kde se nachází ochlupení nebo vlasy. Jde například o ochlupení na stehnech a lýtkách, v podpaží, na hrudi nebo na obličeji, u mužů nejčastěji na bradě, ale i třeba v obočí.
- Přenos dotykem kontaminovaného předmětu: Pokud jde o nepřímý kontakt, při kterém nedochází ke kontaktu mezi dvěma možnými hostiteli, přenos může být i prostřednictvím infikovaných předmětů. Nejčastěji se jedná o lůžkoviny nebo osobní prádlo, kde spadá i matrace, přikrývky, polštáře, peřiny, deky nebo spodní prádlo.
Smegma a zdraví: Jaké jsou příčiny a jaké jsou možnosti léčby?
Jaké jsou vývojové fáze veš muněk?
Inkubační doba veš muněk je poměrně krátká, ale životní cyklus jednoho organismu a způsob rozmnožování parazita vedou k tomu, že pedikulóza má dlouhodobý průběh. Nemoc je velmi nepříjemná hlavně kvůli svědění, ale během různých stádií se projevuje i jinak, proto se níže podívejte, s jakými fázemi se můžete běžně setkat.
- První stádium: Začíná infikováním nového hostitele buď přímým kontaktem s původním hostitelem nebo nepřímo prostřednictvím použití ložního či osobního prádla. Veš ohanbí se typicky zachytí na vlasech nebo ochlupení, obzvláště v intimních oblastech, což obvykle nastává po nechráněném sexuálním kontaktu, kde se začíná usazovat.
- Druhé stádium: Ve druhé fázi, když je parazit přichycen na vlasový folikul, začíná sát krev, která je jeho zdrojem potravy a života. Tím dochází k narušení struktury kůže a k zánětu na postiženém místě, což se nejčastěji projevuje svěděním. Své místo nachází i ke kladení vajíček a k dalšímu rozmnožování.
- Třetí stádium: Třetí fáze je o rozšíření se z dospělých vajíček. Během 14 dní od vylíhnutí nových parazitů nastává u další generace pohlavní zralost a nové filcky tak získávají schopnost se dále šířit. K vnějším příznakům se přidávají modravé vyrážky, přičemž infekce se rozšiřuje dále, kdy začíná postihovat i další části těla s ochlupením.
- Čtvrté stádium: V poslední fázi dochází k napadení prakticky celého těla, všude tam, kde se nachází ochlupení nebo vlasy. Vzhledem k neúnosnému svědění se pacient neustále škrábe, což vede k ještě horšímu narušení celistvosti pokožky a jejímu podráždění. Výsledkem mohou být další související infekce a ekzémy.
Jak se zbavit filcek aneb veš muněk
Ačkoliv filcky nejsou vážné onemocnění, je nejlepší vyhledat lékaře, který vám předepíše správnou léčbu. Na trhu jsou k dispozici i volně prodejné přípravky, například masti obsahující alespoň 1 % permethrinu (třeba InfectoScab) nebo kombinaci pyrethrinu a piperonyl butoxidu.
Nezapomeňte si oholit postižené místo, naneste přípravek, nechte působit podle návodu a poté důkladně omýt. Léčba obvykle trvá 8 – 10 dní. Přípravek aplikujte nejen na místo výskytu, ale i na další choulostivé oblasti jako třeba vousy, pubické ochlupení a okolí řitního otvoru. Nezbytné je také pečlivě vyprat a vyvařit v horké vodě všechno oblečení a ložní prádlo, aby se zabránilo reinfekci.
Externí antiparazitní terapie
Prvním krokem v boji proti parazitům filcek, je aplikace různých přípravků pro vnější použití, které obsahují pedikulocidní látky. Takovéto látky jsou účinné proti vším obecně, usmrcují je a zároveň zajišťují jejich odplavení z těla. Většinou jsou takovéto produkty ve formě šamponů, mlék nebo sprejů.
