Nedovolte, aby vám pohlavní nemoci zničily život

Pohlavně přenosné choroby jsou nepříjemným rizikem spjatým se sexuálním životem. Je tomu takhle prakticky odjakživa. Jistě byste byli překvapení, kolik významných osobností od panovníků až po umělce těmito komplikacemi trpělo a kolika z nich zkrátily život. Odtud vzešlo označení klasické pohlavní nemoci, mezi které patří třeba kapavka nebo syfilis.

Na váš sexuální život může mít negativní vliv také porucha erekce. Pokud poslední dobou pozorujete znepokojující příznaky, neodkládejte návštěvu lékaře.

Velká pozornost ale začala být pohlavně přenosným chorobám věnována až ve 20. století. Sexuální návyky společnosti se v 60. letech výrazně uvolnily. Ruku v ruce s drogovou závislostí a malou informovaností veřejnosti to způsobilo masový rozmach pohlavních nemocí. Právě v této době byla poprvé popsána nemoc AIDS. Začalo se s rozsáhlou osvětou, počet nakažených přesto zůstával dost vysoký. Jak jsme na tom dnes?

Vítěz testů roku 2020, 2021, 2022 a 2023 na zlepšení erekce   

U pohlavní nemoci trvá inkubační doba i týdny

Zopakujme si, že tyto choroby se šíří prostřednictvím tělních tekutin, jako je sperma, vaginální sekret a samozřejmě krev. Nakazit se nemusíte pouze samotným pohlavním stykem, ale například i při orálním sexu. Mezi drogově závislými se tyto nemoci typicky šíří krví při sdílení injekčních stříkaček. Transfúze s infikovanou krví se v našich podmínkách naštěstí obávat nemusíte.

TIP: Zažili jste rizikový pohlavní styk? Nechte si udělat testy na pohlavní nemoci a dokud nebudete znát výsledky, sexu se vyhněte. Mohli byste se totiž stát šiřiteli choroby.

Zákeřnost pohlavních nemocí spočívá v tom, že se nemusí projevit ihned. Proto může nakažený jedinec, který se zatím cítí zdravý, svou nemoc nezáměrně dál šířit. Jaké mají pohlavní nemoci příznaky? Projevují se fyzicky ve formě různých vředů, vyrážek a výtoků, způsobují únavu a některé si dokonce můžete splést s chřipkou. Po uplynutí inkubační doby příznaky nastupují postupně. Některé vás varují už na začátku, jiné jsou spjaté až s těžkou formou onemocnění.

Testy na pohlavní nemoci

Testy na pohlavní nemoci není možné podceňovat, ani přes obavy z výsledků. Pokud se pohlavní choroby nebudou řešit léčit včas nebo pacient o diagnóze neví, jsou zde velká rizika celoplošného onemocnění. Existují některé základní testy na pohlavní nemoci, které jsou dostupné v lékárnách, avšak ty nejsou nikdy 100%. Proto návštěva lékaře je nezbytně nutná!

Domácí testy pohlavních nemocí:

  • HIV/AIDS OraQuick ADVANCE HIV-1/2 Rapid Antib.test

Kdy jít na testy pohlavních chorob po sexuální styku s nakaženou osobou:

  • AIDS, HIV 2-3 měsíce, negatívní vyšetření je nezbytné opakovat za 6 měsíců
  • HBsAg (antigen hepatitidy B) 50-180 dní
  • HCV (antigen hepatitidy C) 2 týdny až 6 měsíců, přičemž nejčastěji to bývá 6 – 9 týdnů
  • kapavka 2 – 8 dní, u mužů 2 – 5 dní
  • syfilis 4-6 týdnů
  • chlamydie 7-21 dní

POZOR: Po celou dobu až do řádně absolvovaných testů, je pacient brán jako potencionální přenašeč a může kdykoliv nakazit dalšího partnera/ku.

Pohlavní nemoci bývají prudce nakažlivé, některé vás můžou zabít

Nejčastěji pohlavní nemoci způsobují bakterie obsažené v tělních tekutinách. Obzvlášť nebezpečná jsou některá onemocnění virového původu. Do kategorie pohlavních chorob bývají řazeny i nepříjemnosti způsobované parazity. Nezapomínejte na to, že sexuálním stykem se můžete nakazit i nemocemi, které nejsou výlučně pohlavní – příkladem je třeba žloutenka typu B nebo C.

Věděli jste, že v minulosti se umíralo především na syfilidu? V dnešní době má toto smutné prvenství zatím nevyléčitelná choroba AIDS.

Pochopitelně ne všechna onemocnění jsou stejně nebezpečná. Největším strašákem je v současnosti nevyléčitelná nemoc AIDS, smrtelné následky může v některých případech mít i syfilis. Velice nepříjemnými projevy se vyznačuje i nejrozšířenější pohlavně přenosná choroba kapavka. Parazité jako třeba vši muňky, lidově zvané filcky, vás sice na životě neohrozí, můžou ho ale pořádně zkomplikovat.

Vřed, nebo horečka: ke které pohlavní nemoci patří tyto příznaky?

Velké množství pohlavních nemocí poznáte podle změn na vaší kůži – nejčastěji si jich můžete všimnout v oblasti genitálií a konečníku, postihují ale i jiné části vašeho těla.