Řešení příznaků pedikulózy
Kromě přímé terapie je velmi důležitá i ta nepřímá, zaměřená na symptomy a doprovodné jevy spojené s pedikulózou. Nejčastěji se používají dva typy přípravků:
- první jsou produkty zmírňující svědění, obsahující antihistaminika,
- druhé jsou přípravky na potlačení sekundárních infekcí, obvykle antibakteriální krémy nebo krémy působící na ekzémy.
Profylaktická a podpůrná opatření
Třetí formou terapie je zaměření na okolí pacienta s cílem minimalizovat možnost opakované infekce. V tomto případě se doporučuje důkladná dezinfekce spodního a ložního prádla nebo jej nejlépe vyhoďte úplně. Součástí prevence proti budoucímu nakažení, je pravidelné vyholování intimních partií, podpaží a vousů.
Běžný postup, jak se zbavit filcek/muněk s přípravky
- Příprava: Omyjte a vysušte postiženou oblast.
- Aplikace léčiva: Pečlivě dodržte instrukce na obalu. Aplikujte na všechny postižené oblasti a nechte působit po doporučenou dobu.
- Odstraňování vajíček: Vajíčka zůstávají u kořenů vlasů. Odstranit je lze nehty nebo jemným hřebenem či pinzetou.
- Hygiena: Po léčbě noste důkladně vyprané prádlo.
- Praní: Prádlo, osušky, povlečení a šaty perte na 60°C a sušte je na vysoký výkon.
- Péče o neomyvatelné předměty: Věci, které nelze prát, ošetřete disfunkčními prostředky nebo je uložte do plastových sáčků na 2 týdny, kdy by měly filcky umřít.
- Informace partnerům: Informujte všechny sexuální partnery z posledního měsíce, o možné nákaze a potřebě léčby.
- Sexuální abstinence: Vyhněte se sexuálním kontaktům do úplného vyléčení!
- Opakování léčby: Léčbu opakujte za 9 až 10 dní, pokud stále nacházíte živé filcky.
- Testy na STD: Osoby s filckami by měly podstoupit testy na další pohlavně přenosné nemoci.
Jak na prevenci proti filckám?
A na závěr si řekneme něco o prevenci proti filckám, abyste se tomuto riziku úplně vyhnuli. To zahrnuje i omezení počtu sexuálních partnerů a pečlivý výběr těch, s kým navážete intimní kontakt. Ono jít s každým do postele se vám může pořádně jednou vymstít!
Další preventivní kroky zahrnují:
- Pravidelné holení genitální oblasti: To může výrazně snížit riziko výskytu parazitů.
- Osobní hygiena: Důsledně dodržujte zásady osobní hygieny, nejen ve vztahu k intimním oblastem, ale obecně.
- Nesdílejte osobní předměty: Vyhněte se sdílení ručníků, hřebenů, kartáčů na vlasy, holítek a podobně. Pokud už byly tyto předměty použity infikovanou osobou, je nutné je vydezinfikovat, není nutné je vyhazovat.
- Praní a úklid:
- Ložní prádlo, ručníky a oblečení pravidelně perete ve vysokých teplotách (60°C) a pokud možnost, sušte je v sušičce na vyšší stupně.
- Věci, které nelze prát, uložte na týden či dva do neprodyšného plastového pytle.
- Důkladně vysajte matraci, abyste eliminovali jakékoli parazity, kteří by se tam mohly ukrývat.
- Nezkoušejte oblečení na holou kůži: V obchodech se vyhněte zkoušení oblečení přímo na pokožku, protože nikdy nevíte, kdo si vámi vybraný kousek zkoušel před vámi.
- Nepůjčujte si osobní předměty: Aby se zabránilo šíření parazitů, nepůjčujte ostatním své oblečení ani hygienické potřeby.
Získejte od nás ZDARMA E-book se 4 cviky na penis, které jsme pro vás stáhli z naší hlavní knihy.
S cviky na penis můžete dosahovat kvalitních výsledků a to bez další investic do produktů.
Cviky si především získali přízeň u našich čtenářů.
Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.
Napsat komentář