  • Syfilis se nejdříve projeví jako vřed na intimních partiích, vzácně i na ústech nebo dokonce krčních mandlích, ale až poté, co uběhne u této pohlavní nemoci inkubační doba. Následně se vám na těle objeví vyrážka doprovázená pocity únavy. Tyto projevy ustoupí po 2 letech a vystřídá je klidová fáze trvající klidně i 20 let. Pak ale vaše nervy, kosti, klouby a kůži postihnou hnisavá ložiska. Poškození nervů může vést k obrně, poruše řeči nebo demenci.
  • Měkký vřed je název choroby, která se objevuje v oblasti genitálií v podobě malého vřídku, který se ale může stát velkým hnisavým bolákem. Existuje nebezpečí, že se nemoc rozšíří do mízních uzlin. Abscesy praskají a vytéká z nich krvavý hnis.

Další varovným signálem, který napoví, že něco není v pořádku, jsou různé hnisavé výtoky, ať už z močové trubice u mužů nebo u žen z vagíny.

·         Kapavka má jako typický projev hnisavý výtok z močové trubice. Odtud se choroba může rozšířit do konečníku a – což je obzvlášť nebezpečné – k varlatům a prostatě. Kapavka se tak stává příčinou mužské neplodnosti. U žen se může projevit vaginálním výtokem, nebo krvácením mezi menstruací.

Výše popsané nemoci jsou přenášeny bakteriemi. Virového původu jsou například genitální opary, nejznámější a nejnebezpečnější pohlavní chorobou přenášenou viry je ale AIDS.

·         AIDS zůstává nejobávanějším zabijákem. U této pohlavní nemoci inkubační doba trvá až 6 týdnů. Její první projevy jsou nenápadné a připomínají chřipku. Poté choroba přejde do tzv. latentní fáze, ve které ji vůbec nepoznáte – budete se cítit zcela zdraví. Potom se ale choroba rozvine. Zkratka znamená syndrom získaného selhání imunity – o život vás připraví neschopnost vašeho těla bránit se běžným infekcím a nemocem.

Osvojte si návyky, které vás ochrání před pohlavními nemocemi

Boj proti šíření pohlavních nemocí začíná u vzdělávání široké veřejnosti. Každý sexuálně aktivní jedinec by měl znát zásady bezpečného pohlavního styku, díky kterým si může nové zážitky vychutnávat bez obav. Vyhýbat se rizikovému sexu by mělo být stejně samozřejmé jako dodržovat základní hygienické návyky. Mimochodem, je to právě pouhé dodržování hygieny, které vás chrání například před útoky nevítaných parazitů.

TIP: Jste zdraví, ale přesto vás trápí nedostatečná chuť na sex? Zatočte se svými problémy a překvapte partnerku i sebe dokonalým sexuálním zážitkem.

Pokud si libujete v častém střídání sexuálních partnerek či partnerů, bezpodmínečně byste měli trvat na použití kondomu. Ani ten vás nemusí v některých situacích stoprocentně ochránit, jeho účinnost je ale všeobecně velmi vysoká. Pohlavní styk bez prezervativu byste měli provádět pouze tehdy, pokud jste ve stálém partnerském monogamním svazku.

Ochrana a prevence před pohlavními nemocemi

Účinnou zbraní jsou antibiotika

Pokud jste si přivodili některou z klasických pohlavních nemocí, které jsou způsobeny bakteriemi, lékař vám předepíše léčbu antibiotiky. Ta vás můžou zbavit syfilidy, kapavky nebo měkkého vředu. Důležité je odhalit chorobu včas. Pokud máte sebemenší pochybnosti, odhoďte stud a nechte si udělat testy na pohlavní nemoci.

TIP: Jestli se chcete vyhnout doktorovi, můžete si testy na pohlavní nemoci zaplatit přímo u laboratoře. V případě pozitivních výsledků ale v žádném případě návštěvu u lékaře neodkládejte.

V případě AIDS zůstává medicína zatím bezradná. Oproti pacientům z počátku 2. poloviny 20. století už ale mají dnešní nemocní výhodu – lékaři jim aspoň dokážou prodloužit život. Pod lékařským dozorem je totiž možné protáhnout latentní fázi onemocnění, kdy se virus HIV neprojevuje. I proto je důležité udělat si včas testy na pohlavní nemoci.

Nepodceňujte prevenci a chovejte se zodpovědně

Pokud si chcete užívat bohatý sexuální život bez obav z pohlavně přenosných nemocí, stačí vám dodržovat zásady bezpečného pohlavního styku. Pokud se chováte promiskuitně, chraňte se užitím kondomu. Jestliže jste tuto zásadu porušili, nechte si udělat testy a do té doby se sexu vyhýbejte – u pohlavní nemoci inkubační doba může trvat i déle, takže i když žádné příznaky nevidíte, můžete být pro svůj protějšek nebezpeční.

I když se vyhýbáte rizikovému chování, může vás ve zralém věku postihnout jiný problém. Zbytnělá prostata trápí vysoké procento mužů, potíže přitom jde řešit.

TIP na zlepšení erekce

E-book: Metody na zlepšení erekce

TOP produkt na zlepšení erekce - Proerecta

Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Hodnocení
51star1star1star1star1star